Не е важно само с какво се храним, а и времето, в което се храним.
Как времето на хранене влияе върху здравето
Според диетоложката този въпрос е обект на изследване в областта на хронодиетологията. Изследванията показват, че хранителните навици, съобразени с циркадните ритми на организма, помагат за поддържането на добро здраве и оптимално тегло.
Фактори като генетика, възраст и пол също играят роля. „Биологичният часовник“ на тялото се контролира от гени като CLOCK, BMAL1 и PER3, които определят хронотипа – времето, в което организмът най-добре усвоява храната.
С възрастта тенденцията за хранене в по-късните часове намалява, но мъжете по-често от жените имат изместен хранителен ритъм и консумират повече калории в следобедните часове.
Пропускането на закуската обаче е свързано с повишен риск от затлъстяване. Проучванията показват, че хората, които не закусват, консумират повече калории вечерта, което повишава нивата на инсулин и насърчава складирането на мазнини в тялото.
Кога е най-доброто време за хранене
Късните хранения намаляват чувствителността на организма към инсулин и могат да увеличат риска от развитие на диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания. Затова идеалният вариант е по-голямата част от дневния прием на калории да се случва сутрин.
Честотата на храненията също има значение. Редовното хранене помага за поддържане на стабилни нива на глюкоза в кръвта и намалява риска от преяждане.
Оптимизирането на времето за хранене може значително да подобри метаболитното здраве. Препоръчително е денят да започва с пълноценна закуска, калорийният прием да бъде намален вечерта, а диетата да се поддържа стабилна и балансирана.
Слушайте сигналите на тялото си
Въпреки препоръките за времето на хранене, ако почувствате глад – яжте. Разпознаването и реакцията на сигналите за глад са от съществено значение. Те са начинът, по който тялото ви съобщава, че се нуждае от енергия, за да функционира оптимално.
Ключът към доброто здраве е не само какво и колко ядем, но и кога го правим. Поддържането на редовен ритъм на хранене, съобразен с нуждите на организма, може да има дългосрочни ползи за здравето и жизнеността ни.
Източник: newsukraine.rbc.ua
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Смеххх
15:52 03.02.2025
2 Някой
Какво ще ви казват сега и какво после и какво преди, са различни неща. Няма как всичките да са верни.
Тренирайте по малко или сменете нещо в ежедневието си, да има движение. Може да се отслабва дори с мисъл сигурно, но е сложно. Но примерно може да почнете с фитнес топка. Навремето най-дебелият човек е бил в САЩ 625кг и културисти му правят програма и за една година смъкнал някъде 400кг. Само че ги е страх да правят нещо. В Германия такива дори имат приказката спотът е смърт. Но изпуснете ли, става по-сложно. И после уж не можете. Е с такова отношение после още повече няма да можете. Само се пазете от контузии, да не се повредите. Не на максимум. Иначе е до вътрешен контрол и адаптация. Гледайте да е удоволствие, а не да се настройвате срещу. Не съм бил дебел, че да съм добър критерий, но на корема си точа ножове и падат стружки от тях. ;) Това на майтап - кожата е мека и са там едно хоризонтални влакънца (2-3мм дебели) сигурно над 100 набити които са закръглени.
16:22 03.02.2025
3 гробар
17:34 03.02.2025