20 Юли, 2022 21:04 5 417 52

Може ли Европа да живее без руски природен газ?

  • газ-
  • газпром-
  • европейски съюз-
  • русия-
  • владимир путин

Изборът може да включва "торпилиране" на индустрията и/или да натоварва потребителите с още по-високи сметки

Може ли Европа да живее без руски природен газ? - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Европа беше изправена пред енергийна криза дори преди тръбопроводът "Северен поток 1" от Русия до Германия да бъде спрян за редовна поддръжка, пише "Асошиейтед прес".

Правителствени служители се подготвят за възможността ключовият тръбопровод да не бъде рестартиран в четвъртък, както е планирано, заявявайки, че руският президент Владимир Путин използва енергията за политическо влияние в конфронтацията си с Европейския съюз за Украйна.

Русия вече намали европейските потоци от природен газ, използван за захранване на фабрики, производство на електричество и отопление на домове през зимата, и Путин предупреждава, че те могат да продължат да намаляват. Доставките по "Северен поток 1" бяха намалени с 60% преди началото на ремонта.

Дори ако тръбопроводът се рестартира на намалени нива, Европа трябва да се бори да поддържа домовете топли и индустрията работеща тази зима.

Ето основните неща, които трябва да знаете за енергийната криза:

Спря ли Русия газа за Европа?

Тя значително намали доставките. Дори преди нахлуването в Украйна Русия не продаваше газ на краткосрочния спот пазар. След като ЕС наложи драстични санкции на руските банки и компании и започна да изпраща оръжия в Украйна, Русия спря газа за шест страни членки и намали доставките за още шест.

Потоците към Германия, най-голямата икономика в ЕС, чрез "Северен поток 1" бяха намалени с две трети, като Русия обвинява част, която е изпратена в Канада за поддръжка и не е върната поради санкции. Европейските лидери отхвърлиха това твърдение, заявявайки, че това е политически гамбит в отговор на санкциите.

Това накара 27-те членки на ЕС да се борят да запълнят газовите хранилища преди зимата, когато търсенето нараства и компаниите за комунални услуги намаляват резервите си, за да поддържат домовете топли и електроцентралите да работят.

Целта на ЕС е сега да използва по-малко газ за изграждане на хранилища за зимата. Газовите резерви на Европа са пълни само на 65% в сравнение с цел от 80% до 1 ноември.

Защо руският природен газ е толкова важен?

Русия доставя около 40% от природния газ на Европа преди войната. Доставките са спаднали до около 15%, изпращайки цените нагоре и натоварвайки енергоемките индустрии.

Газът се използва в редица процеси, които повечето хора никога не виждат - за коване на стомана за производство на автомобили, производство на стъклени бутилки и пастьоризиране на мляко и сирене.

Компаниите предупреждават, че често не могат да преминат за една нощ към други енергийни източници като мазут или електричество за производство на топлина. В някои случаи оборудване, което съдържа разтопен метал или стъкло, се разваля, ако топлината бъде изключена.

Високите цени на енергията вече заплашват да предизвикат рецесия в Европа чрез рекордна инфлация, като потребителите имат по-малко разходи, тъй като разходите за храна, горива и комунални услуги нарастват. Пълното спиране може да нанесе още по-тежък удар върху и без това проблемната икономика.

Какво представлява тръбопроводът "Северен поток 1"?

Това е основният европейски тръбопровод за природен газ, който минава под Балтийско море от Русия до Германия и е основният източник на руски газ за Германия.

Анализатори от Rystad Energy коментираха, че ако "Северен поток 1" остане неактивен, Европа ще достигне само около 65% от капацитета си за съхранение, създавайки реален риск газът да свърши през отоплителния сезон.

Три други тръбопровода доставят руски газ в Европа, но един през Полша и Беларус е спрян. Друг, през Украйна и Словакия, все още доставя намалени количества газ въпреки боевете, както и този през Турция в България.

Каква е играта на Путин?

Въпреки че руските износители на петрол и газ продават по-малко енергия, скокът на цените означава, че приходите на Путин всъщност са се увеличили, според Международната агенция по енергетика. След инвазията приходите на Русия от износ на петрол и газ за Европа са се удвоили спрямо средното за последните години до 95 милиарда долара, каза базираната в Париж МАЕ.

Увеличението на енергийните приходи на Русия само през последните пет месеца е три пъти по-високо от това, което обикновено прави, изнасяйки газ за Европа през цялата зима.

Така че Путин разполага с пари в брой и може да изчисли, че болезнените сметки за комунални услуги и енергийната рецесия биха могли да подкопаят обществената подкрепа за Украйна в Европа и да повишат настроенията за споразумение чрез преговори в негова полза.

"Въз основа на това, което видяхме през изминалата година, би било неразумно да изключим възможността Русия да реши да се откаже от приходите, които получава от износа на газ за Европа, за да спечели политическо влияние", каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Всъщност Путин каза, че количеството газ, изпомпвано през "Северен поток 1", ще спадне допълнително от 60 милиона на 30 милиона кубични метра на ден или около една пета от неговия капацитет, ако турбината, която беше изпратена в Канада за ремонт, не бъде бързо заменена. Канада каза, че е изпратила обратно частта, но Германия отказа да каже къде се намира.

"Нашите партньори се опитват да прехвърлят вината за грешките, които направиха, на Русия и Газпром, но това е абсолютно неоснователно", каза Путин пред руски репортери във вторник по време на разговори в Техеран с лидерите на Иран и Турция.

Какво може да направи Европа?

ЕС се обърна към по-скъпия втечнен природен газ или LNG, който идва с кораб от места като САЩ и Катар. Германия ускорява изграждането на терминали за внос на LNG на брега на Северно море, но това ще отнеме години. Първият от четирите плаващи приемни терминала трябва да бъде пуснат по-късно тази година.

Но LNG сам по себе си не може да компенсира празнината. Световните съоръжения за износ на LNG работят с пълен капацитет на фона на тесни енергийни пазари и няма повече газ. Експлозия в американски терминал във Фрийпорт, Тексас, който изпрати по-голямата част от газа си към Европа, отне 2,5% от доставките на Европа за една нощ.

Съхранение и други източници на енергия са ключови. Например, Германия работи с въглищни централи по-дълго, създавайки търгова система за газ, предназначена да насърчи опазването, и нулира термостатите в обществените сгради.

В сряда Европейският съюз предложи страните членки доброволно да намалят потреблението на газ с 15% през следващите месеци. Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, търси правомощието да наложи задължителни намаления в целия блок, ако има риск от сериозен недостиг на газ или изключително голямо търсене.

Държавите-членки на ЕС ще обсъдят мерките на извънредна среща на енергийните министри следващия вторник.

Държавите се борят да осигурят алтернативни енергийни доставки, като тази седмица лидерите на Италия, Франция и Европейския съюз сключиха споразумения със своите колеги в Алжир, Азербайджан и Обединените арабски емирства.

Могат ли хората да измръзнат тази зима?

Малко вероятно е домове, училища и болници да загубят отоплението си, защото правителствата са длъжни да наложат нормиране първо на бизнеса. Германското правителство също може да позволи на доставчиците на газ незабавно да прехвърлят увеличенията на клиентите.

Изборът може да включва "торпилиране" на индустрията и/или да натоварва потребителите с още по-високи сметки.

Ако "Северен поток 1" се възобнови на намалени нива, Европа ще трябва да спести 12 милиарда кубически метра газ, еквивалента на 120 танкера LNG, за да запълни нивата си за съхранение до зимата. МАЕ препоръчва на европейските страни да засилят кампаниите за пестене на газ у дома и да планират споделяне на газ при спешни случаи.

Пълното прекъсване би означавало дори повече нужда от запазване. А времето става все по-малко.

"Европейските лидери трябва да се подготвят за тази възможност сега, за да избегнат потенциалните щети, които биха произтекли от разединен и дестабилизиращ отговор", каза Бирол. "Тази зима може да се превърне в исторически тест за европейската солидарност - такъв, който не може да си позволим да се провали - с последици далеч отвъд енергийния сектор."


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 32 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Сион

    80 4 Отговор
    Може..То и без къпане може..И без ток..И без къща..По принцип може да живеем у пещери, да ядем диви плодове и буболечки.. Всичко може..

    Коментиран от #11

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 ааа

    20 4 Отговор
    НЕ НЕМОЖЕ!
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Аз71

    28 3 Отговор
    Може. Има доста пещери🤣🤣🤣
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Разбира се

    32 7 Отговор
    Европа може да живее без руски газ,но не са готови да върнат Европа 100 години назад
  • 11 Зззз

    31 3 Отговор

    До коментар #2 от "Сион":

    Аааа,може може гледай "Голи и уплашени" по "Дискавъри " да видиш в натюр какво ни чака.
  • 12 На газ само газени лампи бяха и печка

    10 5 Отговор

    До коментар #9 от "Зззз":

    С мазут и кюмур и училищата бяха на мазут.
  • 13 Петър

    40 6 Отговор
    Утре ЕС може да ни задължи сутрин като се събудим да куткудякаме и да плячката с ръце... Или пък да мучим като крави... А защо не и направо да се върнем в пещерите и да добиваме огън от две сухи дървета! Така ще прецакаме Путин и той ще загуби войната!
  • 14 интересно

    46 7 Отговор
    Европа тръгна да слага халка на Мечката,но си я сложи на себе си

    Коментиран от #21

  • 15 Георги

    20 2 Отговор
    Тази зима ще има Нагасаки.)))
  • 16 Милен

    22 2 Отговор
    Е що да не може, зимъска ще се завиваме с по два юргана а братята китайци ще произвеждат всичко от което се нуждаем, друг е въпросът с какво ще им плащаме, защото освен виртуалните единици наречени евро май друго не можем да им предложи е, да се надяваме, че ще се смилят над нас и ще приемат нищо за нещо.
  • 17 Факт

    26 3 Отговор
    Имам си дървенца, прасенца, пиленца и житце, и бойлер на дръвца.. За разлика от джендъри те, не ми дреме. Не карам мерцедес ама не мириша.

    Коментиран от #33

  • 18 Чоко

    12 5 Отговор
    Мен ми е през .....
    Газ ползвам само за запалката
  • 19 ело

    31 3 Отговор
    Всичките повтарят едно и също ! сякаш само проблемът е тая зима или близките няколко месеца. За да могат " цивилизованите " колонизатори да получават същото количество газ и нефт ще им трябва няколко години за инфраструктурата ( пример ; Германия няма ни една приема станция за втечнен газ от танкери или кораби ). . За цените въобще не си струва да се коментира -Никога повече Европа няма да има евтини енергийни ресурси.
  • 20 Щерю

    19 5 Отговор
    Добра топлоизолация, пет камерна дограма, среден клас климатик и...червено вино.

    Коментиран от #36

  • 21 Рошко

    34 1 Отговор

    До коментар #14 от "интересно":

    На Европа халката и я сложи обора, тва не са евролидери а Евро кратуни
  • 22 Ангел

    34 2 Отговор
    След, като последните 100 години САЩ води война на всички фронтове и сега Германия и ЕС се включиха активно с някакви измислени забрани и лични конфискации и изпращайки оръжие на Украйна, тази война стана Русия срещу целия свят.
    Не оправдавам руснаците, но как се надявате войната да спре при тези условия. Като постоите тази зима на студено, дано разберете, че САЩ поддържат войната с цел да сринат европейската икономика и развитие на тяхната оръжейна промишленост.
  • 23 Фи14

    12 14 Отговор
    Щом арабите могат да живеят без водни ресурси,и въпреки това да имат висока популация,значи и Европа може без газ. Все пак по трудно се живее без вода отколкото без газ.
  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 шааа

    20 1 Отговор
    "Може ли Европа да живее без руски природен газ?" –– да, може да живее, ама що за живот ще е това...
  • 27 Тези ограничения,икономии,даже и режими

    19 1 Отговор
    няма начин да не предизвика масови недоволства и за съжаление може би се върви към противоречия и постепенен разпад на ЕС!Скромна прогноза,разбира се!
  • 28 123456

    17 1 Отговор
    Може , разбира се - ако го купува от Гърция , но да е 30% по-скъп - и вече е гръчки , а не рушки ! Я виж ний как се оправихме !
  • 29 Кочо

    6 23 Отговор
    Може ли Европа да живее без руски природен газ?
    Може! Но Русия не може да живее без да продава газ и други природни ресурси.
  • 30 Дедо Герчо

    8 1 Отговор
    Не, неможе! Хъхъхъ!
    Вервайте ми, хъхъхъхъ!
  • 31 Фриман

    17 1 Отговор
    Отговора е ясен - не може! И не трябва, ние сме на една земя, трябва да са по-разумни!
  • 32 уффф

    10 4 Отговор
    И децата знаят, че санкциите не удрят по Русия. В крайна сметка ще направят услуга на руснаците. Щото нали и НАТО като се включи, е тогава газ няма да има от Русия. И сега пазарлъци, 2-3 години за самолети, ама чакайте и още няколко кораба да направим. Почнат ли пропаганда, че трябва да се воюва срещу Русия, имате най-много една година.
  • 33 Факт е....

    7 0 Отговор

    До коментар #17 от "Факт":

    Че много неща имаш, ама в главата нямаш нищо.
  • 34 Дойчо

    15 1 Отговор
    Германия не може да живее без руски природен газ. Май отива към рецесия....
  • 35 Естествено

    16 1 Отговор
    че не може, но ще го разбере по трудния начин! Лошото е, че ние пак сме на страната на булката.
  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 Когато сняг запръска

    8 1 Отговор
    Путин ще им предложи газ на десеторна цена, пък ако искат!

    Коментиран от #40

  • 38 Филип Ейджи

    6 2 Отговор
    Да със стандарт на живот от 70 години на миналия век!
  • 39 ами

    7 2 Отговор
    може - ама на режим и на свещи - едно време как са живяли в пещерите
  • 40 Мунчо

    2 8 Отговор

    До коментар #37 от "Когато сняг запръска":

    Къде го този сняг бе дедооо?Аман от прости копейки
  • 41 жоро

    9 0 Отговор
    " Може ли Европа да живее без руският природен газ " ? Естествено е ,че може няма да се къпят или както в Средновековието ( на година веднъж , тъй като къпането църквата е считала за грях и е забранила ) . Зимата ли ? също не е проблем ще стоят на студено само първата година ще имат проблем докато свикнат със студа после всичко ще е наред. Както при началният стадий на развитие човечеството без отопление в пещерите са живеели. Що се отнася до колите няма нужда от тях няма проблеми - пеша или на велосипед или обществен транспорт тези които живеят покрайнините мога да си купят магаре може и кон с файтон ще бъдат " модерни". Тогава да му мисли Путин със енергоносителите си ?
  • 42 жоро

    9 1 Отговор
    " Може ли Европа да живее без руският природен газ " ? Естествено е ,че може няма да се къпят или както в Средновековието ( на година веднъж , тъй като къпането църквата е считала за грях и е забранила ) . Зимата ли ? също не е проблем ще стоят на студено само първата година ще имат проблем докато свикнат със студа после всичко ще е наред. Както при началният стадий на развитие човечеството без отопление в пещерите са живеели. Що се отнася до колите няма нужда от тях няма проблеми - пеша или на велосипед или обществен транспорт тези които живеят покрайнините мога да си купят магаре може и кон с файтон ще бъдат " модерни". Тогава да му мисли Путин със енергоносителите си ? Иначе господата в Брюксел на срещата на Г-7 в Далос дойдоха с частните си самолети и то на конференцията за околната среда
  • 43 Сър Джефри

    12 0 Отговор
    Разбира се,че е Европа може без руски газ,както е било цели 19 века."Свободата има цена( между нас казано ,цената ще я платим ние с вас заедно), но пък Европа има дългогодишни традиции в тази област,ще наблегнем на парфюми,перуки,а по ниската температура зимата,калява тялото и характера,както казва " колективният запад" това което не ни убива ни прави по силни.Такова вдъхновение ме обзема,че чак ми идва да запея..
  • 44 Идиотите в ЕК

    18 0 Отговор
    Идиотите в ЕК и техните зелени простотии докараха Европа до това жалко положение. Германската индустрия и икономика на какво дължи своята сила..на евтините енергоносители, руди, метали и суровини от Русия. Иначе нека да се конкурира с Китай ама няма да може та не знам руснаците що не им ударят балтията.....свта е друг вече 2022 не е 1960.
  • 45 Може

    6 1 Отговор
    но за кратко
  • 46 Класика

    9 3 Отговор
    Могат само тези 27 чиновници които вече нямат принадлежност и не ги интересува и собствените им страни и гласуват закони против човечеството!!! А то кога ще се усети !?!?.... Само те ще си живеят царски! А през това време назначиха за президенти и министри по цял свят от "новото нормално", новите либерални леви които да съсипват световните икономики и да затриват християнските ценности с " обратни" и " педофилни" закони!!???... А тяхната работа на тези клоуни е да подържат тези 27- на които затриват абсолютно всичко,но живеят в охолство! Затова бутнаха с фалшименто Тръмп,за да затворят кръга!.... Та мисълта ми е,че те ще го преживеят идеално на гърба на ....!
  • 47 аналитик

    1 11 Отговор
    Да, Европа ще мине и без руски газ, но Русия без европейските пари за газа е обречена.
  • 48 Флинстоун

    4 2 Отговор
    Ами може Европа да живее без газ, ама в каменната ера.
  • 49 ЗЗЗЗЗЗЗЗ

    4 1 Отговор
    МОЖЕ АМА ИСЧЕЗВА БЕЗ ВОЙНА.
  • 50 Отговор

    1 1 Отговор
    Континентът -да. Хората - не.
  • 51 Разбира се

    0 0 Отговор
    Че може.Газ има в цял свят.Не само в Русия.
  • 52 МалкоЛогика

    0 0 Отговор
    Може, но това няма да е живот, а мизерия.