Депутатите гласуваха и приеха около 12.12 часа днес оставката на правителството, която премиерът Пламен Орешарски депозира вчера около 18 ч. в деловодството на Народното събрание.
196 народни представители учасваха в гласуването на оставката, своя вот "за" дадоха 180 от тях, "против" гласуваха 8 и други 8 се въздържаха.
Всички 93-ма депутати от ГЕРБ дадоха положителен вот, от Коалиция за България 40 гласуваха "за", както и 30 от ДПС, 14 от "Атака" и 3-ма независими.
"Против" бяха 8 депутати от БСП, а "въздържал се" - седем от БСП и един от ДПС.
След гласуваната оставка народните представители изпратиха Пламен Орешарски и министрите му с ръкопляскания.
Стана ясно, че сред гласувалите против е депутатът от Коалиция за България Таско Ерменков, който излезе на трибуната да обясни своя отрицателен вот и заяви, че за липсата на шанс правителството да продължи работа и съответно за оставката му виновен е парламентът. Той каза, че е гласувал против оставката в знак на признателност и уважение не само към усилията на кабинета, но и към всички онези българи, които са подкрепяли Пламен Орешарски по улиците.
Ерменков отбеляза, че правителството е било обречено на трудно съществуване още от самото си създаване и въпреки това е успяло в условията на разрушена държавност да нормализира нещата.
Пламен Орешарски отказа да отговори на журналистически въпроси преди обсъждането на вота, но го направи след гласуването на оставката.
В пленарна зала първоначално се регистрираха 175 народни представители.
„Сутринта имахме обсъждане на начина, по който ще протекат днешното и утрешното заседание, ако се проведе утре такова”, заяви председателят на парламента Михаил Миков.
Миков обяви, че се предлага първа точка от дневния ред да бъдат разискванията по оставката на кабинета „Орешарски”, при което се чуха силни ръкопляскания. Михаил Миков заяви: „Не бързайте да се радвате”.
На влизане министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев заяви, че оставя МВР в по-добро състояние от това, в което го е заварил. "Но има още какво да се направи. Ще оставя всичко, което е разработено като програми, на следващия министър", каза той.
"Надявам се, който дойде след мен, да направи повече и да е по-успешен от мен", допълни още Йовчев.
„Ще оцените много от нещата, които това правителство направи, но по-късно”, посочи той. Вицепремиерът каза още, че няма да дава отчет за дейността си от трибуната.
Във връзка със ситуцията в КТБ Йовчев коментира: „Бихте ли обяснили какво общо има правителството с този скандал? Наслушах се на всякакви медийни манипулации. В тази криза, която се разрази, правителството в рамките на правомощията си направи всичко възможно, премиерът и финансовият министър положиха огромни усилия, бяха готови да направят и компромиси, включително и с неща, които не бяха убедени, че трябва да стават, като актуализация на бюджета само и само да бъдат предприети мерките в правилната посока”.
На въпрос дали ще поеме отговорност за скандала с назначението на Делян Пеевски, той заяви: „Не знам по какъв начин ме свързвате с назначението на Делян Пеевски”.
Настъпва краят на 42-ото НС. Настъпва време за равносметка. Всяка парламентарна група носи отговорност за това, което се случи, и за това, което не се случи, заяви Атанас Мерджанов от Коалиция за България. Той призова да не се драматизира ситуацията в държавата и да не се правят апокалиптични прогнози.
Този парламент, а това важи и за правителството не се разпуска защото не се справя с работата, а защото най-голямата парламентарна сила не искаше да работи. ГЕРБ просто отказа да е опозиция, заяви депутатът. По думите му, те са действали като група за саботаж, „по знак на пожизнения си ръководител”.
Мерджанов припомни най-важните постижения на парламента, като подчерта социалната политика, връщането на швейцарското правило за пенсиите.
Една година на политически саботаж. С това 42-рото НС не успя да се справи. Да се надяваме, че 43-ото ще се справи. Нека тези, които го съставят, да успеят, пожела Атанас Мерджанов. Още от изказването му прочетете ТУК.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА