21 Ноември, 2022 10:35 1 733 8

Доц. Велислава Димитрова: Вирусите не се лекуват с антибиотици

  • велислава димитрова-
  • антибиотици

Антибиотиците са много важна група лекарствени продукти, които имат огромна роля и значение в развитието на човешката популация в глобален аспект. Когато те са показани и са подбрани за конкретната бактериална инфекция, те в определени ситуации са животоспасяващи

Доц. Велислава Димитрова: Вирусите не се лекуват с антибиотици - 1

"Антибиотиците са много важна група лекарствени продукти, които имат огромна роля и значение в развитието на човешката популация в глобален аспект. Когато те са показани и са подбрани за конкретната бактериална инфекция, те в определени ситуации са животоспасяващи", изтъкна за БНР доц. д-р Велислава Димитрова - началник на Клиниката по нефрология в УМБАЛ „Лозенец“. И още:

"Много важно за антибиотиците е правилната дозировка и да са съобразени с бъбречната и чернодробна функция, така че, те са незаменими. За щастие, все още голяма част от бактериите проявяват чувствителност към тях. Но последните години се забелязва тенденция при фармацевтичната индустрия за спад в производството на нови антибактериални антибиотични продукти. Но все пак все още разполагаме с такива, които имат висок процент успеваемост при усложнения.

Антибиотиците са показани единствено и само при доказани бактериални инфекции и съобразено със клиничното състояние на пациента и съпътстващи болести на отделителната и или чернодробна функция. Проблемът е, че има колеги, които обясняват на пациентите, че всяка вирусна инфекция проправя пътя на бактериална. Вирусите не се лекуват с антибиотици. Прилагат се общоукрепващи, имуностимулатори, витамини - това е лечението за вирусна инфекция.

Но често общопрактикуващи лекари или клиницисти предписват още в началото курсове антибиотично лечение. Това е широка практика. Още по-жалкото е, когато пациентите се самолекуват.

Антибиотичното лечение има висока степен на успеваемост, ако е изчислена дозата, продължителността и да спазим алгоритмите в лечението с антибиотици. То е строго индивидуално, съобразено и с причинителя, и с болния, с бъбречно-чернодробна функция, така че лекарят е отговорен, но и пациентът също, но самолечението е изключително вредно. Много е хубаво, че е забранена продажбата на антибиотик без рецепта, но аз все пак съм виждала как пред мен хора си купуват лекарството без рецепта...", заяви още доц. Димитрова.

"Антибиотиците коренно променят медицината, навлизайки в клиничната практика през 1945 година. Докато бях директор на НЦЗПБ глобата за аптекар, продал антибиотик без рецепта беше 1000 лв. индивидуално. Лекарят изписващ антибиотик, трябва да е наясно кои група микроби ще лекува, второ в засегната тъкан на пациента, каква ще е концентрацията на антибиотика, където той ще действа. Има терапевтично ръководство как се прилагат антибиотици в доболничната и болничната помощ.

До преди три години бяхме на едно средноевропейско ниво по консумация на антибиотици в болничната и доболничната помощ. Сега за 2021 г. сме на второ място, а това е много лошо. В болничната помощ сме на първите три места с Румъния и Гърция. Това не е добре, защото разумното консумиране на антибиотици е от огромно значение за общественото здраве", съобщи проф. Тодор Кантарджиев – микробиолог и бивш директор на НЦЗПБ.

"Последните години в болниците се използват прекомерно много трета генерация антибиотици и вместо да си вземе поука започнахме с трета генерация да лекуваме и в доболничната...И така стигаме до бума на антибиотичната резистентност...Вместо да се лекува с по-старите и по-добри антибиотици при болно дете с ангина, например, този антибиотик ще действа само на микроба, причинител на ангината, тогава този антибиотик ще е най-ефективен и той няма да убие всички микроби в червата на това дете, освен, че този антибиотик ще и най-евтин. И когато се използват широкоспектърните антибиотици от тези милиарди микроби ще останат живи само тези, които са нечувствителни към антибиотика. Тези микроби отиват в околната среда и ако попаднат при пациент в интензивно отделение, като при д-р Мутафов, то просто на този пациент антибиотиците няма му действат", поясни още проф. Кантарджиев.

По думите му децата, лекувани в малка възраст често с антибиотици, нямата по-слаба имунна система от други, които не са приемали често антибиотици.

През 2050 г. се очаква починалите от нелечими с антибиотици инфекции ще бъдат повече от починалите от злокачествени заболявания, допълни проф. Кантарджиев.

"Доста често в нашето отделение се сблъскваме с пациенти, които са преминали през няколко антибиотични лечения. Те постъпват в тежко септично състояние, тежко инфектирани пациенти и по правило такива пациенти трябва до 6 часа от пристигането си започнат антибиотично лечение, защото вероятността за смърт е много висока", поясни за БНР д-р Ясен Мутафов - началник на Отделението по интензивно лечение в УМБАЛ „Лозенец“.

"В тези случаи се започва с широкоспектърен антибиотик, като задължително се вземат и съответните проби, за да може да бъде насочена терапията. Заради бума на антибиотичната резистентност в световен мащаб има правила за употреба на антибиотици. А пациентите ги ползват често, защото в съвремието всеки иска по-бързо да се оздравее и да си водим нормалния живот, а не да изчакаме, докато се оправим.

Трябва да се каже също, че вирусната инфекция при пациент с хронични заболявания, със слаб имунитет, често след вирусна инфекция се развива и бактериална и при тези групи хора се дава след няколко дни и антибиотик - но това трябва да е само по преценка на лекаря", категоричен е д-р Мутафов.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 др Гей Билтс

    6 1 Отговор
    То нищо не се лекува с антибиотици. Още повече несъществуващите, невидими вируси. Антибиотиците са за ликвидиране на имунната система и прогресията за развиване на онкологични болести е правопропорционална на повишената употреба на антибиотици в света. 4000% увеличение на ползването на антибиотици последните 20г, 4000% ръст на ракът.
  • 2 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    2 0 Отговор
    Ама , Оу, кой ЛЕКУВА вируси ‼️‼️‼️
  • 3 Вирусите не се лекуват

    2 0 Отговор
    С антибиотици,с антибиотици се лекуват последствията от вирусите
  • 4 Ян Бибиян

    3 0 Отговор
    Е сега, де! Ковида се лекува с три вида антибиотик докато откажат бъбреците или черния дроб! После "подцинковат" човека и го дават на родата да плаче.

    Коментиран от #8

  • 5 Диамантената ръка

    2 0 Отговор
    А с кво се лекуват, с нищо ли? Чакаш, чакаш и накрая пак антибиотик, иначе или се влачиш две седмици и може и да ти мине, или след една седмица се влошаваш и почваш антибиотика.
  • 6 Вирус

    0 2 Отговор
    Че то това е ясно дай да питаме тъпите лекари дето изписваха антибиотици за ковид дали ще си признаят хаха

    Коментиран от #7

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 За да ти откажат бъбреци и черен дроб

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Ян Бибиян":

    Трябва да пиеш антибиотика 9 месеца като при лечение на туберкулоза и пак не казано, че ще те увредят антибиотиците...те действат специфично на синтеза на белтъци в бактериалните прокариотни клетки, с не на човешките еукариотни....Ако не са антибиотиците да са си отишли 2/3 от населението на земята досега, затова ги крият ....