Отидете към основна версия

1 638 3

Руски вестник видя натиск от САЩ за АЕЦ Белене

  • аец белене-
  • русия-
  • сащ-
  • независимая газета-
  • росатом-
  • газ

Руският вестник „Независимая газета“ съзря политически натиск от САЩ за спирането на проекта АЕЦ „Белене“. Изданието твърди, че втората ни ядрена централа би била „най-съвременното съоръжение“ и определя отказът от довършването й като „не съвсем логично решение“.

Руският вестник излезе със статия, озаглавена „Политическа подбуда“, в която се припомня, че американският държавен секретар Хилари Клинтън първа поздрави България за спирането на проекта. Това става на международен форум в Истанбул, посветен на кризата в Сирия миналата седмица.

Не е подминато и интервюто на президента Росен Плевнелиев пред италианския „Кориере дела Сера“, в което той казва: „Моята България ще е по-малко зависима от Русия“. Цитирани са и антируските настроения в страната, които настояват за намаляване на енергийната ни зависимост от Москва.

Както е известно, правителство реши да прати втората ядрена централа в историята, реакторът й - в АЕЦ Козлодуй, след като го доплати на руснаците, а построената край Белене площадка да превърне в газова централа.

Въпреки че до момента Москва „дружески“ не повдига въпроса за санкции по проваления проект, „Независимая газета“ посочва сумата от 1 млрд. евро, които руснаците биха поискали като обезщетение.

Същата сума се завъртя из страниците на „Комерсант“ ден преди посещението на ресорния ни министър Делян Добрев в Москва, който уговори руската страна да не иска компенсации, отстъпка в цената на природния газ от монополиста „Газпром“, а в замяна обеща страната ни да ускори процедурите по изграждането на проекта за газопровод „Южен поток“.

Вестникът припомня историята на проекта и изтъква предимствата, които би дал на страната ни, включително по-евтин ток.

„Нещо повече -  ползите от ядрени съоръжения в България са повече от очевидни. Те са свързани с растящите нужни на страната от електричество, от по-евтин ток и намаляването на вредните емисии със 7-10 милиона тона годишно“, се казва още в статията, припомняйки ангажиментите, които София е поела по Протокола от Киото – международното климатично споразумение срещу глобалното затопляне. Допълнено е още, че България има амбицията да изнася електричество за съседните си държави.

„До 30% от оборудването за централата щеше да се произвежда в български заводи, което в условията на спад на световната икономика и на кризата в ЕС, не е маловажно за България“, твърди руският вестник.

В статията се изтъкна също, че е „трудно да се говори“ за технически или финансови проблеми, свързани със строителството на АЕЦ „Белене“. Следва описание на техническите характеристики на проекта, разчитащи на последните руски разработки за строителство на атомни централи (АЕЦ - 92), получили еврейски сертификат и признати от международни експерти.

Според вестника пред последните години темата за енергийната зависимост от Русия се е превърнала във "фетиш" за много западни политици, а „техните ревностни изказвания“ в тази насока започват да напомнят на най-лошите моменти от епохата на Студената война.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини