Дания даде зелена светлина на газопровода Северен поток-2. Датското разрешително беше последното, необходимо за старта на проекта, който ще свързва Русия и Германия през Балтийско море. Най-важното сега е да се предотвратят заплахите за сигурността на Европа, които могат да произтекат от този газопровод.
Мястото, на което трябва да се вземат най-важните решения, е Брюксел: именно там преговарят Русия, Украйна и Европейският съюз за бъдещия транзит на газ през Украйна. Ако идните седмици не се постигне никакво споразумение, в края на годината ще настъпи криза с евентуално спиране на доставките на газ, каквато Европа преживя преди десет години. Тогава разногласията между Русия и Украйна доведоха до прекъсване на газовите доставки за 13 дни. В интерес на всички е да не се стига до подобен сценарий.
Още по-важно е обаче Русия да бъде дългосрочно задължена да поддържа газовия транзит през Украйна. Руската зависимост от безпрепятствения транзит на газ през Украйна към Запада даваше известна гаранция, че Москва няма да доведе до нова ескалация хибридната си война срещу Киев. След реализирането на Северен поток-2 тази зависимост от Украйна обаче ще отпадне. Дори и дългосрочен договор за транзит на газ през украинска територия не би могъл да осуети евентуална руска намеса в Украйна, защото е съмнително дали Москва наистина ще се придържа към подписаните от нея договори. Но все пак е по-добре от нищо.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Driving pleasure
На Европа и писна от глупостите на Украйна и просто е на път да я зареже. А и санкциите се оказаха по-неприятни за европейската икономика отколкото за руснаците. Датското разрешение е един сигнал за това, а и Холандия започна да изисква доказателства и разпити на украински лица във връзка със сваления самолет, докато до скоро по политическа линия обвиняваше само Русия.
На преговорите в Брюксел Русия и Европейската комисия опитват да убедят украйна на здрав разум - а не обратното...
19:46 31.10.2019
2 ASD
Следващата година ЕС ще охладнее към Украйна в буквалния смисъл на думата. Русия строи "Силата на Сибир" газопровод към Китай. След пускането му никой не може да даде гаранции че ще има газ за ЕС, а камо ли за Украйна или Полша, които са антиросийски настроени.
Гладът за руски енергоресурси, ще промени много политиката на ЕС. Държавите, които не си променят политиката ще останат без газ и ще имат възможност да купуват "демократичен" американски газ на двойна цена.
21:43 31.10.2019
3 А къде е оня баламурен кухолейник
Коментиран от #4
10:14 01.11.2019
4 Бизнес
До коментар #3 от "А къде е оня баламурен кухолейник":
Преди време писаха, че американците с кораби под европейски флаг купуват газ от северната част на Русия и я продават в Европа като американска. Това е бизнеса но някой си мислят за политика10:40 01.11.2019
5 шщшшро7
Добре. И грамотно ! Мерси .
11:56 01.11.2019
6 ПЕНКО
17:43 01.11.2019