Турският президент Реджеп Тайип Ердоган има грандиозни планове. Например през следващите години страната му да разработи собствен, турски автомобил. Или пък до 2023 година Турция да се нареди сред десетте най-силни икономики в света. За целта страната му нямала нужда от членство в ЕС, смята Ердоган.
Нереалистични цели?
Само че тези негови мечти едва ли ще се осъществят. Защото въпросният подем се финансира от държавни кредити. И остава по този начин зависим от постоянен приток на чужди капитали. Сред нестабилните кандидати за място сред най-големите икономики в света, Турция е най-нестабилният, гласи оценката на рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс"
В момента Турция е в добра форма наистина: през тази година брутният вътрешен продукт (БВП) ще нарасне с над 5 на процента, а до 2020 г. правителството предвижда икономиката на страната да нараства с 5,5% на годишна база.
Германската външнотърговска агенция GTAI обаче се съмнява, че "Турция ще постигне амбициозните си цели". Защото подемът е крехък и дължащ се основно на необичайни мерки от страна на държавата. Така например Анкара улеснява значително отпускането на кредити, с които фирмите финансират разрастването си, а банките - строителния бум в страната. Само че този импулс не може да бъде поддържан дълго. "Ръстът на кредитите показва белези на слабост, а държавните гаранции постепенно се изчерпват", посочва Дьорд Ковач от инвестиционната банка UBS.
Повече внос, отколкото износ
През октомври инфлацията достигна 12%. И за да не намалеят реалните доходи на хората, заплатите се увеличават в същия порядък, което пък стимулира поскъпването.
Друго слабо място е това, че вносът в Турция надхвърля значително износа. Резултатът от това е растящ търговски дефицит, който през първите девет месеца на годината е бил с 30% по-голям, отколкото през същия период на миналата година. За да покрие този дефицит, страната се нуждае от постоянен приток на чужди капитали. Такъв приток все още е налице, но междувременно той се състои главно от финансови инвестиции, които бързо могат и да бъдат изтеглени. През първото полугодие на 2017 г. 80% от чуждите инвестиции са отишли в турски облигации и акции, посочват експертите. А дългосрочните преки чужди инвестиции се свиват драстично, уточняват от UBS.
Освен това времената на изгодните кредити вече отминават. Големите централни банки в развитите страни бяха занижили силно лихвените си проценти, което позволяваше на бързо развиващи се страни като Турция да си набавят евтини кредити. Само че сега вятърът се обръща: американската емисионна банка вече повишава лихвения процент. А това засяга също и Турция.
Ако САЩ продължат да вдигат лихвите, това ще направи вложенията в щатски долари по-атрактивни за глобалните инвеститори. За да бъдат привлечени те в Турция, турското правителство трябва да им предложи по-високи лихви, което пък ще оскъпи дълговете. Освен това растящите лихви и високата инфлация в Турция стимулират по-нататъшното обезценяване на турската лира, която е паднала до 3,87 лири за долар - близка до исторически най-ниската ѝ стойност. Това обременява турските фирми, задлъжнели с около 300 млрд. долара в чужда валута. Колкото повече се качва курсът на долара, толкова по-трудно става за тях да обслужат кредитите си.
В дяволски кръг
Силният долар освен това оскъпява турския внос, защото повечето вносни продукти Турция плаща в американска валута. Вследствие на това търговският дефицит се увеличава. А скъпият внос помпа инфлацията. Тя пък, на свой ред, кара турската лира да отслабва още повече. И така нататък...
Турската централна банка трудно може да предотврати така очертаващия се дяволски кръг. За да укрепи лирата и спре инфлацията, тя би трябвало да повиши значително лихвения процент. Само че това би задушило конюнктурата. Дори емисионната банка да повиши основния лихвен процент с един процентен пункт, това няма да е достатъчно, за да спре обезценяването на лирата, твърдят експерти от Комерцбанк.
Към това се прибавят политическите напрежения в Турция, както и между Турция и САЩ или ЕС. "Положението в Турция продължава да буди загриженост", заяви наскоро председателят на индустриалния съюз BDI Дитер Кемпф. И през тази година германските фирми се въздържат от нови инвестиции в Турция, изтъква той.
Рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс" оценява Турция като една от страните, за които повишаването на лихвения процент в САЩ представлява най-голям риск. Това изглежда вече започва да тревожи и Анкара. В началото на декември ще се проведе среща с представители на ЕК, на която Турция ще отправи посланието, че остава свързана с Европа и се надява на подобряване на отношенията с ЕС, заяви неотдавна турският вицепремиер Мехмет Шимшек.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ами сега
Коментиран от #3
00:04 16.11.2017
2 Хасан
Коментиран от #13, #15
00:16 16.11.2017
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 СТАРЕЦА
00:35 16.11.2017
5 Т.о.ш.и.б.и.я.н
01:48 16.11.2017
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Vasik Atanasova
Коментиран от #8
05:23 16.11.2017
8 НПО
До коментар #7 от "Vasik Atanasova":
Само и ако беше вярно.07:25 16.11.2017
9 Бай Благой
От няколко години Германия губи позиции в Турция.
От друга страна пък анализа е на S&P, която пък е американска агенция.
От тук и извода че зависи всъщност кой как чете докладите.
DW ги четат по един начин...друг може да ги прочете и да види друга истина и друг сценарий за развитие.
Коментиран от #23
08:20 16.11.2017
10 ААТ
Трябва да си гледаме нашата държава, но ние като българи винаги гледаме в чуждото канче.
08:30 16.11.2017
11 бай село
Коментиран от #12, #14, #22
09:35 16.11.2017
12 Бат Ваню
До коментар #11 от "бай село":
.... ти не си за Турция .... ти си за лечебно заведение.... ха ха ха..... Ръст 5 % - инфлация 12 %... Над Турция е само Китай а над Китай.... само един може да бъде.... Русия! .... ха х ха....Успокой се вземи хапчетата и опитай пак.... Къде е по- добре в Евросъюза или в Турция? .... Ако не уцелиш .... пак хапчетата и сменяш отговора.... Верен ше е .... ха ха ха......
Коментиран от #24
10:05 16.11.2017
13 111
До коментар #2 от "Хасан":
Дълга редица и то на излизане от Турция....поне едно 13 км....Но и факт, в Турция по магазините, цените са като нашите....аз преди 5 години ходих в Одрин, купувахме неща са дома, бяхме новодомци и нещата от там ми излезнаха с около 40% по-евтини, отколкото в София. Чаршафи, одеала, килими, пердета, хавлии, кърпи, перилни и почистващи препарати, купихме си и полилеи, останаха и за дрехи за дето и нас. Сега преди един месец отидох...същите цени като при нас. Е не като в София, но като в по-малките градове, само където качеството се оказа много по-добро на изделията от кожа, защото тук масово продават китайски, са на същите цени. Ако това продължава, ще намалее износа...няма начин.Коментиран от #19
10:14 16.11.2017
14 бай Ганьо
До коментар #11 от "бай село":
Не е хубаво да казваш истината на хората -1-во ще те оплюят
2-ро ще те помислят за луд, и
3-то няма вече да са ти приятели........
10:16 16.11.2017
15 Bgbg
До коментар #2 от "Хасан":
Продават се но както пише в статията горе продажбите ще намаляват,намаляват инвестициите също,износа е много много по-малък от вноса,а това не предвещава нищо добро за Турция - показва че модела Ердоган за развитие е неефективен и трябва да се смени с друг!10:35 16.11.2017
16 МАМО АЗ СЪМ ПИЛОТ
Коментиран от #18
10:48 16.11.2017
17 за матриала
А що се отнася за "западането на турската икономика", нещо или бъркаме, или ни правят на балъци.. Достатъчно е да вместо да си пускаме щори пред очите, просто да видим какво правят. И как го правят! Един пример: наскоро бях на едно международно изложение, където имаше и много турски фирми и ми направи впечатление, че един човек ходи и снима всеки един турски стенд. Стана ми любопитно и попитах един от участниците, с който преговарях в този момент, какъв е този "фоторепортер". Отговора беше, че е бил представител на съюза на търговско промишлените палати на Турция и реално снима всеки един участник за да получи всяка една фирма солидна сума от фонда за насърчаване на износа.
Не ми се мисли за сравнение с нас, че ми се вдига кръвното
Коментиран от #21
13:24 16.11.2017
18 Гинеколог
До коментар #16 от "МАМО АЗ СЪМ ПИЛОТ":
Като ти чета поста и виждам начина на мисленето ти, уважаеми "мамо, аз съм пилот", ще е по-добре да си вземаш хапчетата редовно, особено преди майка ти да ти идва на свиждане, че иначе ще и прилошее на женицата!13:34 16.11.2017
19 Батювуту
До коментар #13 от "111":
Не ми напомняй за опашките на границата! Недей, че понякога ме е срам! Опашките, както и ти пишеш, че са 13 км, се образуват от това, че от нашата страна на границата, родните ни митничари толкова "бързо" си вършат работата, че дори да си най-спокойната натура, пак се изнервяш. Преди години, когато си дойдохме за цяло лято в България на почивка, решихме да отидем и в Турция за една седмица. На връщане, на нашата граница чакахме цели 6 часа. Един митничар ти "гледа" колата, друг те пита глупави въпроси от сорта защо жена ми е с канадски паспорт (ами защото е родена в Канада), трети те праща с някаква жалка бележчица на около стотина метра, където има още една опашка, за да ти кажат, че трябва да се върнеш с талона, пишеш нещо на тая бележка, и след това я даваш тази бележка на излизане от граничната зона. Това, което в турската страна като процедура ти отнема десетина минути, в нашата ти отнема около 30-40 минути! И в резултат опашките стават километрични! Жена ми даже на шега ме попита кой от кого се е освободил, България от Турция или Турция от България!...14:08 16.11.2017
20 Хасан
17:44 16.11.2017
21 Хасан
До коментар #17 от "за матриала":
Прав си...държавата финансира малките фирми които участват в изложение в чужбина...но при нас е по добре да се дадат пари на любовници отколкото да се финансират например български вина на изложение в ФранцияКоментиран от #28
17:50 16.11.2017
22 касапина
До коментар #11 от "бай село":
Боза, баклава и килими ,всичко останало си има все по нещо тюрк.18:03 16.11.2017
23 Шопа
До коментар #9 от "Бай Благой":
Другият сценарии, турска пролет.Натам ми мирише.
22:19 16.11.2017
24 мето
До коментар #12 от "Бат Ваню":
като те гледам какви глупости пишеш ти не си за хапчета а си направо луд за връзване може би защото никога не си излязъл от село14:13 17.11.2017
25 Т.о.ш.и.б.и.я.н
Коментиран от #26
17:00 17.11.2017
26 батко бугар
До коментар #25 от "Т.о.ш.и.б.и.я.н":
Е, какво чакаш? Като искаш турция, на 600 км и Цариград! Хващай пътя и натам... Границата ще я минеш само веднъж в посока "натам" и няма да се налага да чакаш по 5-6 часа за преминаване!22:52 17.11.2017
27 икономика
14:36 19.01.2018
28 Коко
До коментар #21 от "Хасан":
При нас остави да те подкрепят, ами правят ти мръсно за да не успееш!21:35 22.02.2018