20 Ноември, 2009 11:14 452 0

Писмено искане към Европарламента

  • производителите на плодове и зеленчуци-
  • искане към европарламента-
  • представителите на европейските кооперативни организации

Искат стимулиране на износа и отказ от либерализация на вноса

Мая Асенова, farmer.bg

На 10 ноември водещите браншови кооперативни организации на производителите на плодове и зеленчуци от Франция, Испания и Италия отправиха писмено искане към Европарламента за по-голямо внимание към сектора и финансова подкрепа. Общият дял на Франция, Италия и Испания в производството на плодове в ЕС възлиза на 76%, като тези три държави дават и близо 64 на сто от зеленчуковата реколта в Общността.
Европейските производители са крайно обезпокоени от кризисните тенденции в отрасъла, спада на производството и увеличението на вноса от трети страни. В документа внесен в Комитета по селско стопанство (Agriculture Committee) на ЕС производителите в категорична форма настояват за гарантиране функционирането на Общата организация на пазара (ООП) на плодове и зеленчуци (Common Market Organization for fruit and vegetables) след 2013 година и за специален бюджет за подпомагане на производителите и финансиране на оперативните схеми.

Представителите на европейските кооперативни организации са на мнение, че е необходимо бързо прилагане на адекватни антикризисни мерки и усъвършенстване на системата на управление на база на анализа на пропуските направени през настоящия сезон, довели до спад в доходите на фермерските стопанства. В документа, представен на Брюксел, също така  се настоява за запазване на маркетинговите стандарти и най-вече за стимулиране на износа и отказ от либерализация на вноса.

Трябва да отбележим, че през последните месеци европейските производители на плодове и зеленчуци масово протестираха и срещу политиката на големите търговски вериги в Европа, налагащи изключително ниски изкупни цени. Търговците обаче, нямат намерения да променят порочната си практика, базирана на „екстремно намаляване на продажните цени” и както винаги се оправдават с икономическата криза.
В началото на ноември, на конференцията в Мадрид представителите на две от най-големите дистрибуторски вериги заявиха, че заради икономическия спад те са принудени да продават плодовете и зеленчуците на „възможно най-ниските цени”, тъй като „ именно ниската цена в секциите за плодове и зеленчуци гарантира по-големи продажби”. Благодарение на новите търговски политики веригата „Dia España”, например, отчете ръст на продажбите на пресни плодове и зеленчуци с 70 на сто.

Според независими анализатори мерките за подпомагане на производителите на плодове и зеленчуци са належащи и предвид очертаващите се неблагоприятни климатични промени на Стария континент.

Оповестените наскоро резултати от изследванията на Метеорологичното бюро на ЕС показват, че вследствие на затоплянето  на климата и намалението на сумата на валежите страните традиционни доставчици на пресни плодове и зеленчуци в ЕС могат да бъдат изправени пред срив на производството. През близките 10-15 години голяма част от зеленчуковите и овощни градини в Испания ще бъдат погълнати от пустинята, Франция няма да може да произвежда някои от най-елитните си вина (в това число шампанско), а в Полша драстично ще намалее добивът от картофи.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА