Стартира дарителска кампания „SOS Българска Роза“, която има за цел да стабилизира състоянието на производителите на маслодайна българска роза, като подпомогне малките семейни бизнеси от Клисура, Стрелча и Средногорието, които пострадаха най-силно от кризата с безпрецедентно ниските изкупни цени на продукцията си. Инициатор е Сдружение „Българска розова долина“ и цели да събере 190 000 лева до края на годината, с които да компенсира отрицателната разлика между изкупната цена на маслодайната роза през 2021 и разходите на производителите.
Годината е поредната тежка за розопроизводителите в България заради ниските изкупни цени, които тази година достигнаха 1.50 лв. за килограм розов цвят, при себестойност около 2 лева. В Стрелча, например, от 300 регистрирани земеделски производители, едва 150 са работили през 2021 година по данни на местната земеделска служба.
„Държавата отпусна средства през август за подпомагане на розопреработвателите, от които реално ще се облагодетелстват собствениците на 2-3 крупни дестилерии.”
Това коментира Владимир Стоянов – председател на сдружение „Българска розова долина“ и розопреработвател от с. Буново, след като през август стана ясно, че фонд „Земеделие“ ще разпредели 3 млн. лева, отпуснати от ЕК, за подпомагане на розоварните. Според него, няма гаранция, че през следващия сезон дестилериите, които ще получат средствата сега, ще купуват от малките производители на цени, които да осигурят устойчивост на бранша.
Относно субсидията от два милиона, която фондът обяви в подкрепа на розопроизводителите по-рано тази седмица, той заяви: “Държавата ще дарява средства на стопани, които не са работили тази година. Това е неадекватно харчене на парите на данъкоплатеца и допълнително ще дестабилизира малките производители, които се трудиха на загуба през пролетта. Те са гръбнака на българското розопроизводство и най-голяма нужда от помощ в момента имат именно те. Без тях целият бранш е обречен да загине. Ние ще помогнем на тях.“
Средствата, събрани "SOS Българска Роза" подпомагат земеделски производители, които през 2021 година са регистрирали продажби на розов цвят на цени под себестойността от 2 лева. Сдружение „Българска розова долина” разпределя помощта по утвърдени списъци, като контролът се извършва от кметовете на населените места и местната служба „Земеделие”, както и от Контролния съвет на сдружението. В кампанията вече се включиха общините Стрелча, Антон и Чавдар, като организаторите очакват подкрепа от всички общини в Средногорието.
“Производството на маслодайна роза е не просто един от изконните български земеделски браншове, той е част от позитивната представа на света за България и част от нейния бранд. Трябва да помогнем!“
„SOS Българска Роза“ събира средства от целеви дарения и от 100% от приходите от продажба на продукти от българска роза – мицеларна вода и дезинфектанти за ръце, които могат да бъдат закупени на специални за целта щандове, а вече са предпочитан подарък за служителите на редица социално ангажирани компании.
Сметка за дарения:
Сдружение „Българска розова долина“
BG37UNCR70001524478370
Основание: SOS Българска Роза
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 АДА НА СЛАВИ
11:55 16.09.2021
2 Някой
Те, производителите, си разораха розовите масиви вече. Тръгнали сега да ги спасяват. Една индустрия вече е в историята. Поредната.
Коментиран от #7
11:56 16.09.2021
3 Селянин
11:58 16.09.2021
4 Гост
12:17 16.09.2021
5 БАЙ Х@Й ‼️
12:19 16.09.2021
6 ГЕРБ=БСП=ДПС
Събират помощи от бедни безимотни хора за да подпомагат ЗЕМЕВАДЕЛЦИ, собственици на стотици декари земеделска земя. Явно има нещо много СБЪРКАНО в държавната земедеска стратегия за розопроизводство. След като има свръхпроизводство на рози цените падат. Но има недостиг на домати, чушки и краставици ... внасяме от Турцоя от Гърция, от Македония. Явно трябва да се изкоренят част от розите и да се премине на други култури. За да няма излишък от розово масло. Държавта трявба да подпомогне преминаването към други култури, а не да раздава "социални помощи" на богати едри земевладелци.
Коментиран от #9
12:27 16.09.2021
7 ГЕРБ=БСП=ДПС
До коментар #2 от "Някой":
" Те, производителите, си разораха розовите масиви вече."Това е пътя, явно пазара няма нужда от такива големи количества розови масиви. Трябва да се насочат и към отглеждане на други земеделски култури.
12:31 16.09.2021
8 Гост
Коментиран от #10
12:36 16.09.2021
9 Стига де
До коментар #6 от "ГЕРБ=БСП=ДПС":
Бедността не е порок, но неграмотността е порок! Първо - абсолютно неадекватно е ЗЕМЕВЛАДЕЛЦИТЕ да просят милостиня и състрадание от безимотния и безпаричен народ, чийто земи изкупиха за по 50-100 лева на декар. Второ - все пак е пазарна икономика, а основен неин принцип е, че право на съществуване в икономическия живот имат само жизнеспособни и конкурентноспособни икономически субекти, каквито са и ЗЕМЕВЛАДЕЛЦИТЕ РОЗОПРОИЗВОДИТЕЛИ, а нежизнеспособните и неконкурентноспособните по естествен път фалират и освобождават икономическо пространство за такива, които са жизнеспособни и конкурентноспособни. Трето - въпросните производители, преди да скочат в морето на бизнеса, правили ли са си анализи и разчети как да минимизират разходите си за да могат да оцеляват при неблагоприятна изкупна цена.Ами няма да дарявам нищо на никого, ако не им стигат стотинките, да продадат по някой декар земя или да го заложат на банката, пък да помислят как да си докарат по-добри времена. Иначе всеки фалитаджия ще започне да моли за милостиня за стотинки и топъл обяд, като сополиво ромче от многодетно семейство - хайде стига, срамота е.
13:46 16.09.2021
10 Аман заман
До коментар #8 от "Гост":
Те тия все едно преди това ни поръсваха с розова масло да ни е хубаво, та ние сега пък да ги спасяваме. Или масълцето си е тяхно и те го даваха само за пари, а сега като нямат пари искат да им дарим, е тъй безвъзмездно, защото другите имат в повече и са им излишни.14:00 16.09.2021
11 мамун
30 г. мързел
13:06 17.09.2021