Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски заяви днес в Брюксел, че "ЕС е най-добрата алтернатива и път, от който няма да се откажем", предаде агенция МИА. Президентът говори в Брюксел на среща ЕС-Западни Балкани, организирана от аналитичния център Приятели на Европа.
Президентът изтъкна, че началото на преговорите за членство в ЕС тази година за Република Северна Македония е исторически момент и значителна крачка напред. Той посочи обаче, че началото на този процес същевременно е имало висока цена за страната, имайки предвид противопоставянето на преговорната рамка, която все пак накрая беше приета. Той посочи проучванията на общественото мнение и спада на подкрепата за интеграция в ЕС през последните 18 месеца.
По този път очакваме пълна подкрепа от страна на ЕС, каза той и подчерта необходимостта Западните Балкани да бъдат постоянно във фокуса на внимание на Съюза, не само когато Европа е изправена пред предизвикателства като война или мигрантска криза.
Президентът посочи в дискусията, че са необходими промени както в региона на Западните Балкани, така и в Брюксел, и добави, че докато Съюзът не промени начина на взимане на решения, не може да се очаква голям напредък по отношение на разширяването и на другите политики. Той изтъкна още, че колкото по-малко ЕС присъства в региона, толкова повече се отваря пространство за Русия и за различни тоталитарни методи на управление.
В срещата участваха и премиерите на Черна гора и на Албания Дритан Абазович и Еди Рама.
По-рано днес Пендаровски се срещна с главнокомандващия съюзническите сили в Европа генерал Кристофър Каволи. Президентът бе запознат с текущата дейност на командването и засилването и приспособяването на силите след началото на руската инвазия в Украйна в насока защита на съюзниците в НАТО и намаляване на риска от разширяване на конфликта, съобщи кабинетът на Пендаровски.
Пендаровски потвърди готовността на страната си да даде активен принос в усилията на алианса за изпълнение на стратегическите цели, за запазване на регионалната сигурност и утвърждаване на единството в НАТО. Той подчерта, че в рамките на възможностите си Република Северна Македония ще продължи да оказва военна, хуманитарна и дипломатическа помощ на Украйна с крайна цел прекратяване на военната агресия, защита на демократичните ценности и установяване на мир.
След срещата с Каволи президентът изтъкна пред македонски журналисти, че Република Северна Македония е заинтересувана да открие на своя територия център за кибер сигурност. Станало е дума и за въпроси от регионално значение, както и за състоянието на сигурността в Косово, където Република Северна Македония участва в мисията на НАТО КейФОР с контингент от 65 войници.