Препарат срещу ХИВ, инжектиран два пъти годишно, намалява риска от заразяване

28 Ноември, 2024 11:15 475 12

  • хив-
  • ваксина-
  • вирус-
  • заразяване-
  • здраве-
  • превенция

Препаратът потиска вируса в няколко етапа от жизнения му цикъл и вече е одобрен в Европейския съюз за лечение на съществуващи инфекции

Препарат срещу ХИВ, инжектиран два пъти годишно, намалява риска от заразяване - 1
Снимка: Shutterstock

Ваксинация с препарата ленакапавир (lenacapavir) два пъти в годината осигурява ефективна защита срещу заразяване с ХИВ, предаде ДПА, като цитира данни от проучване.

Инжекцията предлага по-удобна алтернатива на ежедневната т.нар. орална предекспозиционна профилактика срещу ХИВ като препарата Truvada.

Астрид Бернер-Родореда от Университетската болница в Хайделберг определя ленакапавир като пробив. Според нея ваксинирането два пъти годишно е много по-удобно от ежедневното приемане на таблетки.

Проучването "Цел 2", както и предшестващото го "Цел 1", е преждевременно приключено поради обещаващи резултати, което даде възможност на всички участници да получат достъп до препарата, отбелязва ДПА.

Производителят Gilead планира да поиска одобрение за превантивното му използване в множество държави, като се фокусира върху осигуряването на достъп до него в регионите с ниски доходи.

Препаратът потиска вируса в няколко етапа от жизнения му цикъл и вече е одобрен в Европейския съюз за лечение на съществуващи инфекции, отбелязва ДПА.

Докато терапия с ленакапавир струва около 42 хил. щатски долара годишно в САЩ, достъпността му в по-бедните страни остава предизвикателство, каза Бернер-Родореда.

Тя подчерта, че е важно да се осигури достъп до него в региони като Субсахарска Африка, където нуждата е най-спешна.

Въпреки това има опасения за лекарствена резистентност, тъй като активното вещество може да остане в организма до една година след спирането на ваксината. Това може да насърчи резистентността, ако не се използва правилно, каза Макс фон Клайст от Берлинския свободен университет.

В проучването "Цел 2" са участвали близо 3300 ХИВ-отрицателни лица с чести сексуални контакти. Двама души от групата, на в която е използван ленакапавир (около 2200 участници) и девет в от тези с Truvada (около 1100 участници), са се заразили с ХИВ, пише изданието New England Journal of Medicine, публикувало резултатите от проучването.

Ленакапавир намалява риска от инфекции с 96 процента, се казва в доклада. И двете лечения се понасят добре от пациентите.

Според доклад на ООН, публикуван във вторник, броят на ХИВ инфекциите в световен мащаб се увеличава, като близо 40 милиона души живеят с вируса, повечето от които се намират в Субсахарска Африка.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Да да

    9 1 Отговор
    Вие се боцкайте па чакайте да сте защитени.
  • 2 Трол

    8 2 Отговор
    Ако се инжектира 4 пъти годишно, рискът намалява още повече.

    Коментиран от #10

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Ваксинки парички

    6 0 Отговор
    Парички ваксинки.
  • 7 хъхъ

    3 0 Отговор
    2 пъти боцкане в годината и се боцкаш в дпето всеки ден без проблем.
  • 8 хихи

    3 0 Отговор
    То шанса за заразяване с ХИВ и без това е минимален никакъв.
    За къв чеп се говори за"ваксиниране" с противовирусен препарат - химия....
  • 9 Гунчо

    3 0 Отговор
    "... Субсахарска Африка, където нуждата е най-спешна..." - така сега политкоректно наричат негърската Черна Африка. Именно тези хора с милиони се преселват сега в Европа, носейки със себе си зарази и България е длъжна да ги приеме.
  • 10 хихи

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "Трол":

    Ред марля, ред презерватив и никви полови контакти...
  • 11 Шегобиец

    3 1 Отговор
    Хехехе! Това е то западната медицина: боцкайте се 2 пъти годишно срещу скромна сума. Или не толкова скромна? Пък препаратът само "намалявал" възможността, а не те предпазвал :) Тоест, ако се заразиш препаратът не е виновен - няма да ти върнат кинтите ;)
  • 12 Някой

    1 0 Отговор
    да не работи като ваксината срещу Ковид? Биеш си я и пак се разболяваш. Но води до трайни увреждания, а доста често и до смърт...
    Благодарим за такива ваксини.