До дни се очаква да бъде избран терен в София за Национална детска болница. Това заяви служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев пред БНР. Той посочи, че намереният терен, съвместно с МРРБ, е много хубав, но отказа да го посочи.
На 25 октомври министърът на здравеопазването събира екип, в който ще се включат ресорните заместник-министри, директорът на СБАЛ по Детски болести - д-р Благомир Здравков, председателят на педиатричната асоциация проф. Иван Литвиненко и представители на неправителствени организации. На срещата ще се обсъдят стъпките, които трябва да бъдат предприети, за да може проектът за детска болница да бъде реализиран реално в кратък срок.
На въпрос за частния проект за детска болница, Меджидиев обясни, че водещ при него не е Министерство на здравеопазването и решението не се взима във ведомството.
Министърът посочи и че има нужда от увеличаване на стойността на някои педиатрични клинични пътеки.
Здравният министър коментира, че няма натоварване на болниците от пациенти с Covid-19 и не се очертава налагане на допълнителни мерки.
В проектобюджета за следващата година е заложен ресурс от над 55 млн. лв. за трайно увеличение на заплатите в Спешната помощ и РЗИ, обяви още служебният министър.
Той отново потвърди тезата на МЗ, че увеличението на заплатите на лекарите и медицинските сестри са предизборни афиши на предишното правителство. "Това е абсолютен популизъм, не е осигуряван никакъв финансов ресурс. Не може да се говори за увеличение, дадено от правителството."
Реално пари няма, потвърди Асен Меджидиев, а решението на министъра на здравеопазването (Асена Сербезова, бел.ред.) и правителството е да се намесят и да наложат по императивен начин правила за определяне на работна заплата. Това решение не е финансово аргументирано и не кореспондира с действащата нормативна уредба.
"Съгласно Закона за лечебните заведения, министърът на здравеопазването не може да влияе върху формирането на трудовите възнаграждения на хората, които работят в болниците", обясни министърът.
По думите на министъра на здравеопазването в момента се водят преговори за корекция в клиничните пътеки, тъй като увеличението от 25% е дадено с разчет за изтичащата година.
Работи се и по проект за Наредба за остойностяване на лекарския и сестринския труд и за въвеждане на правила за формиране на работната заплата. Това е основното и водещото и през последните 10 г. нито един екип на МЗ не е направил, увери служебният здравен министър.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дано
19:32 23.10.2022
2 Бай ганьо
20:05 23.10.2022
3 Гост
20:31 23.10.2022
4 7956
Извън София и някой университески градове нивото на здравна помощ е много ниско. Здравеопазване в България няма. 5 вертолета няма да решат никакъв проблем...
Коментиран от #5
20:38 23.10.2022
5 Перо
До коментар #4 от "7956":
Мълчи бе пейзан трябва да има такава бе амсалак20:54 23.10.2022
6 Татко ми обеща
20:55 23.10.2022
7 уaйтнoйз
22:37 23.10.2022
8 Този коментар е премахнат от модератор.