Кои нови автомобили са най-изгодни за покупка днес?

15 Януари, 2026 13:16 1 597 8

  • adac-
  • изгодни нови автомобили

Проучване на ADAC показва, че електрическите превозни средства са лидери по съотношение на цена и качество

Кои нови автомобили са най-изгодни за покупка днес? - 1

Последните данни от мащабното изследване на германския автомобилен клуб ADAC за 2025 г. предизвикаха истински трус на пазара, преобръщайки традиционните представи за „изгодна покупка“. Анализът на 100 нови модела показва исторически обрат: достъпните електромобили вече доминират в класацията за съотношение между цена и качество, докато утвърдените премиум икони от т.нар. „Германска тройка“ се сринаха до дъното на таблицата.

Големите победители в тазгодишния рейтинг са компактните електрическите модели на Mini. Баварското Mini спечели симпатиите на експертите със своите технологични и динамични параметри. Прави впечатление, че по-голямата част от десетте най-високо оценени автомобила са задвижвани изцяло от електричество – сред тях се нареждат Mini Cooper E, Dacia Spring Electric, Kia EV3, Renault R5, Hyundai Inster и Skoda Elroq. Чешката Skoda дори грабна най-високия технически бал (1.6), но бе леко спъната от по-високата си първоначална инвестиция.

Методологията на ADAC е безмилостна и обхваща пълния цикъл на разходите за период от пет години. В уравнението влизат не само цената в шоурума, но и застраховките, данъчните облекчения, амортизацията и разходите за енергия. Електромобилите печелят точки благодарение на липсата на транспортни данъци и значително по-опростеното обслужване, което компенсира първоначално по-солената цена.

На другия полюс ситуацията изглежда отчайваща за луксозния сегмент. Най-нисък резултат в класацията записа Audi Q8 с цена от близо 95 000 евро, следвано от тежката артилерия на BMW M3, Audi Q7 и Volvo XC90. Дори електрическите флагмани като Mercedes EQS и Volvo EX90 не успяха да се спасят от негативните оценки, тъй като огромната им обезценка и високи експлоатационни разходи заличават всяка икономическа логика за крайния потребител.

Въпреки оптимизма около новите бюджетни електрички, специалистите от ADAC остават консервативни – нито един модел не успя да заслужи най-високата оценка „много добър“. Изводът за купувачите е ясен: в новата реалност на автомобилния пазар високата цена вече не е гаранция за стойност, а разумният избор изисква калкулатор, а не само емоция.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 5 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Редник

    17 1 Отговор
    Не мисля че написаното в статията е вярно. Най евтини са колите с ДВГ.
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Порно

    8 0 Отговор
    Най достъпната истинска семейна кола у нас, ако не искате Дачия, е Тойота Корола бензин.Няма и 20 000 евро. Но разбира се , за Ганчо е по изгодно 20 годишен премиум нов внос долу горе за същите пари.
  • 4 Хм,

    11 0 Отговор
    пък аз си мислех, че ще прочета нещо смислено и полезно, язък.
  • 5 Гост

    5 0 Отговор
    Тия тотално останаха без работа, и се чудят какво да пишат! И почват манупуланивни измишльотини!
    Не знам колко е поддръжката на Q8, но съм убеден, че ще сложа 2 броя от първенците вътре, и ще мога да го карам с 200 докато му свърши горивото! А обратното няма как да стане...

    ПС
    Идете кажете на собственика на Q8 извадено ново от магазина как се е прекарал, и му гледайте реакцията...

    Коментиран от #7

  • 6 тъй шъй

    6 0 Отговор
    Такъв смешен виц скоро не бях чувал- че при съотношение цена качество са лидери електрокарите, смях, смях. Може да станат, но трябват поне десетина години още. А може и няколко пъти по десет години.
  • 7 Слънчасалия

    0 2 Отговор

    До коментар #5 от "Гост":

    Бъдещето е на електромобилите.Статистически е доказано.

    Коментиран от #8

  • 8 Гост

    0 0 Отговор

    До коментар #7 от "Слънчасалия":

    Нема ток, Баце! Статистически е доказано!