Днес Римският стадион на гр. Пловдив отвори врати за посетители в присъствието на президента Росен Плевнелиев и кмета на гр. Пловдив Иван Тотев. Президентът призова общините и държавата да полагат повече усилия за разкриването на културно-историческото наследство на страната ни, въпреки финансовите трудности пред институциите. „Нека да разкажем на света нашата история – това ще ни създаде самочувствие, ще подобри имиджа ни и ще доведе много приятели в страната ни“, заяви той.
По проекта за модернизация е изграден киносалон за триизмерни прожекции, където Президентът Росен Плевнелиев и кметът на града Иван Тотев гледаха 3D филм за историята на Римския стадион – „Пловдив през ІІ век”. Чрез тази уникална за българия туристическа атракция, която използва съвременни технологии и компютърно модулиране, зрителите ще имат възможност да се потопят в света на провеждащи се на стадиона спортни състезания, ставайки свидетели и виртуални участници в българската история.
С реконструкцията на Римския стадион Пловдив поставя началото на нов интерактивен подход при представянето на културните ценности в Пловдив. “Бележим финалната точка в реализирането на един проект, започнал преди около 2000 години и с ново начало през 70-те години на миналия век, когато на това място стартираха археологическите разкопки”, подчерта кметът инж. Иван Тотев.
От края на април 2012 г., когато приключи първата реконструкция, Римският стадион е сред най-посещаваните пловдивски забележителности. Общата цел на проекта бе изява на ролята на Античния стадион като ресурс за устойчиво развитие и за повишаване на качеството на градската среда в историческия център на Пловдив. През последните години Община Пловдив инвестира изключително много в развитие на културната си инфраструктура и Римският стадион е едно от ярките доказателства в тази посока, превръщайки града в един от най-силните кандидати за „Европейска столица на културата 2019“.
При откриването президентът отбеляза, че всяко място, което пази векове история, се нуждае от добри и отговорни „стопани“. „Вашият град е специален заради най-запазения Римски театър на Балканите и заради дългата си история“, посочи държавният глава и отбеляза, че усилията за разкриването на историческото наследство е важно не само за страната ни и за Европа, но и за следващите поколения и образа на България, чиято история трябва да покажем по достоен начин.
По проекта за модернизация на Античния стадион на Филипопол Община Пловдив е вложила 500 хил. лева за изграждането на кинозалата за триизмерни прожекции, панорамно кафе, информационен център. „Малко вярваха, че Римският стадион може да съперничи на Античния театър като туристическа атракция, но това вече става факт“, добави кметът на Пловдив Иван Тотев.
Стадионът е изграден в началото на ІІ век при император Адриан. Със своите размери от около 240 метра дължина и 30 метра ширина, съоръжението е побирало около 30 000 зрители. Тук периодично са се организирали Питийски игри, по подобие на тези в Гърция. По-късно игрите били наречени Александрийски и Кендрисийски. Атлетическите надпревари били съпътствани и от музикални, поетически и артистични състезания. Обявен е за национална културна ценност през 1995 година.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА