В обръщение към Народното събрание (НС) и гражданите, президента Росен Плевнелиев обяви 25 май като дата за изборите за Европейски парламент. Той апелира за отговорна и честна кампания, в която флашките и СРС-тата да отстъпят място на конструктивния дебат.
Предложението си за референдум за изборните правила Плевнелиев обоснова като заяви, че това е най-доброто средство за пряката демокрация, което ще доведе до добри резултати.
„За съжаление, това предизвика силен отпор. Чуха се пропагандни и несъстоятелни доводи. Всеки, който твърди, че да питаш народа си е противоконституционно показва само своето отношение към демокрацията. Младата ни демокрация се нужда е от много по-често провеждане на референдуми. Подкрепям провеждането на референдуми по време на всякакви избори”, заяви Росен Плевнелиев.
Той посочи, че не споделя разбирането, че така ще се размие европейският дебат и, че българският народ е достатъчно напред в демократичното си развитие, за да направи повече от един съзнателен избор.
Чрез консултациите, създаваме механизъм за сътрудничество и дебат, и намиране на решение на важни за нациите въпроси, каза Плевнелиев.
„На консултациите дебатирахме по 9 важни теми – доходи, заетост и растеж. Шеста година българската икономика боксува. Най-потърпевши са българските домакинства и малките и средни предприятия.
Бедността, безработицата и липсата на икономическа перспектива са посочени от българите като най-остри проблеми. Когато обещанията останат неизпълнени, генерират поредна доза недоверие към политиците. Отново ще се обещава”, заяви държавният глава.
„Въпреки тежката конфронтация, парламентарните сили загърбиха политическото противопоставяне по някои важни въпроси и създадоха надпартиен консенсус. По време на Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) проявихме разбиране. Членовете на КСНС се обединиха около споразумението за партньорство с Европейската комисия, което предстои да бъде подписано трябва да съответства с Националната програма за развитие на България 2020”, заяви Росен Плевнелиев.
„Нестабилността пречи на икономическото възстановяване. Данъчната политика трябва да бъде прогнозируема. Добро решение е въвеждането на дуална система в образованието. Така ще се изгради тясна връзка между образованието и пазара на труда”, посочи Плевнелиев.
Държавният глава заяви, че безработицата сред младите хора води до нестабилност в обществото и липса на перспектива. Каза още, че има съгласие по отношение на земеделието, туризъм, информационни технологии. Необходима е по-добра бизнес среда и ефективна подкрепа на малките и средните предприятия, отбеляза президентът.
„Необходимо е да им помогнем да създават контакти с чуждестранни партньори”, заяви президентът Росен Плевнелиев.
Президентът каза, че една от най-сериозните заплахи за националната сигурност е енергийната зависимост.
„ДКЕВР трябва да се превърне в независим регулатор – това смислено и отдавна чакано решение може да се превърне в реалност с промени в Закона за енергетиката. България е европейски шампион по пилеене на енергия”, заяви Плевнелиев.
„Вместо само да констатираме как българските села се обезлюдяват, а къщите и панелките се разпадат, нека да дадем шанс на хората да си сменят дограмата, да си изолират фасадата и покривите. Така ще създадем десетки хиляди работни места в цялата страна веднага", каза президентът.
Държавният глава поиска и Закон за медиите с цел да защити свободата на словото като припомни, че от няколко години състоянието на медийната среда в България се влошава прогресивно.
„В последната класация на „Репортери без граница" достигнахме срамното 100-но място. Медийната саморегулация е важна, но невъзможна при високо ниво на концентрация на собствеността. Необходими са мерки за регулация. Редици авторитетни международни изследвания посочват медийните войни, нарастващата зависимост от субсидиите, отпускани от правителството, ескалиращият политически натиск и корпоративен контрол като характеристики на медийната среда у нас. Време е за широк обществен дебат за приемане на Закон за медиите, който да даде законовата база, за да се преодолеят очевидните недостатъци в системата", заяви Плевнелиев.
Той посочи, че са необходими спешни действия за изграждане на конекторите с Гърция, Сърбия, Турция”, посочи президентът Плевнелиев.
Той заяви още, че приоритетни са автомагистрала „Струма”, „Хемус”, тунелът под Шипка.
Относно конфликтът в Украйна държавният глава обвини Русия в окупация на Крим и заяви, че е готов да свика Консултативния съвет за национална сигурност.