15 Март, 2018 16:16 2 971 1

КЗК започва да разглежда казуса ЧЕЗ

  • чез-
  • кзк-
  • конкуренция-
  • сделка

Целта на анализа е да установи дали сделката е от естество да доведе до увеличаване на пазарната мощ

Комисията за защита на конкуренцията започва да разглежда казуса ЧЕЗ по същество.

Концентрация по смисъла на конкурентното право е всяка сделка между независими предприятия, водеща до трайна промяна в контрола върху тях. Промяната в контрола, упражняван върху предприятията води и до промяна в структурата на пазара, което от своя страна обуславя необходимостта от контрол от страна на националния орган по конкуренция по отношение на тези сделки.

На 14.03.2018 г. Комисията за защита на конкуренцията бе уведомена за намерението на „Инерком България“ ЕАД да придобие едноличен контрол върху предприятия от корпоративната група на ЧЕЗ а.с. в Република България, съобщиха от Комисията.

Съгласно установения модел на работа на Комисията, преди образуването на производството ще бъде извършен предварителен контрол на входираното уведомление и прилежащата към него информация на основание чл. 38, ал. 2 от Закона за защита на конкуренцията. След предоставянето на цялата информация в съответствие с чл. 79, ал. 1 от Закона за конкуренцията, Комисията образува производство и започва оценка на нотифицираната концентрация по същество.

В хода на вече образуваното производство по реда на Глава V от Закона за конкуренцията, Комисията извършва анализ за въздействието на сделката върху съответния пазар/и като разглежда редица обстоятелства, сред които положението на предприятията на съответния пазар преди и след концентрацията, тяхната икономическа сила, достъпа до снабдяването и до пазарите на съответните стоки и услуги, юридически или други препятствия за навлизане на нови участници на пазарите и др.

В допълнение, следва да се отбележи, че не е в правомощията на КЗК да изследва произхода на финансови средства, с които се предвижда финансирането на нотифицираната операция. Също така, извън правомощията на Комисията е да извършва оценка за нищожността или унищожаемостта на договори по смисъла на чл. 26 и чл. 27 от Закона за задълженията и договорите.

Целта на анализа е да установи дали сделката е от естество да доведе до увеличаване на пазарната мощ на предприятията-участници в степен, която може да увреди ефективната конкуренция на съответния пазар, както и да увреди интересите на потребителите като намали разнообразието на предлаганите стоки и услуги на разумни цени, или ограничаването на иновациите.

Съгласно чл. 26, ал. 1 от Закона за конкуренцията, Комисията разрешава концентрацията, ако тя не води до установяване или засилване на господстващото положение, което значително би попречило на ефективната конкуренция на съответния пазар.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Грую

    2 1 Отговор
    Толкова ли е трудно да се разбере мотивът за продажбата. Пазарна капитализация на активите 220 милиона евра т.е. малко над 430 милиона лева и обща печалба на групата предприятия не много на 5 милиона т.е. рентабилност на приходите от продажби малко над 1 % след като само националната статистика изчислява годишната инфлация на над 2 % . Може ли с такава печалба да се изпълнява подписаната инвестиционна програма от 200 милиона Евра т.е. над 390 милиона лева при положение, че вече има вече кредит от 100 милиона Евра т.е. над 195 милиона лева. Вие на тяхно място не бихте ли продавали? Аз се питам нещо друго в слуач - кой при тези изпроените факти би дал повече от 50 милиона лева цена или повече от 26 милиона евра за бизнеса в този му вид като съвкупност от активи, пасиви и поети инвестиционни ангажименти?