Компанията "Стройтрансгаз", чийто основен акционер е руският бизнесмен Генадий Тимченко, излезе от проекта за строителството на газопровода "Южен поток" на територията на България. Това заяви самият Тимченко в интервю за ИТАР-ТАСС.
"Ние спечелихме търг, разчитахме да дадем своя принос в общата кауза, но г-н Маккейн отиде в България и уговори местните власти да се откажат от нашите услуги. Оттеглихме се от проекта, за да не го поставим под риск от провал“, коментира той.
Беше планирано "Стройтрансгаз" да прокара на територията на България първия сухопътен участък от тръбопровода с дължина 500 км, припомни Тимченко. Сега неговата компания, по думите му, трябва да бъде заменена с принадлежащата на „Газпром“ компания "Центргаз", въпреки че "Стройтрансгаз" е участвала в крупни международни проекти. „Ние сме строили част от „Северен поток“ между Германия и Чехия, прокарвали сме тръбопроводи в арабските страни“, изтъква бизнесменът.
"Стройтрансгаз консорциум", в състава на който влизат руската компания "Стройтрансгаз" и българската Gazproekt Jug AD, през май спечели търг за работен проект, доставка на оборудване и материали, провеждане на строително-монтажни работи, обучаване на персонал и въвеждане в експлоатация на магистралния газопровод „Южен поток“ в България. В публичния търг, стартирал през декември 2013 г., взеха участие 11 компании от Австрия, Белгия, България, Германия, Индия, Италия, Русия, Швейцария и Япония, припомня агенцията, добавяйки, че българското правителство замрази реализацията на проекта след визитата на американски конгресмени в страната. Тогава на среща с премиера Пламен Орешарски сенаторът републиканец Джон Маккейн заяви, че в проекта „Южен поток“ трябва да има по-малко руско участие, връща лентата ИТАР-ТАСС.
Българският участък от газопровода „Южен поток“ е първият сухопътен участък по пътя на газа, той е технологично най-сложен и поглъщащ най-много капитали. От брега на Черно море до границата със Сърбия трябва да мине основното трасе на газопровода, както и 59-километровото отклонение до разпределителния газов възел в Провадия, откъдето ще се осъществява доставката на газ към съществуващата българска система от газопроводи към потребителите в България, Турция, Гърция и Македония.
Общата дължина на основния маршрут на българския участък е 541 км. Предвижда се изграждането на приемащ терминал и три компресорни станции в района на Варна, Лозен и Расово с обща мощност 300 МВт.
“Южен поток“ е глобален инфраструктурен проект на "Газпром" за строителство на газопровод с мощност 63 млрд. куб. м през акваторията на Черно море за страните от Южна и Централна Европа с цел диверсификация на маршрутите за износ на природен газ от Русия и изключване на транзитните рискове. В края на 2015 г. по „Южен поток“ трябва да бъдат доставени първите количества газ, а пълната си проектна мощност газопроводът трябва да достигне през 2018 г.
Тимченко контролира дял над 50% в групата на "Стройтрансгаз". "Центргаз", дъщерна компания на "Газпром", спечели търга за строителството на сръбския участък от „Южен поток“. След това съветът на директорите одобри откриването на филиал на компанията в България, пише още ИТАР-ТАСС.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА