Във връзка с медийна публикация под заглавие ”Нова идея – национализация на частните пенсионни фондове”, в която се твърди, че е проведена среща между председателя на КФН Стоян Мавродиев и финансовия министър Владислав Горанов, на която „е обсъждана частична национализация на частните пенсионни фондове”, КФН съобщава следното:
Не е провеждана среща с участието на представители на КФН нито в посочения, нито в друг формат, на която да е обсъждана идея за промяна в тристълбовия пенсионен модел в България.
Комисията за финансов надзор не е давала или подкрепяла идея за експроприация на активите на пенсионните фондове чрез национализация. В тази връзка е и Решение номер 7 от 31.05.2011г. на Конституционния съд на РБ.
КФН и лично нейният председател винаги са имали категорична позиция в подкрепа на стабилността на втория стълб на пенсионната система и при правени опити за дестабилизация сме изразявали ясната си позиция против подобни намерения.
КФН държи още веднъж да подчертае, че пенсионната система у нас е законово регламентирана, стабилна и устойчива, въпреки опитите на определена медийна група да провокира напрежение в сектора.
Комисията за финансов надзор се ръководи в работата си от законите на Република България и стремежа за оптимална защита на правата и интересите на осигурените лица.
Частична национализация и намерение за пренасочване на част от вноските от частните пенсионни фондове към държавната система. Такива идеи се обсъждат между представители на Министерството на финансите и Комисията за финансов надзор, съобщиха за "Капитал Daily" три независими източника. Според тях финансовият министър Владислав Горанов и председателят на КФН Стоян Мавродиев са обсъждали идеята в понеделник вечерта, а според информация от един представител на сектора на срещата е присъствала и председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.
Конкретните планове все още не са готови, но целта е една – държавата да получи по някакъв начин спешно пари, дори това да е в нарушение на конституцията и правата на осигурените. По информация на един от източниците ни на срещата в КФН е търсен вариант как пари от частните фондове да се насочат към държавата.
Окончателно решение засега не е взето, но дори споменаването на думата национализация може да разклати системата и доверието в нея. Това всъщност от дни правят от БСП. Те поискаха в закон да се запише, че част от парите за гарантираните влогове в КТБ трябва да бъдат взети от пенсионните фондове, припомнят от в. „Капитал дейли“.
Представители на пенсионни компании в България коментираха, че са чували за предложението. И припомниха случая от 2011 г., когато правителството на ГЕРБ реши част от парите на осигурените, работещи тежък труд, да се национализират – т.е. да бъдат прехвърлени към НОИ, което да доплати изплащането на по-високи пенсии.
Впоследствие национализацията беше обявена от Конституционния съд (КС) за противоречаща на основния закон. Преведените пари бяха малко над 100 млн. лв., получени от НОИ в началото на 2011 г. След това изплащането на пенсии от професионалните фондове беше отложено за 2015 г.
Идеята е апетитна, защото на близо 7.9 млрд. лв. са активите на пенсионните компании в края на септември, основната част в универсални фондове.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.