"Избирателната система е настроена така, че ще се получи такъв резултат (на изборите на 2-ри април - б.р.), който да дава възможност да се комбинира по необходим, избран от други начин".
Това коментира пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер (от октомври 1994 г. до януари 1995 г.) и председател на НСИ (2012 - 2014 г.).
Според нея липсата на редовно правителство в България в момента е "един прозорец, който е шанс, приемливо оправдание за пред света за задържане на някои процеси, които не би трябвало да бъдат лансирани - директно участие във войната в Украйна, влизането в еврозоната, което, ако беше насилствено направено, щеше да бъде със същите неблагоприятни последици, каквито имахме от самото прибързано влизане в Европейския съюз".
Тя беше категорична:
"Оправдание за нас се получи това, че нямахме редовно правителство, за да не направим някакви още по-големи глупости. В условия на война светът върви към извънреден режим на водене на стопанството си. По-организирано и по-йерархизирано управление може да има чрез служебно правителство"
Бившата председателка на НСИ коментира активността на служебния кабинет за установяване на причините за повишаването на цените на хранителните стоки:
"Представиха ни едни големи чаршафи с данни по колко нарушения в отделните магазини и търговски вериги са намерили. Но какви са тези нарушения - това не ни казаха. Ако смятат, че с представяне на пауърпойнт презентации какви са проблемите на спекулата в страната е борба, това не е борба, а подигравка с населението. Да имате 80% повишаване на кошницата на потребителските цени за една година и да се правите, че контролирате магазините, какво има да се контролират. Явлението, в което се намираме, е инфлация плюс спекула".
Според Инджова няма заинтересовани от властта да се борят с инфлацията:
"Спекула означава, че всеки по веригата е безконтролен по отношение на добавките, които слага"
В предаването "12+3" Ренета Инджова призова "жените да не се съгласяват с това да бъдат пренебрегнатата част от населението, защото днес жените получават с 1/3 по-малко от това, което имат като заплащане мъжете, с 1/3 са по-малки пенсиите на жените, които не виждам да имат по-малко участие в обществения живот":
"Преди време аз по света се хвалех, че българките присъстват наравно с мъжете в обществения и в политическия живот. Днес виждам, че тази тяхна социализация бива използвана користно от другата, по-слабата, както я наричам - мъжествената част от населението".