19 Юли, 2024 10:34 1 202 17

Среща на върха относно климатичните промени – 2024 г.: защо е важна и какво може да предложи?

XXIX-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по климатичните промени, известна още като COP29, ще се проведе в гр. Баку, Азербайджан, от 11 до 22 ноември 2024 г. Тази конференция се провежда в критичен момент за общностите, опустошени от климатичната криза, въпреки че нейните сериозни въздействия често са слабо разбрани другаде.

В момента глобалните температури на въздуха се покачват по-бързо от очакваното, екстремните метеорологични явления стават по-чести и сериозни, морските нива драстично се колебаят, ледниците се топят, а опустиняването и нарастващото замърсяване на въздуха спомагат за влошаване на човешкото здраве. Страните по света, всяка с различни характеристики и обстоятелства, са изправени пред редица предизвикателства пред безопасността на водата и храните. За малките островни нации заплахата е дори екзистенциална. Това подчертава колко е важно международната общност максимално да се възползва от COP29.

Множество критични въпроси ще бъдат обсъдени в рамките на COP29 за справяне с общата цел по смекчаване опустошителното въздействие по промените на климата. Въпреки това основният въпрос в дневния ред ще остане обещанието за финансиране от богатите страни към тези с ниски доходи, спечелвайки по този начин прозвището на срещата „финансовата COP“.

Въпрос на справедливост е страните с високи доходи, които са се облагодетелствали от замърсяващото икономическо развитие, да подкрепят финансово по-бедните страни както за декарбонизация, така и за адаптиране към сериозно променящия се климат. Последното обещание за финансиране от 100 милиарда долара годишно, направено през 2009 г., не беше изпълнено, което доведе до крайно недоверие между нациите и загубено десетилетие за действия в областта на климатичните грижи. Следователно COP29 се приема за лакмус за глобални действия в областта на климата.

Страната-домакин – Азербайджан, пое ангажимент да проведе COP29 по приобщаващ, прозрачен, безпристрастен и ръководен от страните начин. Страната изложи своята визия за XXIX-ата среща на високо равнище на ООН за климата като засилваща амбицията и позволяваща действиq. Неговият основен приоритет е приемането на ново финансиране на дейности, свързани с климата, което е справедливо и амбициозно, както и адекватно на спешността и мащаба на проблема, вземайки предвид нуждите и приоритетите на развиващите се страни.

Председателството на COP29 беше активно в изграждането на програма, която отговаря на приоритетите и тревогите на всички. Въпреки че е постигнат значителен напредък, остава да се види дали той ще бъде достатъчен, за да отговори на разнообразните нужди на всички ангажирани страни.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 БгТопИдиот🇧🇬

    13 0 Отговор
    Срещата на "върха" ще реши да се намалява двукраката популация с всякакви мерки.

    Нищо ново под слънцето от френдовете с печатницата.
  • 2 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    12 0 Отговор
    „Спрете Земята, искам да сляза!“
    / Ст. Лец/ преди почти век 🤔
  • 3 Госあ

    4 5 Отговор
    Крайно време е, ако не е късно вече, да се сложат юзди на простолюдието. Резко и безкомпромисно.

    Коментиран от #5, #7

  • 4 Реалист

    12 0 Отговор
    Срещата нищо няма да реши. Могат в същия дух да направят и среща за разширяването на вселената и резлтата ще е същия.
  • 5 Българин

    4 2 Отговор

    До коментар #3 от "Госあ":

    Директно си слагай юздата. Не губи време.
  • 6 Така Така

    8 0 Отговор
    Нищо вместо да садят дървета ни пръскат небето със самолети, вместо да забранят военните опити и дори обикновенните учения с истински боеприпаси те ни вдигат данъците и ни карат да купиваме електрически коли или такива от евро нагоре . А за безопасността по пътищата нямам думи напълниха колите с глупости ненужни функции ,но реално са бесполезни
  • 7 Моарейн

    10 0 Отговор

    До коментар #3 от "Госあ":

    Само въпрос на време е, колега. В обозримото бъдеще точно това ще се случи. Защо, мислите, ни пуснаха коронестия; защо ни плашат с нова пандемия от птичи грип; защо се поддържа войната в Украйна и все по-възможно става използването на ЯО; защо в Канада плахо, а в Япония в прав текст казаха на бедните и възрастните какво да направят със себе си, за да не тежат на бюджета; защо така масово се пропагандират Л. Г. Б. Т. и не знам си още какви "ценности"? Просто маймуните на клона сме твърде много, свръхбогатите стават все по-алчни, а благата не са достатъчно.

    Коментиран от #10, #11

  • 8 Човешката дейност влияе само 2 %

    9 1 Отговор
    Може да се направи следното:
    1. Да спрем протуберансите на слъцето???
    2. Да преуставим вулканичната дейност, създаваща огромно количество въглероден двуокис???
    3. Да издухаме на въглеродния двуокис (карбонов диоксид), когато няма фотосинтезата през НОЩТА. СО2 се разгражда само през деня от разстителните видове вкл. от горите и бразилската, африканската джунгла и тайгата??
    4. Да спрем парниковия ефект, предизвикван главно от изпарението на океаните???
    5. Да изтрепем кравите, слонове, жирафи и др. защото изпускат метан 84 пъти по-опасен за природата от карбоновия диоксид. А домашите любимци кучета по 40-50 кг??? Затова пък само по едно дете или без него, заради въглеродния отпечатък.???
    6. Да спрем изменението на ъгъла на оста на Земята по отношение на слънцето???
    7. Да спрем намаляването на магнитното поле на земят???
    8. Да спрем цикъла на Марс и 11 годишното циклично влияние на пръстените на Сатурнна климата ни???
    9. Да спрем движението на Слънчевата система и на галактика Млечен път във вътрешността на Вселената???
    10. Да разрушим HAARP и да спрем войните (това вече може би е е реално)!!!

    Забележка: През 2013 година О-бам-а заяви, че през 2017 година световният океан ще се повиши с 7 фийта (2.1 метра). Още чакаме. Но неотдавна той купил вила на брега на океана за $15 млн.

    Коментиран от #9

  • 9 Госあ

    0 6 Отговор

    До коментар #8 от "Човешката дейност влияе само 2 %":

    Човешката дейност изхвърля точно 100х повече въглероден диоксид през последните два века от всички вулкани - подводни и наземни, взети заедно. Това, първо, второ - човешката дейност е намалила дървесния фонд драматично, а освен изсичането на горите, киселинните дъждове са другия фактор. И трето, не можеш да издумкаш въглеводородите образувани стотици милиони години през карбон, креда и юра, за две столетия !
  • 10 Госあ

    3 0 Отговор

    До коментар #7 от "Моарейн":

    Бави се ! И нямам предвид само бедното простолюдие, дори напротив, богатото простолюдие което ходи да яде спагети у Милано и обикаля като муха без глава моловете у Дубай. То е по големия проблем. Ще видят как ще свикнат с плановата икономика, и дори ще им е по добре.
  • 11 Госあ

    0 4 Отговор

    До коментар #7 от "Моарейн":

    Иначе, абсолютно ЗА - едно дете. Генетиката направи така, че дори да може да се избере най добрата комбинация от генетичния зар.
  • 12 Госあ

    0 1 Отговор
    Ще споделя една интересна история от Поднебесната миналата седмица, която в началото ме вбеси отново, но я приех впоследствие. Два месеца изкачвам по 2400 стръмни стъпала на близката планина три пъти седмично и веднъж на плуване по 2км, за да се подготвя да спусна един връх в китайски Памир - 7540м. Изключително лесен достъп, от града с летището, на следващия ден си в базовия лагер, багажа го пренасят с камили и имаш 6 часа преход че от мястото където те оставят джиповете. Върха е технически доста лесен, но много висок. Затова е и доста популярен, идеален е за височинни ски/сноуборд. Марката Динафит имат модел ски кръстен на него. Та, звъним с един колега в Китайската планинска асоциация да си платя таксата (която преди 4 години е била 1000$) и да си изкарам разрешително. Оттам ни уведомяват, че за всички високи върхове в Памир и Каракорум ( К2 половината е в Китай, за тия дето не знаят) има бройка за всяка година. Не само за 8000, за всички над 5000. Таксата за въпросният връх вече е 4400 долара и се подава заявление най малко 3 месеца предварително. Дори тогава, не е сигурно, ако бройката се е запълнила преди ти да подадеш. Т’ва е положението, викат не е зле да подам документи и да платя сега за другия юли 😅. Освен това, аз планирах да ходя сам (щото не съм фен да ме влачат нагоре и да ми опъват лагерите), но се оказа че е забранено. Можели да ме вместят формално в някаква група, обаче. За Тибет, само с местна агенция и група по определени маршрути, пове

    Коментиран от #13

  • 13 Госあ

    0 1 Отговор

    До коментар #12 от "Госあ":

    повечето върхове там са забранени за изкачване. За 8000 процедурата е отново зверски такси над 10000 долара и предварителна заявка. Чака се с години. Понякога правителството обявява нулева година и затваря планината. Ще спомена случая със световния рекорд за най бързо изкачени 14х8000 (без кислород разбира се) от шерпата за да разбере простолюдието философията - пуснаха само неговата експедиция, точно в нулева година ! От асоциацията казаха, че в Съчуан (където живеят и пандите) е най лесно. Таксите са символични - по 100-200долара, а разрешителното излиза за седмица. Погледнах списъка от върхове в Съчуанските Хималаи, ами те само отвесни игли по 5000-7000м 😂 Плейграунд за руски и японски експедиции, защото предимно руснаци и японци ги правят тези изкачвания и вземат “златни пикели” освен ако по необективни причини не им ги дадат. Та така. Надявам се, разбирате.
  • 14 Госあ

    0 2 Отговор
    Каква е поуката от тази история, първо, аз съм в страната и не пътувам от България, което намалява значително много въглеродните емисии, особено ако ползвам влак, както и правя когато има възможност. Второ, готвих се с плам повече от два месеца за тази моя мечта. На други хора се случва същото. И между другото, те изобщо не са много (особено тези, които не ги влачат и изграждат лагерите им) за въглеродния отпечатък. Та простолюдието с кафяво на гащите (и мъже и жени) и без кафяво на гащите, ще пренебрегнат мечтите си да ядат спагети у Милано и да обикалят по моловете у Дубай, щом аз и други като мен могат.
  • 15 Ха ха ха ха

    3 1 Отговор
    Има ли наивници да вярват в добронамереността на тези шарлатани?! Пунта мара. Това да не ти е климатика в къщата, да си го настройваш как ти скимне?! Климатът никога не е бил константа, а Е цикличен. Не случайно цели процъфтяващи цивилизации са изчезвали именно проради настъпилите, в него промени. Целта на тези "загрижените" е по - голяма власт и контрол на населението. Най - големите им страхове са загуба на власт, привилегированото си статукво и богатствата, заграбени от хората. Пътят към ада е постлан с "добри" намерения.

    Коментиран от #17

  • 16 Госあ

    1 0 Отговор
    А пък съвсем друг е въпросът колко въглеродни емисии се отделят за китайския, американски и руски флот (основно) и изобщо за цялата им военна машина ?!? За едно учение ? За поддръжката ? А от конфликтите ? И това разбира се трябва да залегне в плановата икономика. Проблемът е обаче, че с мошеници планове не можеш да правиш….
  • 17 Госあ

    0 0 Отговор

    До коментар #15 от "Ха ха ха ха":

    Именно. Як контрол си трябва. Щото простолюдието освен да консумира и отделя, друго не може да направи. Нещо ше измисли ли ? М ? Само пинизи може да измисли.