„Енергетиката е част от националната сигурност и трябва да работи в интерес на българските граждани. Преди встъпването в длъжност на сегашния кабинет българската енергетика бе подготвяна за приватизация, но ние прекратихме много консултантски договори”. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия.
Според икономическия министър както реализацията на проекта „Южен поток”, така и изгрждането на 7-ми блок на ядрената централа в Козлодуй са стратегически за страната ни защото гарантират диверсификация.
По думите на министър Стойнев „Южен поток” е европейски проект и по никакъв начин на противоречие на Третия енергиен либерализационен пакет. „Европейската комисия не ни атакува заради либерализационния пакет, а заради действия, които са извършвани и по време на предишното правителство”, категоричен бе той. В момента страната ни има сериозна защита по проекта. „За една година ние сме на финалната права по реализацията на газопровода „Южен поток”. Той ще допринесе за сигурността на доставките на природен газ, ще има конкретен ефект върху икономическия растеж на страната и създаването на работни места”, подчерта Стойнев. Работа по проекта ще започнат 87 български фирми. Драгомир Стойнев заяви, че в момента не се провеждат нови тръжни процедури за сключване на нови договори по проекта.
„Започнахме важния проект за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”. Той трябва да се резлизира, за да има развитие на ядрената енергетика в България”, каза Стойнев. „Ние сме в унисон с европейските директиви за диверсификация на доставките на ядреното гориво”, допълни още той. Според него, ако се подпише акционерно споразумение, няма да натежи на българския данъкоплатец.
Стойнев определи като спекулация твърдението, че депозитите на държавните дружества са теглени от Корпоративна търговска банка преди кризата в нея. „По време на управлението на ГЕРБ в тази банка бе концентриран огромен финансов ресурс. 75% от ресурса бе изтеглен и разпределен в други банки”, заяви той.
„Въпреки неработещия парламент и критиките, за една година българската икономика тръгна по пътя на икономическия растеж. В продължение на три тримесечия имаме ръст над 1% и няма работодателска организация, която да не признава, че икономиката се отлепи от дъното”, подчерта Стойнев. За първото тримесечие на 2014 г. са създадени 40 000 нови работни места. В продължение на 6 поредни месеца е реализиран ръст на промишленото производство на годишна база. „Това правителство послуша бизнеса, който искаше по-добра връзка между образование и бизнес и стартира дуалното образование в България”, допълни той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА