„Енергийната бедност в България обхваща 61% от населението“, заяви професор Кръстьо Петков – председател на УС на Съюза на икономистите в България (СИБ), по време на дискусионен форум на тема „Енергийна бедност, цени на тока и права на потребителите“.
Форумът прие Учредителна харта за създаване на Граждански съюз за енергийна демокрация –България. В инициативата участваха 12 граждански, експертни и социални организации. Сред организаторите на събитието беше и Асоциация „Активни потребители“.
„Според някои сериозната криза, в която се намира българският енергиен сектор, всъщност е предстояща катастрофа, колапс – финансов и технически“, предупреди Петков. Той постави акцент върху управлението на българската енергетика, прозрачността и попита дали това са публичните услуги, които ни се предлагат и ние сме длъжни да консумираме.
Две трети от българите вероятно са енергийно бедни, смятат икономисти. В страната ни няма точно определение за това, кой е в положението на енергийна бедност, но ако се използва британското правило това означава, че сметките ни за ток и отопление изчерпват повече от 10% от парите на домакинството.
Българите са и най-недоволните граждани на Европа от енергийните услуги.
Либерализацията на енергийния пазар ще намали цената на тока и е една от мерките за връщането на доверието в системата, припомни председателят на „Активни потребители” Богомил Николов.
Според проф. Атанас Тасев от Българския енергиен форум обаче отбеляза, че либерализацията няма да доведе до спад на цената на тока поне не и в първите моменти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Георги Гроздев
15:11 16.07.2013