Колко издържа Tesla Model 3, когато термометърът удари -37°C? (ВИДЕО)

18 Февруари, 2026 13:21 4 722 96

  • tesla-
  • model 3-
  • long range-
  • студ-
  • очеляване-
  • експеримент

Тестът стартира в 23:00 часа под открито небе с батерия на 80% и активиран Camping Mode

Колко издържа Tesla Model 3, когато термометърът удари -37°C? (ВИДЕО) - 1

Зимата в Канада не е просто сезон, а изпитание за волята и техниката. В един от най-суровите дни на 2026 година, собственик на Tesla Model 3 Long Range реши да провери дали „електрическата мечта“ няма да се превърне в леден капан при екстремни обстоятелства. Експериментът е колкото любопитен, толкова и жизненоважен: колко дълго може да оцелее човек в купето, ако се окаже блокиран в снежната пустош при смразяващите -37°C?

Тестът стартира в 23:00 часа под открито небе. С батерия на 80% и активиран Camping Mode, автомобилът е оставен да се бори със студа сам. Целта не е била „тропически“ комфорт, а поддържане на безопасните 15.5°C – температура, която гарантира, че няма да замръзнете, докато чакате спасителните екипи. Резултатите? След 12 часа в този леден ад, зарядът на батерията е спаднал точно наполовина – от 80% на 40%. Това означава, че за поддържането на жизненоважната топлина колата е консумирала средно по 3.33% от капацитета си на всеки час.

Оказва се, че дори при температури, в които металът става крехък, модерната термопомпа и интелигентното управление на енергията в Tesla работят безотказно. Но какво означава това за обикновения шофьор? Математиката е проста, но отрезвяваща: ако заседнете в преспа с около 30% заряд, имате на разположение максимум 9 часа топлина. Експертният съвет обаче е да планирате разумно – ограничете отоплението до 6-7 часа, за да ви остане „порция“ ток, с която да се доберете до най-близката зарядна станция, след като пътят бъде разчистен.

Изненадващо за мнозина, екстремният студ не е успял да „бъгне“ системите на колата. Електрическият багажник е работил гладко, прозорците са се отваряли безпроблемно, а капакът на порта за зареждане не е замръзнал. Цялата тази „нощ на спасението“ е струвала на собственика около 6,8 долара под формата на електроенергия за презареждане.

Големият извод от това канадско приключение е, че електромобилът се оказва по-предвидим съюзник в аварийна ситуация от традиционната кола с двигател с вътрешно горене. Докато бензиновият агрегат губи огромно количество енергия под формата на отпадна топлина и изисква постоянно въртене на празен ход (с риск от задушаване при затрупан ауспух), батерията на Tesla работи тихо и ефективно, превръщайки всеки киловат в щит срещу студа. Вижте и видеото.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 21 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 кой му дреме

    18 12 Отговор
    "Тестът стартира в 23:00 часа"

    аре ся да запали в 6 ч когато е най студено и ората тръгват за работа
  • 2 Механик

    46 18 Отговор
    Ами ако беше пътувал тоя човек за някъде и батерията беше на 40%? М?
    Ами ако първоначално бе боксувал, защото се е опитвал сам да се измъкне и батерията бе останала на 20%? М?
    А може ли тоя човек, ако види, че батерията му свършва да извади една туба ток о багажника и да си налее 20 литра? Щото аз на Мерцедеса мога.
    За една нощ с включен климатроник на 22 градуса, аз ще изгоря 4 литра нафта и ще стоя в колата по слип и потник. Цяла нощ ще ми работи мултимедията и ще гледам Алф. А като ми омръзне Алф, ще си пусна телевизия да гледам как тесларите мръзнат на 15 градуса и как на сутринта ги откарват в болницата с пнвмония. Двойна.

    Коментиран от #5, #8, #11

  • 3 Ами сега?

    13 6 Отговор
    Никой обаче не уточнява най съществената подробност, след какъв експлоатационен период на автомобила или по точно на батерията е описания експеримент. За тест най вероятно се ползва нова батерия, която след известен период експлоатация губи голяма част от капацитета си, а какво ще се случи ако е на 5 или 10 години? Интересното при батериите е, че при интензивна експлоатация по добре и по дълго запазва качаствата си, отколкото при дълги престои без да бъде много натоварвана. Тогава вероятно времето ще бъде ограничено едва до 30% или даже 20% от посоченото в материала.

    Коментиран от #9

  • 4 Гост

    11 6 Отговор
    Още една опорка на Теслю слънчасалия се сгромоляса, след 12 часа на студ половината от заряда на батерията е изчерпан.

    Коментиран от #43, #44

  • 5 ха, ха, ха...

    14 15 Отговор

    До коментар #2 от "Механик":

    Мерцедеси и БМВ-та отдавна са наречени циганските автомобили, защото са най разпространени между тях и затова другите граждани се ориентират към по различни марки.
  • 6 Хаха

    9 4 Отговор
    Тесла 3 с 75 квтч батерия,с 80% заряд 60 квтч,пада до 40% заряд 30 квтч.Разход за 12 часа 30 квтч,за час излиза по 2,5 квт т.е. 2,5 пъти повече отколкото твърди слънчасалия.
  • 7 Теслар

    11 5 Отговор
    Китай ги подмина като спрели! А Китай не е удобен за запада.
    А и запада няма развити технологии относно батериите.
    Няма твърдоделни батерии.
    Всички ще станат хибриди! Камиони и кораби за големи преходи не стават с ел.
    Влаковете обаче са яка електрическа алтернатива.
    АЕЦ го отрекоха, но с последните проблеми се сетиха къде е еко и евтино производството на ток.
  • 8 Хахахаха

    5 13 Отговор

    До коментар #2 от "Механик":

    Ами няма никакви проблеми. Даже и при минус 10 навън, в колата спокойно се загряваш без да замръзнеш, само със затопляне на седалката и затопляне на волана, тогава батерията ще ти издържи със седмици.

    Коментиран от #94

  • 9 Хахахаха

    5 4 Отговор

    До коментар #3 от "Ами сега?":

    Нещо не си наясно. Колите от 2019 година на Модел 3, много от тях са си с 90 процента още.
  • 10 Гост

    3 3 Отговор
    При 15,5 градуса колкото да не замръзне,3,33% от 75 квтч е точно 2,5 квт на час разход на час.

    Коментиран от #45, #46

  • 11 Абе Смешник

    9 5 Отговор

    До коментар #2 от "Механик":

    На минус37 нема запалиш никога .
  • 12 ХА?..ХА…ХА!!!

    9 6 Отговор
    Взех, че повярвах, че теслАта е добра за тези условия!!! Платени експерименти, публикувани в платено съобщение. И аз когато си купувах хибридната тойота бях информиран как разхода ми в градско е около 4 на сто, ама под 5 на сто никога не съм падал!!! ТеслАта я харесват единствено в Норвегия, щото там през зимата прктически не напускт градовете с подобен клас коли…пътищата с често трудно проходими и заснежени!

    Коментиран от #13, #15, #95

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 ХА!ХА

    9 3 Отговор

    До коментар #13 от "Глу пи славе":

    През 2022 г януари ми се случи да пътувам с ТеслА по дестинацията Денвър курорта Аспен…може и да си го чувАл… температурата в Денвър беше минус 7, но в гаража беше над нулата. В Аспен беше около минус 11…И така с 60% или там някъде батерия едва се добрахме до Аспен…в колата бяхме 4 човека и не поддържахме над 20 градуса температура!
  • 15 Хахахаха

    4 7 Отговор

    До коментар #12 от "ХА?..ХА…ХА!!!":

    Точно в Норвегия са всеки уикенд на планина и хижи на ски. А в Норвегия на всичкото отгоре, са и градските автобуси, междуградските автобуси, товарните камиони, фериботите и те са на ток.
  • 16 Какво е заключението?

    10 2 Отговор
    Ползвайте теслата вместо палатка при къмпингуване! Носете топли дрехи и спален чувал! Все някога репатрак или дизелов генератор ще ви помогнат д издрапате.
  • 17 трябваше да е с хора вътре

    7 0 Отговор
    Човешкото тяло отделя по 100 вата енергия. Което при 5 човека си е един котлон на ниска до средна степен.
  • 18 Хахахаха

    7 3 Отговор
    Истината е, че ако предполагаш, че може да се налага да оставаш много часове в студа и незнаеш, кога ще дойде помощ, лягаш на задните седалки с включено загряване на седалките и се завиваш. Ще имаш ток за седмици напред. И няма да измръзнеш. Тук просто е тествано колко енергия ще изхарчи да топли колата.
  • 19 Слънчасалия

    2 5 Отговор
    Тесла изкарва месец с пълна батерия ,само за отопление на купето.Точно както ще бъде постигната и крайната цел за следващите осем години 20 милиона електромобила Тесла през 2030 година.Статистически е доказано.
  • 20 фейк

    5 4 Отговор
    Благодаря за интересното сравнение и нахалното вменяване,че ел колите стават за каране от нормалните хора.Но няма да сивпечатлите никой да си купи тези скъпи и ненадеждни играчки.Наскоро имаше подобна статия колко ще издържи нормален автомобил с пълен резервоар ако само се грее вътре и времето беше някъде около 37часа....къде са 9часа къде 37

    Коментиран от #21

  • 21 анонимен

    7 2 Отговор

    До коментар #20 от "фейк":

    Разходът на дизелов двигател е 0,5 л/час,с 50 литров резервоар това са 100 часа или 4 денонощия.

    Коментиран от #22

  • 22 Хахахаха

    8 2 Отговор

    До коментар #21 от "анонимен":

    Забрави на минус 37, разхода на празен ход да ти е 0.5 литра на час. Няма такъв вариант. С толкова разход, след 30 минути той ще е изстинал. При такива температури, оборотите се увеличават автоматично за да държат мотора загрял. А до другия, дето пише отдолу, преди няколко дни ви писаха статията за Финландия, където Адблу им замръзва при минус 11. Но много ги разбирате нещата, за дизела при минус 37. Да питам, в България имаше ли тази зима минус 37?

    Коментиран от #23

  • 23 анонимен

    2 5 Отговор

    До коментар #22 от "Хахахаха":

    Да изстине,колко да изстине?Парното тръгва при 40 градуса,при затворен термостат,анадънмо?Ад блу ако го има се подгрява и не замръзва.

    Коментиран от #24, #25

  • 24 Хахахаха

    3 1 Отговор

    До коментар #23 от "анонимен":

    Що не направиш един тест с дизелова кола на минус 37 за 4 дни да покажеш как ще е и колко ще изгори? Ще станеш известен с видеото.

    Коментиран от #27

  • 25 Хахахаха

    2 1 Отговор

    До коментар #23 от "анонимен":

    Ад блу се подгрява когато колата е запалена и върви. А когато стои?

    Коментиран от #26

  • 26 анонимен

    1 2 Отговор

    До коментар #25 от "Хахахаха":

    Да си чувал за електрически нагревател?
  • 27 Дизела

    2 3 Отговор

    До коментар #24 от "Хахахаха":

    Правил съм го многократно,при задръстване или катастрофа на пътя.Разходът на място на дизелов мотор до 2000 кубика е от 0,5 до 1 литър на час,като парното работи на фул и карам по фланелка с къс ръкав.

    Коментиран от #29

  • 28 Дизела

    3 1 Отговор
    Па ти в тая Тесла ще умреш от студ на 15 градуса,вземи си ушанка,ръкавици и дебела шуба.После за загрявка може да я тикаш до зарядната станция.
  • 29 Посмали малко

    4 1 Отговор

    До коментар #27 от "Дизела":

    Кога си карал по-къс ръкав на минус 37 градуса? На минус 37° трудно ще вдигнеш 20 градуса в купето дори под натоварване когато разходът ти е 3-4 литра на час, а ти си мечтаеш за 30° в купето при разход 1 литър на час.

    Коментиран от #30

  • 30 Дизела

    3 3 Отговор

    До коментар #29 от "Посмали малко":

    Разходът на дизел на място е 10% от кубатурата на мотора.Разхода на ТИР на място е 3 до 4 литра на час.Работил съм тираджия 30 години и съм карал в скандинавските страни при такива условия.

    Коментиран от #31

  • 31 Така де

    3 1 Отговор

    До коментар #30 от "Дизела":

    10% При каква температура? Има ли разлика в разхода при плюс 20

    и минус 40 градуса или е абсолютно еднакъв? Защото онзи ден на моя дизел при работа на място половин час не можа да вдигне повече от две чертички от скалата на температурата. Парното духаше топло, но стана горещо чак когато тръгнах и натоварих двигателя. Чак тогава и температурата на двигателя се вдигна. А беше само минус седем градуса. Днес си вдигна 4 чертички за 10-15 минути при нула градуса въпреки вятъра.

    Коментиран от #33, #36, #39

  • 32 Въпросът е дали ще оцелееш

    0 3 Отговор
    "Докато бензиновият агрегат губи огромно количество енергия под формата на отпадна топлина и изисква постоянно въртене на празен ход (с риск от задушаване при затрупан ауспух), батерията на Tesla работи тихо и ефективно, превръщайки всеки киловат в щит срещу студа."


    с риск от задушаване при затрупан ауспух

    с риск от задушаване при затрупан ауспух

    Коментиран от #35

  • 33 анонимен

    1 3 Отговор

    До коментар #31 от "Така де":

    Водата в парното на топлофикациите трябва да е 50-60 градуса,но за икономия водата е с по ниска температура и пак радиатора е горещ.Парното започва да духа топло още при 40 градуса показание на арматурното табло.
  • 34 Дизела

    6 1 Отговор
    Аз не съм зиморничав,дори в Норвегия парното ми е било достатъчно за да топли кабината.За по високи температури разхода 3л/ч,за по екстремно ниски 4л/ч. Който му е студено ТИРа има и печка на нафта, която за мен е излишна.Предпочитам да направя икономия от нафтата и да купя подаръци за жената и децата.

    Коментиран от #37

  • 35 Дизела

    3 2 Отговор

    До коментар #32 от "Въпросът е дали ще оцелееш":

    То е много трудно да провериш ауспуха дали е затрупан и да почистиш.

    Коментиран от #38

  • 36 Дизела

    1 3 Отговор

    До коментар #31 от "Така де":

    Ти още ли не си разбрал,че мотора има два охладителни кръга,малък и голям.При температура под 80 градуса термостата е затворен и големия кръг към радиатора е затворен.Работи само малкия кръг на парното,дори при ниска температура от парното духа топло.Айде чао,че бабата приготви туршията и сложи ракията на масата.
  • 37 Ха-ха-ха

    2 1 Отговор

    До коментар #34 от "Дизела":

    Щом е дизел значи е тир нали?

    За тира ли ставаше въпрос че гори 0,5 на 100 и резервоара ще стигне за 100 часа или се извърташ спрямо ситуацията?

    Ако беше толкова икономично да се топлиш на работещ двигател, хората нямаше да ги измислят тези дизелови печки.
    !
  • 38 И какво ще направиш

    0 2 Отговор

    До коментар #35 от "Дизела":

    Нали говориш за задръстване? 100 автомобила на блъскани един в друг биват затрупвани от обилен снеговалеж. Ще отидеш да разчистиш всички 100 автомобила при минус 37 градуса и ще ловиш снежинките във въздуха?

    Коментиран от #40

  • 39 Слънчасалия

    1 3 Отговор

    До коментар #31 от "Така де":

    Не познавате физичните закони.В Тесла с включено отопление на 15,5 градуса е в пъти по топло, отколкото в лека кола с загрят антифриз само на 40-50 градуса.Статистически е доказано.
  • 40 Хаха

    4 0 Отговор

    До коментар #38 от "И какво ще направиш":

    Достатъчно е да изчистиш около ауспуха само на своята кола,за да не се върнат газовете в купето и да се задушиш.
  • 41 Хубава теория

    2 2 Отговор
    Но хора умират:

    В Пенсилвания 56-годишен мъж загинал от задушаване от въглероден моноксид, след като минаващ снегорин затрупал колата му, чийто двигател работел. Същата ужасяваща смърт застигна и 23-годишна майка и синът й на 1 година в щата Ню Джърси. Те били блокирани в автомобила, но двигателят му бил запален, за да може да работи отоплението. И тъй като снежните преспи не позволявали на отработените газове да излизат свободно от ауспуха, те изпълнили неусетно купето и отнели живота на хората вътре. 3-годишната дъщеря на починалата жена е настанена в болница в критично състояние.
  • 42 Хеми значи бензин

    1 3 Отговор
    А ми само глу пак може да си мисли че с падане на температурата рейнджа намалява. Едно време закона за запазване на материята и енергията се учеха в средното училище. Да твърдиш че студа намалява капацитета противоречи на всички природни закони.
  • 43 Така е

    1 2 Отговор

    До коментар #4 от "Гост":

    "Още една опорка на Теслю слънчасалия се сгромоляса, след 12 часа на студ половината от заряда на батерията е изчерпан."


    Според науката по която си най-добрият специалист в света - АНТИМАТЕМАТИКА, от 40 до 80% от капацитета на батерията е половината от капацитета.

    За нормалната математика това е 40% от капацитета.

    Имаш 12 часа работа с едните 40%, още 12 часа работа с другите 40% - 24 часа работа при минус 37 градуса

    Коментиран от #47

  • 44 Така е

    2 1 Отговор

    До коментар #4 от "Гост":

    Обърни внимание, че при минус 37° няма термопомпа която да работи - подгряването става с помощта на обикновен нагревател.

    При температурите в България до минус 10-15° термопомпата си работи и вместо 2,5 kW нагревател термопомпата харчи 1 kW при тези температури за да поддържа 22 градуса.

    По нашата математика умножаваме часовете по 2,5 и с 40% от капацитета отоплението може да работи на 22° за 30 часа . КАК Е ПО ПРАВИЛАТА НА АНТИМАТЕМАТИКАТА ???
  • 45 Така е

    2 1 Отговор

    До коментар #10 от "Гост":

    "При 15,5 градуса колкото да не замръзне,3,33% от 75 квтч е точно 2,5 квт на час разход на час."

    По теорията на вероятностите, този път си уцелил сметките без да искаш.

    Забравил си обаче да кажеш, при положение че всяка седмица сипваш бензин за 150 км и имаш разход 6 на 100 което са 9 литра които според тебе струват 30 лв, вероятно пак сметнати по науката АНТИМАТЕМАТИКА , ако закъсаш точно след бензиностанцията , ще имаш бензин само за 9 часа работа на отоплението,

    Коментиран от #53

  • 46 Няма как да е така

    1 1 Отговор

    До коментар #10 от "Гост":

    По нашата математика няма как едновременно да са вярни " всяка седмица зареждам 30 лв за 150 км при 6 на 100 разход"


    Този разход който си го измисли миналата седмица - 6 на 100 не съвпада с предишните ти твърдения 30 лв за 150 км

    За 30 лв при цена 2,50 се купуват 12 литра което означава 8 на 100 разход. Как е по АНТИМАТЕМАТИКАТА?

    Другото обяснение е, че освен че държиш Toyota corolla която си купил 10-годишна за 10 000 лв и си и купим гараж за 30 000 евро, изхранваш с премиум бензин по 3:30 на литър

    Или антиматематиката има някакви правила които не разбирам?

    Коментиран от #51

  • 47 Хаха

    2 3 Отговор

    До коментар #43 от "Така е":

    Батерията се използва от 80% до 20% слънчасал,иначе ще я изхвърлиш скоро на боклука.Имаш разполагаем капацитет само 60%, изразходени са 40% това е дори повече от половината капацитет.

    Коментиран от #48, #49, #50

  • 48 Няма такова правило

    2 1 Отговор

    До коментар #47 от "Хаха":

    Просто не трябва да държиш с дни батерията да стои заредена на 100%.

    Спомняш ли си статията на таксиметровия шофьор който имаше над 90% остатъчен капацитет на батерията след 530 000 км? Как си я зареждал?

    Всеки божи ден по 5-6 пъти до 100% винаги до 100% и винаги на бърза зарядна станция. Най-лошият сценарий и батерията си е жива и здрава след 530 000 км.
  • 49 Няма такава вероятност

    3 1 Отговор

    До коментар #47 от "Хаха":

    Тук е най-лошият сценарий - най-ниската температура на земята и въпреки това с 40% батерията изкарва 12 часа.

    Кой от вас е стоял 12 часа в преспа?

    Кой от вас въобще е стоял на минус 37 градуса в работещ на място автомобил поне един час?

    Кой от вас въобще е присъствал на температура минус 37 градуса ?

    Каква е вероятността на някой от вас въобще да му се наложи поне веднъж в живота? Вероятността да ви удари гръмотевица или да уцелите шестица от тотото е доста по-голяма
  • 50 Като говорим за вероятности

    1 1 Отговор

    До коментар #47 от "Хаха":

    Гост в момента зарежда неуточнено количество но с ясна рамка между 9 и 12 литра бензин всяка седмица, които ще му стигнат за между 9 и 12 часа. Ако закъса точно след бензиностанцията.


    Ами ако зарежда всеки понеделник а закъса в неделя?

    Ако кара електромобил, дори да го зарежда до 80%, всяка сутрин ще тръгва с тези 80% в неделя също ще ги има.

    Сега с королата в понеделник има девет 9, във вторник 8 литра А в петък 3 л в резервоара
  • 51 Мда

    2 0 Отговор

    До коментар #46 от "Няма как да е така":

    Отдавна сме в еро какви левове бе антиматматик фат мак.

    Коментиран от #52

  • 52 Колко пък да е отдавна?

    1 1 Отговор

    До коментар #51 от "Мда":

    Гост обяснява че зарежда 30 лв във всяка седмица от пет години насам. Зарежда по 30 лв за да не му тежи горивото в резервоара и това му беше основна опорна точка - неговото гориво тежи 10 кг а батерията 500 кг


    Но не се усеща че влиза в когнитивен дисонанс, когато обяснява че 500 км с едно зареждане на съвременен електромобил не може стигат, защото реално били само 400 км.

    400 км с които ще тръгва всяка сутрин. 400 км които ще му струват 6 евро.


    По антиматематиката това било голяма далавера да караш на бензин, дори след като цените на електромобилите и автомобилите с ДВГ се изравнят един ден и електромобилите зареждат 400 км за пет минути на мегаватови зарядни станции

    Коментиран от #54

  • 53 Гост

    2 1 Отговор

    До коментар #45 от "Така е":

    Коментара ми е по повод твърдението ти че термопомпата на Тесла харчи по 1 квтч,а то излезе 2,5 пъти повече.Аз мога да сложа две туби с бензин в багажника,ти колко туби ток ще сложиш слънце?
    За удължител на пробега в багажника пак ще ти трябва гориво.
  • 54 Гост

    2 0 Отговор

    До коментар #52 от "Колко пък да е отдавна?":

    Още не ти стопля манерката за разликата между ЖЕЛАНИЕ и ВЪЗМОЖНОСТ.Аз зареждам по мое желание,а тесларите колкото има възможност.

    Коментиран от #55, #56

  • 55 Много точно казано

    1 1 Отговор

    До коментар #54 от "Гост":

    Имаш възможност да си напълниш 40-литровия резервоар догоре. Имаш възможност да си сложиш три туби по 20 l бензин в багажника, но на ПРАКТИКА В РЕАЛНОСТТА сипваш 9 литра всяка седмица ОТ КОИТО В ПЕТЪК СЕ ОСТАНАЛИ ДВА ЛИТРА.

    Коментиран от #58

  • 56 Точно по тази логика

    1 1 Отговор

    До коментар #54 от "Гост":

    Е много по-вероятно горивото на corolla-та да свърши много по-бързо, отколкото батерията на електромобил, когато си го купиш и го зареждаш всяка вечер в гаража, дори да не го пълниш до 100% а само до 80%.

    Сега можеш да си измислиш и поредния 38-часов престой при минус 58° при което с три туби в багажника ще изкараш повече време с королата
  • 57 Така де

    4 1 Отговор
    Функционалната и техническата неграмотност не са ти позволили да разчетеш правилно статията и да разбереш, че при -37 термопомпата не работи и тези 5,7 kW консумация в началото за първоначалното подгряване на купето въобще не идват от термопомпата, а от статора на електродвигателите които се нагряват и загряват антифриза, който си върти в отоплителната система точно както ДВГ загрява антифриза.

    Само че от 5,7 киловата, 5,7 kW отиват директно в антифриза за разлика от ДВГ, където над 50% от топлината напуска двигателя заедно с изгорелите газове

    Термопомпата работи при температури по-високи от -20°. Тя харчи 1kW и отделя 2-3-4 kW топлинна енергия в зависимост от околната температура.

    Хайде сега да кажеш тази година във Варна Колко дни от годината имаха температури под минус 10°? По колко часа на денонощието? Събират ли се общо 12 часа колкото е бил този експеримент? 12 часа за 2026 а не само за едно денонощие?

    През коя година за последно паднаха под минус 20, за да не разчиташ на термопомпа?

    Коментиран от #59, #72

  • 58 Гост

    1 1 Отговор

    До коментар #55 от "Много точно казано":

    Дрън-дрънчи ти манерката на кухо.Не различаваш ЖЕЛАНИЕ и ВЪЗМОЖНОСТ.Зареждам по мое желание за града или дълъг път количеството гориво което ми трябва.

    Коментиран от #61

  • 59 Гост

    1 1 Отговор

    До коментар #57 от "Така де":

    Функционалчо ,на място електромотора не работи и не отделя топлина.Ако термопомпата не заработи при -37 градуса ще те извадят от електрокара като леден блок.

    Коментиран от #60, #62

  • 60 Сигурен ли си

    2 2 Отговор

    До коментар #59 от "Гост":

    Твоята термопомпа работи ли на минус 37 градуса?

    Или не знаеш че климатика също е термопомпа? Колко харчи при минус 37° ? Топли ли?

    Като гледа клипа, термопомпата ли харчеше онези 5,7 kW?

    Разкажи поредния виц да се посмеем. Кажи за поредното перпето mobile, което ще счупи физичните закони? Премини от антиматематическа тема към антифизическата?

    Коментиран от #67, #71

  • 61 Не разбрах

    1 1 Отговор

    До коментар #58 от "Гост":

    Каква беше връзката между 150 км и 30 лв?


    6 на 100 по 3,33 лв за литър

    Или 8 на 100 по 2,50 лв на литър?
  • 62 Огледалце огледалце я кажи

    0 1 Отговор

    До коментар #59 от "Гост":

    "Функционалчо ,на място електромотора не работи и не отделя топлина"

    Да видим кой отговаря на определението с което си се обърнал към мен? Кой шеста година откакто редовно публикувам добре познатото видео за зареждане с 1600 км в час на Тесла - най-бързо зареждащия се автомобил по онова време, от което си направихте и друг извод - че съм фен на Тесла, защото все Тесла ви показвам, когато говоря за най-доброто.

    Няколко пъти вече съм ви е говорил по какъв начин Тесла си подгрява батерията. Обърни внимание на F power R power - мощността на предния и задния електродвигател

    И обърни внимание какво ти казва човека в 1:22 минута от клипа . Виж как се движи и температурата на статорите.
  • 63 Огледалце огледалце я кажи

    1 1 Отговор
    "Функционалчо ,на място електромотора не работи и не отделя топлина"

    Да видим кой отговаря на определението с което си се обърнал към мен? Кой шеста година откакто редовно публикувам добре познатото видео за зареждане с 1600 км в час на Тесла - най-бързо зареждащия се автомобил по онова време, от което си направихте и друг извод - че съм фен на Тесла, защото все Тесла ви показвам, когато говоря за най-доброто.

    Няколко пъти вече съм ви е говорил по какъв начин Тесла си подгрява батерията. Обърни внимание на F power R power - мощността на предния и задния електродвигател

    И обърни внимание какво ти казва човека в 1:22 минута от клипа . Виж как се движи и температурата на статорите.

  • 64 Хаха

    1 2 Отговор
    Колко да издържи Тесла на минус 37 градуса, максимум 24 часа и става паметник.
  • 65 Крумчо Вълчо

    1 0 Отговор
    Не ме занимавайте с това недоразумение електричките.
  • 66 Петър цървуля

    1 0 Отговор
    Една нощ,колко да издържи Тислъта.
  • 67 Кристо

    2 0 Отговор

    До коментар #60 от "Сигурен ли си":

    Цитат от статията.
    Оказва се,че дори при температури, в които металът става крехък,модерната термопомпа и интелигентното управление на енергията в Тесла работят безотказно.
    Да повторя пак цитата
    Модерната термопомпа работи безотказно.
    Да потретя цитата
    Модерната термопомпа работи безотказно.

    Коментиран от #68

  • 68 Така е

    3 0 Отговор

    До коментар #67 от "Кристо":

    Не е за първи път google преводач да превежда така. Как ще коментираш допълнението "интелигентното управление на енергията"

    Да повторя

    интелигентното управление на енергията

    Има ли нещо общо с клипа от коментар 63 в който дори при 5 градуса положителна температура, двигателите са натоварени с по 3,5 kW предния и още 3,5 kW задния плюс 800 вата нагревател на купето?

    Пак питам, консумацията на втората минута 5,7 kW в клипа от статията от термопомпата ли е? Доста мощна термопомпа ще дойде? Ако консумира 5,7 kW Колко е изходящата мощност при COP 3?


    И 130 Ника да смениш, не можеш да си скриеш техническата и функционалната неграмотност.

    Коментиран от #70, #73

  • 69 Парапетка Лена

    3 0 Отговор
    На 15,5 градуса ще ми залепнат от студ ръцете на парапета.
  • 70 Димов

    1 2 Отговор

    До коментар #68 от "Така е":

    Няма такъв електромотор с натоварване от 3,5 квт, който да не се върти.Това противоречи на физичните закони.

    Коментиран от #74

  • 71 Димов

    2 1 Отговор

    До коментар #60 от "Сигурен ли си":

    Всяка термопомпа може да работи на минус 37 градуса,стига да има допълнителен нагревател на външното тяло.

    Коментиран от #76, #79

  • 72 Димов

    3 2 Отговор

    До коментар #57 от "Така де":

    Май статията ти бръкна изотзаде с боксова ръкавица.Мантрата на супер термопомпата на Тесла,харчеща само 1 квтч излезе реклама,реалността показва 2,5 квтч и само 24 часа отопление в Тесла.Всяка бензинова кола с разход литър/час и 50 литров резервоар ще работи 50 часа.Тубите в багажника няма да ги включвам,че опорката и без тях изгърмя.

    Коментиран от #77, #80

  • 73 Хаха

    2 2 Отговор

    До коментар #68 от "Така е":

    Да се топлиш на електромотор,кое първо ще изгори инвертора или статора на електромотора?

    Коментиран от #78

  • 74 Така е

    0 1 Отговор

    До коментар #70 от "Димов":

    Във вашата реалност няма. За съжаление клипа от коментар 63 е сниман в нашата реалност по нашите физични закони.

    Освен мощност се вижда и въртящия момент на предния и задния двигател и си стоят 0 Nm докато мощността е 3,5 kW.

    Коментиран от #92

  • 75 При тия

    2 2 Отговор
    температури с дизелите нямаш тия проблеми. 90процента от тях въобще не палят зимата при минус 20-25гр. Така, че като неможе да запали не ходиш и никъде и няма да закъсаш насред нищото:))) При минус 20-25гр. 90процента от колите които се движат са бензинките. И някоя и друга гаражна дизелка... Това е истината... Малко груба за нафта феновете ама истина.
    Имам налични от всичките и бензин и дизел и знам как палят при кучешка студ сутрин, плюс наблюденията по града години наред....
  • 76 Никоя термопомпа

    0 1 Отговор

    До коментар #71 от "Димов":

    Не работи при -37° . Поне в нашата реалност. Във вашата реалност щом владеете науката антифизика, може да работят и при -47 градуса , знам ли.

    Термопомпата вкарват топлина от околната среда. Какъв е смисъла да топлиш външното тяло което е охладено до минус 37°, за да вкараш в същата топлина в купето през компресора със загуби, след като можеш да си стоплиш директно купето с реотан или пък да топлиш статора, който е с водно охлаждане по принципът на проточните бойлери и електрическите котли? КПД близо до 100%
  • 77 Сигурен ли си

    1 1 Отговор

    До коментар #72 от "Димов":

    Че бензиновата кола която при температура 20° харчи литър на час, за да поддържа работна температура, минус 37° също ще харчи литър на час и ще поддържа същите обороти?

    Компютъра дали няма да обогати повече горивовъздушната смес?

    Дали при минус 37° двигателя въобще ще може да поддържа 30-40° температура на топло-носителя при минимални обороти?
  • 78 Тези аматьори

    0 1 Отговор

    До коментар #73 от "Хаха":

    От Тесла Как пък не са прочели твоите коментари да Не правят такива глупости? Как пък не се сетиха че на 200 kW електродвигател с 300 киловата инвертор, ако му подадеш 3,5 kW електрическа енергия ще изгорят и статора и инвертора?

    Пълни аматьори! Пък и системата ще прегрее, защото при натоварване 200 kW и 93% КПД при пълно натоварване само 7% се отделят във вид на топлина, което е само 14 kW топлина която трябва да поеме охладителната система. По антиматематиката 3,5 kW е много повече А по антилогиката Това е претоварване на охладителната система
  • 79 До антифизиците

    0 1 Отговор

    До коментар #71 от "Димов":

    "Всяка термопомпа може да работи на минус 37 градуса,"

    Щом всяка може да работи при такава температура, предполагам че няма да се повтори гафа с молбата да ми намериш цитат къде някъде съм казал че те са ще продава 20 милиона автомобилът през 2030 - нещо с което съм ви надувал пет години ушите и съм ви засипвал с доказателства, но не можете да намерите нито един цитат къде съм го казал.

    Очаквам с нетърпение да ми дадеш поне една термопомпа която работи при минус 37° след като не успя да намериш нито един цитат къде съм казал онова за 20-те милиона през 2030?

    В нашата реалност няма да намериш такива доказателства.
  • 80 Функционална неграмотност

    0 1 Отговор

    До коментар #72 от "Димов":

    "Мантрата на супер термопомпата на Тесла,харчеща само 1 квтч излезе реклама,реалността показва 2,5 квтч "


    Колко харчи термопомпата? Тя си харчи киловат, защото толкова е мощността на компресора. Единствената разлика е колко топлинна енергия има на изхода.

    Ако Tesla е толкова топлоизолирана, че топлинните загуби са 2,5 kW при делта Т 50⁰С колко ли ще са топлинните загуби при -15° при делта Т 40 ⁰С? И поддържане на 25 градуса в кабината?

    При тази температура термопомпата вечер работи поне с СОР 2


    Винаги е забавно да спориш с антиматематици и антифизици, за които физиката и математиката са просто някакви досадни понятия с които не трябва да се съобразяват
  • 81 Име

    1 0 Отговор
    Електрипките са зел-дал! Таксиджиите във Финландия не смеят да пуснат отоплението в електричките, в Испания не пускат климатика да охлажда!

    Коментиран от #82, #83

  • 82 Така е

    1 1 Отговор

    До коментар #81 от "Име":

    Даже обяснението на този феномен е написано В статията

    "Цялата тази „нощ на спасението“ е струвала на собственика около 6,8 долара под формата на електроенергия за презареждане."

    При 52 градуса разлика между външната и вътрешната температура е изхарчил цели 56 цента на час Само за отопление. Кой таксиметров шофьор може да си позволи такъв огромен преразход?

    Особено пък като сметнем, че при минус 10° вече работи и термопомпата, а разходът пада 2,5 пъти

    20 цента на всеки час шофиране е икономическо самоубийство. Не могат да си ги позволят!

    Не ти ли звучи логично?
  • 83 Бензин forever

    0 2 Отговор

    До коментар #81 от "Име":

    На фона на тези 22 цента за час работа на отоплението един литър бензин на час е нищожен разход. Електрическите са взел- дал! Не стават!
  • 84 Хаха

    0 1 Отговор
    Обработката минава на качествено ново ниво! Явно си правите майтап с такива пропагандни статийки.

    Коментиран от #85

  • 85 Кое му е новото

    0 1 Отговор

    До коментар #84 от "Хаха":

    Физичните закони не са променяни последните векове. Единственото ново може да бъде ако някой антиелектрик вземе че ги научи и започне да мисли по нов начин.


    Радостното е, че с навлизането на изкуствения интелект и deep fake , умните хора доразвиха критичното си мислене и вече основният въпрос не е дали тази информация е истина или не. Все по-трудно ще е да се докаже. Основните въпроси вече са ТОВА ФИЗИЧЕСКИ ВЪЗМОЖНО ЛИ Е?


    Като чете ми статията - ФИЗИЧЕСКИ НЕВЪЗМОЖНО Е термопомпата да работи при минус 37 градуса въпреки, че така пише В статията. Но пък физичните закони напълно подкрепят 2,5 пъти по-голям разход на енергия при -37° в сравнение с минус 10-20 градуса


    Ако някой твърди, че няма да има разлика в консумацията - гарантирано ви лъже
  • 86 Хм, добре

    1 1 Отговор
    Добре, това си някаква сметка която си е своеобразна обработка за ел. колите.И така да е , не бих си купил електрическа кола колкото и да ги хвалите.Живеем все пак в България, не го забравяте.

    Коментиран от #87, #88, #90, #91

  • 87 Така е

    2 1 Отговор

    До коментар #86 от "Хм, добре":

    Тези само 24 часа непрекъсната работа на отоплението са само за минус 37°

    В България температурите са много по-ниски , а само най-кратките задръствания са само 24 часа. Обикновено се прекарва по минимум седмица в задръстване и затова всеки разумен българин носи три туби бензин в багажника
  • 88 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 89 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 90 Българската действителност

    2 0 Отговор

    До коментар #86 от "Хм, добре":

    Докато не измислят преносими батерии в ремаркета които да осигуряват минимум един месец работа на климатика на електромобилите в задръстване, аз също не бих си купил електромобил.
  • 91 Българската действителност

    1 1 Отговор

    До коментар #86 от "Хм, добре":

    Електромобилите са само за топли страни при които температурата пада само до - 40 градуса. За България не стават засега.
  • 92 Димов

    1 0 Отговор

    До коментар #74 от "Така е":

    Антифизика е това.Мощността е равна на въртящ момент по оборотите.При нула обороти колко се получава мощността?

    Коментиран от #93

  • 93 Коя мощност бе Димов

    0 1 Отговор

    До коментар #92 от "Димов":

    Електрическата или механичната мощност се опитваш да пресметнеш?

    Опитваш е ключовата дума. Колкото пъти се опитвате да смятате нещо по двигателите, независимо Дали електрически или ДВГ, накрая все перпето mobile излиза.

    Точно както през смятате Каква е ефективността на термопомпа при -37°

    Коментиран от #96

  • 94 Мнение

    0 2 Отговор

    До коментар #8 от "Хахахаха":

    Ще ти издържи седмици само мисловната дейност!
    В такова екстремно време всички системи в тоя автомобил консумират някаква енергия!
    Батерията например трябва също да се поддържа на определена температура защото при много ниски температури капацитетът й пада драстично!
    Следователно ако закъсате в средата на нищото с млумната ви теслЪ бързо проверете къде се намира най-близкото населено място, щото таблетът на колела НЯМА да ви поддържа дълго!
  • 95 Хахахахахха

    0 1 Отговор

    До коментар #12 от "ХА?..ХА…ХА!!!":

    Ти някога ходил ли си в Норвегия??? Много ми е чудно къде ги видя тези не изчистени пътища по главните "артерий" на страната?!?! Тук сме в пъти по-зле....
  • 96 Димов

    2 0 Отговор

    До коментар #93 от "Коя мощност бе Димов":

    Електрическата мощност е ток по напрежение по косинус фи.Колко време ще се топлиш на стопиран електромотор,преди да му се опекат намотките или гръмне инвертора.