Ново огромно предизвикателство пред китайската икономика

15 Май, 2025 16:57 3 098 4

  • китай-
  • население-
  • застаряване-
  • икономика-
  • проблем-
  • развитие

Населението на Китай старее, а раждаемостта пада

Ново огромно предизвикателство пред китайската икономика - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Населението на Китай намалява от 2022 г. насам, като през 2024 г. е спаднало с 1,39 милиона души. Как Китай решава демографската криза? Следвайки други развити страни, Китай навлезе в своя „сребърен век“, когато броят на възрастните граждани неумолимо нараства, а раждаемостта намалява. През 2024 г. в страната са родени 9,54 милиона души, а са починали 10,93 милиона. Коефициентите на раждаемост и смъртност са съответно 6,77 и 7,76 на 1000 души.

Мъжете са 719 милиона, докато жените са 689 милиона. Броят на гражданите над 60-годишна възраст достигна 310 милиона души (22% от населението на страната). Хората на възраст от 16 до 59 години представляват 60,9% (857 милиона души).

Градското население е било 943,5 милиона души, селското население - 464,78 милиона души. Според Националното статистическо бюро (НБС) на Китай, населението на страната намалява от 2022 г. насам, като през същата година е намаляло с 850 хиляди души, през 2023 г. - с 2,08 милиона души, а през 2024 г. - с 1,39 милиона души до 1,4 милиарда.

От края на 70-те години на миналия век КНР прилага строга демографска политика „Едно семейство – едно дете“, насочена към ограничаване на раждаемостта. С някои изключения, семействата са имали право да имат само едно дете. То беше напълно премахнато през януари 2016 г. Сега всички семейства имат право да имат две деца.

През 2021 г. китайските власти разрешиха на семействата да имат три деца. Тази мярка беше предприета за подобряване на демографската структура и прилагане на стратегия за реагиране на застаряващото население на страната.

Според резултатите от седмото преброяване на населението, проведено в края на 2020 г., броят на гражданите е 1,41 милиарда души. В същото време раждаемостта спадна до 1,3. Според местните медии ниската раждаемост води до намаляване на населението и засилено застаряване, което от своя страна отслабва потенциала за икономическо и социално развитие.

Нова политика за стимулиране на раждаемостта

През есента на 2024 г. Държавният съвет на Китайската народна република издаде 13 нови мерки в подкрепа на раждаемостта. Директивата, издадена от китайското правителство, включва серия от мерки за подкрепа на раждаемостта в четири ключови области. Първо, подобряване на качеството на репродуктивните услуги чрез препоръка съответните региони да включат здравно осигуряване за майчинство за гъвкави работници, мигранти работници и хора с нови форми на заетост, които участват в основно здравно осигуряване.

Мерките включват и подобряване на системата за отпуск по майчинство, за да се гарантира спазването на законоустановените периоди на отпуск, включително отпуск по майчинство, отпуск по бащинство и родителски отпуск.

Предлага се също така да се създаде система за субсидии за майчинство и да се укрепят услугите за репродуктивно здраве, като се препоръчва регионите да включат подходящи методи за облекчаване на болката по време на раждане и проекти за асистирани репродуктивни технологии в обхвата на възстановяването на здравните разходи.

Втората област е насочена към укрепване на системата за грижи за децата, включително мерки за подобряване на качеството на педиатричните здравни услуги и гарантиране, че здравното осигуряване покрива разходите за лекарства, необходими на децата, своевременно. Това включва и увеличаване на предоставянето на приобщаващи услуги за грижи за деца и подобряване на политиките в подкрепа на приобщаващите грижи за деца.

Третата област е засилване на мерките за подкрепа в областта на образованието, жилищното настаняване и заетостта, включително подкрепа на началните и средните училища за осигуряване на активни извънкласни дейности и насърчаване на местните власти да въведат специфични мерки за семейства с няколко деца, посещаващи едно и също училище.

Това включва и засилване на политиките за подкрепа на жилищното строителство и насърчаване на съответните области да увеличат подкрепата за големи семейства при закупуване на жилище. И насърчава компаниите да позволят на работодателите да използват гъвкаво работно време и дистанционна работа в зависимост от реалните условия, създавайки благоприятна за семейството работна среда.

Освен това, мерките включват активно насърчаване на нова култура на брака и раждането на деца, както и активно пропагандиране на положителни възгледи за брака, родителството и семейството. Това включва провеждане на кампании за повишаване на обществената осведоменост и повишаване на осведомеността относно демографските условия и политики в страната чрез включване на подходящо съдържание в началните, средните и бакалавърските училища.

"Документът акцентира върху защитата на правата на жените в тяхната професия, тъй като раждането на деца може да доведе до някои трудности в кариерното развитие. Новите мерки ще помогнат за облекчаване на конфликта между майчинството и кариерата", цитира CGTN Ян Джухуа, професор в Централния университет на националностите.

Според Синхуа, в региони на Китай местните власти предлагат парични награди в „последен опит за повишаване на раждаемостта и справяне със застаряващото общество“.

Например, в град Хоххот в автономния район Вътрешна Монголия градските власти възнамеряват да предоставят еднократни субсидии от 10 000 юана (около 1400 долара) на двойки, които имат първо дете.

А тези, които имат второ дете, ще получават по 10 000 юана годишно, докато детето навърши пет години. За трето дете или повече, годишната субсидия е 10 хиляди юана, докато детето навърши 10 години, общата сума достига 100 хиляди юана, което е сравнително високо в сравнение с други градове.

Global Times цитира демографа Хе Яфу, който казва, че предложените мерки са всеобхватни и биха могли потенциално да повишат настоящата раждаемост в Китай. Той отбеляза, че няколко местни власти вече са въвели политики за субсидиране на раждаемостта, но тези субсидии като цяло не са достатъчни, за да увеличат раждаемостта. Затова експертът смята, че е необходимо да се увеличи подкрепата за раждаемостта от централното правителство, което разполага с по-големи финансови ресурси.

"Промяната на желанието на населението да има деца обаче е дългосрочен процес. Незабавни резултати от тази стимулираща политика не могат да се очакват в рамките на една или две години. Силата и приемствеността на политиката са от решаващо значение. Обществеността ще продължи да наблюдава", цитира Global Times думите на Ли Джианмин, професор в Института за население и развитие в университета Нанкай.

Необходими са фундаментални институционални реформи, каза тя, особено в областите на разпределението на доходите и здравеопазването.

„Например, трябва да намерим начини за борба с „наказанието за майчинство“, при което след раждането на дете жените се сблъскват с ограничени възможности за заетост, по-ниски доходи и по-малко шансове за повишение“, каза тя.

Политиките за повишаване на раждаемостта бяха във фокуса на делегатите на китайската парламентарна сесия, проведена в Пекин през март тази година. Редица законодатели са представили предложения за подобряване на системата за отпуск по майчинство, субсидиите, предоставяни от работодателите и държавата, и подкрепата за раждаемостта.

Според Националната здравна комисия на Китай, много региони в Китай прилагат политики за субсидиране, насочени към повишаване на раждаемостта и грижите за децата. Услугите за асистирана репродуктивна медицина вече са включени в основното здравно осигуряване в близо 20 провинции на страната.

Според прогнозите на ООН населението на Китай може да намалее до 1,3 милиарда до 2050 г. и да падне до 800 милиона до 2100 г.

Преди това писахме за демографските предизвикателства и последиците от нарастването на населението, пред които са изправени страните от Централна Азия.

Новината е публикувана на база споразумение за обмен на информация между Fakti.bg и Kazinform


Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 5 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Кирил

    2 3 Отговор
    Да не са изяли сега някой щраус и от саша да пръснат пак зараза?
  • 2 Ганю

    17 3 Отговор
    ..........а сега нека погледнем статистиката за БГ
  • 3 Преписвач

    7 1 Отговор
    А къде са нашите мерки за борба с демографската катастрофа? Хайде управниците просто да препишат и приложат чуждия опит. Ама те и това комай не могат, а най-вече не искат!
  • 4 5365

    6 1 Отговор
    За какво им е по- голям брой население? И сега не могат да се изхранват. Прилепи ядат.