12 Ноември, 2024 09:08 770 2

12 ноември - Световен ден за борба с пневмонията

  • световен ден-
  • пневмония

Началото на инициативата е поставено през 2009 г. по идея на Световната здравна организация

12 ноември - Световен ден за борба с пневмонията - 1
Снимкa: Shutterstock

На 12 ноември се отбелязва като Световен ден за борба с пневмонията от 2009 г., като поставените тогава цели предвиждат повишаване на информираността на обществеността за заболяването, от което умират най-много деца под 5-годишна възраст в света, както и за разпространение на начините за превенция, диагностициране и лечение.

Началото на инициативата е поставено през 2009 г. по идея на Световната здравна организация, Глобалната коалиция за борба с детската пневмония и 140 неправителствени организации. Целта е в глобален мащаб да се повиши информираността на обществото относно спецификите на заболяването и да се подобрят възможностите за ранна диагностика и лечение.

Пневмонията представлява остра инфекция на белите дробове, която води до възпаление на алвеолите им и до напълването им с течност или гной. Причина за заболяването могат да бъдат бактерии, вируси или гъбички във въздуха, който дишаме. Разпространява се чрез кихане, кашлица, контакт със заразен човек и др. Болестта затруднява приема на кислород, което нарушава нормалния процес на дишане.

Симптомите варират от леки до тежки, в зависимост от типа на бактерията-причинител, защитните сили на организма, наличието или не на придружаващи заболявания, както и възрастта на засегнатия пациент. Затова при някои хора пневмонията протича почти безсимптомно, докато при други може да доведе до тежка дихателна недостатъчност с опасност за живота на болния, пише bnr.bg.

Освен общото здравословно състояние и съпътстващите заболявания върху хода на болестта влияят и други рискови фактори като вредни навици и околна среда. От особено значение е те да се ограничат. Това означава да се преустановят тютюнопушенето и пасивното пушене, да не се злоупотребява с алкохол и наркотични вещества, които увеличават риска от аспирационна пневмония, както и да се избягва излагането на мръсен въздух, токсични изпарения, някои химикали и др.

Обичайната симптоматика на пневмонията е свързана с: кашлица с или без отделяне на секрет; внезапно втрисане; висока температура; изпотяване; затруднено дишане; пронизваща болка в областта на гърдите; учестен пулс; болки в ставите и мускулите; главоболие; отпадналост и др. В някои случаи обаче клиничната картина може да наподоби тази на астмата, хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), белодробния едем, белодробния карцином, бронхиектазната болест и др.


Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.