29 Юни, 2021 17:45 2 113 2

Изнасяме етерични масла почти колкото плодове и птиче месо

  • етерични масла-
  • бранш-
  • конференция

На национална среща на бранша беше обсъдено създаването на общи правила и стандарти за работа по веригата на доставки

Изнасяме етерични масла почти колкото плодове и птиче месо - 1
Снимка: Shutterstock

Близо 100 представители от 71 дестилерии се събраха на 15 юни 2021 г. в Стара Загора на Първата национална среща на преработвателите на етерично-маслени култури. По време на събитието, организирано от неправителствената организация ИнтелиАгро, участниците обсъдиха най-наболелите теми в бранша и потърсиха възможни решения.

„Износът от България на етерични масла, включително конкрет и абсолю с код 330129 се е утроил в обем и е нараснал пет пъти в стойност през последното десетилетие като през 2020 г. е около 100 млн. щатски долара. Сумата е съпоставима с износа на птиче месо за същата година и е с едва 20 млн. под тази на сектор „плодове“, което идва да подчертае значимостта на отрасъла отвъд „бутиковата“ представа за него.,“ показва равносметката на ИнтелиАгро. Според Николай Вълканов, управител на неправителствената организация, голяма част от предизвикателствата пред сектора произлизат от бързия растеж и към днешна дата са налице опасения за бъдещето развитие. Като основни предизвикателства той очерта резките колебания в цените, свръх-производството, влошената сортова структура и цялостната липса на визия за сектора.

Последвалата дискусия на тема „Розова кампания 2021“ с участието на водещи преработватели у нас се обедини около мнението, че се очакват по-ниски количества произведена крайна продукция през тази спрямо миналата година поради по-кратката кампания, останалия необран розов цвят, влошени рандемани и ограниченията при договарянето с розопроизводителите. По отношение на ефекта от приетия през миналата година Закон за розата липсваше единно мнение, като основната критика беше свързана с липсата на контрол по прилагането му. Що се отнася до държавната помощ de minimis за компенсиране част от разходите за преработка на розов цвят участниците се обединиха около тезата, че тя е неработеща и има потенциал дори да влоши ситуацията в бранша.

Очаква се силна лавандулова кампания въпреки ниските изкупни цени. Основната част от насажденията с лавандула бяха създадени през 2019 година и се очаква да влязат в пълно цветодаване през настоящия сезон. Същевременно ниските цени стимулират износа и само за първите два месеца на 2021 е изнесено с 28% повече лавандулово масло, спрямо същия период на 2020 година. Голямата неизвестна е дали производството може да бъде устойчиво при настоящите ценови нива.

Друга важна тема, която беше дискутирана по време на срещата беше проблемът с растителния остатък от преработката на лавандула, който расте лавинообразно с всяка изминала година. Според сега действащите разпоредби той се класифицира като отпадък, за който следва да се спазват нормативите на закона за управление на отпадъците. Една от възможностите е този отпадък да се депонира. Необходими са спешни действия в посока промяна на режима и създаване на възможности за утилизиране на остатъка, тъй като от една страна депонирането му е прекалено скъпо, а от друга регионалните депа отказват да го приемат поради липса на място.

Първата национална среща на дестилаторите на етерично-маслени култури завърши с представянето на концепцията „Дестилирано в България“. Тя предвижда организирането на бранша около общи правила и стандарти на работа по цялата верига на доставки с цел сдружаване за защита и отстояване на интересите на сектора. Очаква се следващата среща да бъде през есента.


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 3 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 unknom

    10 1 Отговор
    лавандулата я разорават заради ниската изкупна цена.

    Коментиран от #2

  • 2 ФЕН

    10 0 Отговор

    До коментар #1 от "unknom":

    А розите не ги берат ,че е по скъпо от цената на маслото ....цялата индустрия отива на кино! А субсидиите се си текът към 5 човека в България !!!Още гласуваите за ГЕРБ и ДПС та всички да отидем на кино с един билет