Последно заседание на кабинета „Желязков“, отчетена е годишна инфлация от 3,5%

17 Февруари, 2026 13:54 920 35

  • кабинет желязков-
  • заседание-
  • инфлация

Нови 18 случая на опити за прокарване в обращение на фалшиво евро

Последно заседание на кабинета „Желязков“, отчетена е годишна инфлация от 3,5% - 1
Снимка: БГНЕС

Последно заседание на кабинета „Желязков“ преди служебната власт да влезе на „Дондуков“ 1.

Нови 18 случая на опити за прокарване в обращение на неистински, включително реквизитни евробанкноти, са регистрирани в МВР за периода от 6 до 12 февруари, съобщи в Министерски съвет Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и председател на Координационния център към Механизма за еврото.

В тази връзка са образувани 5 досъдебни производства за извършване на престъпление по Наказателния кодекс, регистрирани са 10 преписки, три проверки за извършено престъпление. Иззети са общо 2080 банкноти, от които 2052 с номинал от 100 евро, 17 с номинал от 50 евро, 6 с номинал от 20 евро, 4 с номинал от 200 евро и една с номинал от 10 евро, информира Иванов.

Според данните, представени от него, от началото на годината до 12 февруари в МВР са регистрирани общо 128 случая на опити за прокарване в обращение на неистински, включително реквизитни евробанкноти.

На брифинга стана ясно още, че потребителската кошница е поскъпнала и продуктите от първа необходимост вече струват 58 евро. Месечната инфлация за януари е 0,6%, а годишната е – 3,5%.

Най-голямо увеличение на цените се наблюдава при ресторантите и хотелите, както и в сферата на развлеченията 9,2%. 6% ръст има при алкохола и цигарите.

Владимир Иванов припомни, че от 1 февруари еврото е единственото законно платежно средство у нас, а също, че периодът на двойното обозначение на цените продължава. Той отново заяви, че при останали левови банкноти, те могат да бъдат обменяни безсрочно в БНБ, а в търговските банки до средата на годината без такси. Има достатъчно осигурено време хората, които са останали с някакви левови банкноти да могат да се освободят от тях, коментира той.

Относно обмяната на парите от по-възрастното население Иванов обърна внимание да не търсят „примамливи“ начини, а да го правят в банките, където това става прозрачно, за да не рискуват с оглед на тяхната безопасност и сигурност.

Иванов отбеляза още информацията на БНБ, според която към 16 февруари извън касите на БНБ остават 4,8 милиарда лева - банкноти и монети, което представлява изтеглени 84,5 процента от левовете, които са били в обращение. Процесът отива към своя край, като се има предвид, че и определена част от парите ще останат в населението, които са унищожени, за колекции и т.н., коментира Иванов. Той каза още, че цялото обращение е добре захранено с евробанкноти и вече няма никакъв проблем в тази посока.

Министърът на туризма Мирослав Боршош отчете ръст в сектора.


Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 13 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Данитууууу

    21 0 Отговор
    Дали се появи заедно с черната пантера....
    Ха ха ха
  • 2 Как не вие срам

    41 0 Отговор
    Лъжци
  • 3 Не могат да смятат за 1 клас!

    45 0 Отговор
    Годишната инфлация е 35 %
  • 4 хехе

    38 0 Отговор
    водопада лъжата я няма за нищо.
  • 5 Последния Софиянец

    28 0 Отговор
    Една пържола в хотела на Росен Желязков струва 140 евро.
  • 6 Тома

    34 0 Отговор
    До последно ще лъжат ама народа п.рост и им вярва

    Коментиран от #31

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 А защо не вкараха в еврозоната

    33 0 Отговор
    след като инфлацията е над 3%. Лъжливи компрометирани партийци от ппд б ГЕРБ и ново начало заедно. И тези наглеци искат да гласуваме за тях начело с соломончо острият кадър на демократите.
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Ахааа

    27 3 Отговор
    Идва Радев на хоризонта брат
    Всичките май много ги е страх
    Като вземе пълният мандат
    Става шах и мат
    А пък Бойко се строява за последен път
    Пеевски се уволнява
    Либералите ревът
  • 11 Гарантирано от ГЕРБ

    31 0 Отговор
    Извинение от кабинета на „Желязков“,
    Отчетена е годишна инфлация от 35% Тридесет и пет %.
    Объркали сме, защото сме зле с математиката!
  • 12 адаша

    28 0 Отговор
    Лъжат като дърти цигани.
  • 13 Безочливо изцъклен

    26 0 Отговор
    Този с изцъклените очи, каквото е казал е все лъжа.
  • 14 ДОНЧО ГОРСКИЯТ

    13 0 Отговор
    30,50 по за дният им двор на всичките министри
  • 15 гражданин

    21 0 Отговор
    Ама тези на снимката са буквално за .астрел !!!
  • 16 Ура,,Ура

    13 0 Отговор
    Забравили са да отчетат и рекордния ръст на инвестициите. От десетилетия насам. Хубавци. Особен принос имат най вече министърчетата на ИТН.
  • 17 Христо

    15 0 Отговор
    Мошеници
  • 18 стъкмисти: годишна инфлация от 3,5%

    9 0 Отговор
    Последно заседание
    и повече да не ви виждаме неприятни некадърни

    Коментиран от #32

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 ШЕФА

    11 0 Отговор
    Вижте тези,продажници,некадърници и нац.предатели които бяха свалени за корупция как спокойно ни лъжат че инфлацията е 3.5 ,а не 23.5 % и това е така защото не са в затвора !!! Вижте им наглите физиономий.

    Коментиран от #34

  • 22 Марин

    7 0 Отговор
    И нула процента инфлация да отчетете е ясно, че лъжете! Разкарайте се най-после, защото омръзнахте на всички!
  • 23 Тити

    5 0 Отговор
    Едва ли някой ще повярва на тази цифра която е неререална.
  • 24 Махайте се бе

    5 0 Отговор
    лъжливи гюбрета. Никога повече герберастия
  • 25 Какво

    5 0 Отговор
    Са решили за фермата за животни и биоземеделие на 100 метра от хижата в Петрохан.
  • 26 И още мисирки ООД

    2 0 Отговор
    Торбалан Търчилъжи от Банкя ни го набута силно с еврото. Заслужил е една гореща нощ с Урсулката и един тон злато в кюлчета.
  • 27 Икономист

    2 0 Отговор
    В цифрата на инфлацията десетичната запетайка не е сложена правилно. Преместете я един знак по на дясно!
  • 28 Деций

    2 0 Отговор
    Е как 3.5% инфлация,аз имам усещане за по малко,даже според мен имаме дефлация ,от нов тип,със "бурно "нарастване на доходите и същевременно намалено потребление.Ние цъфтим,вече сме в клуба на богатите,от чешмите мед и масло и на където погледнеш демокрация.Населението се увеличава с бързи темпове,безработицата е сведена до нула,продължителността на живота също расте стремглаво и вече подминава 92 г за мъжете и 97 за жените,в същото време правителството намалява пенсионната възраст на 52 за жените и 54 за мъжете.Спинтанен изблик на радист по площадите,хората се прегръщат като братя и рецитират оди за вечна слава на правителството на Желязков подкрепено от Герб и Новото Начало.
  • 29 Четец

    1 0 Отговор
    Какво повече да се коментира, не стана ли прекалено ясно как преките многобройни пазаруващи усещат поскъпванията и какво е отношението им към държавните институции и баш-управлението!? И това не е от една или малобройни години назад, и при това продължаваме разширението и безверието в отговорните институции, съответно и издръжката им като че напук!- пак "язък" за профсъюзи, омбудсмани, да не говорим пък за уж неудържимите площадни протести!?
  • 30 Кирил

    1 0 Отговор
    Направи квот можа, напълни джебовете и вече е птичка.
  • 31 Ха ха ха

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "Тома":

    Прав сте. Страшно тъп народ наистина. Според Мяра ГЕРБ щял да вземе почти 19 %, а ППДБ почти 13% на следващите избори. Представяте ли си каква неизтребима тъпота! Тази нещастна наша псевдодържавица никога няма да се оправи.

    Коментиран от #35

  • 32 Ха ха ха

    0 0 Отговор

    До коментар #18 от "стъкмисти: годишна инфлация от 3,5%":

    Как да не ги виждаме бе! А затвор за цялостната им дейност кога?
  • 33 Какви 3,5 процента бе

    0 0 Отговор
    Тая дропла Теменужка да ходи нейде да се гушка ,ако намери някой да се...прежали...
  • 34 Ами

    1 0 Отговор

    До коментар #21 от "ШЕФА":

    как да влязат в затвора като простия Ганьо пат щял да подреди гербавите и проекциите на второ и трето място? Как ? Просто племе сме и това е.
  • 35 Как няма да вземе бе

    0 0 Отговор

    До коментар #31 от "Ха ха ха":

    Дори повече може...
    Ами виж само администрацията колко е,която е тяхна + семействата...ами фирмите с персонала де лапат ,,обществени поръчки"...
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове