„Аз получих много жалби – едната беше подписана от 2600 души, и над 200 индивидуални жалби срещу пенсионната реформа, в частност срещу тези промени в пенсионното осигуряване, които предвиждаха възможността от частните пенсионни фондове да се прехвърлят в НОИ.“ Това заяви по БНТ омбудсманът Константин Пенчев.
Той каза, че именно това е причината да сезира Конституционния съд, но ще даде възможност на политиците да проведат една открита дискусия с гражданите. След получаване на жалбите Пенчев е разговарял за тях с представители на всички парламентарно представени сили и премиера Борисов. Отговорът, който получил от тях бил, че промените не са окончателни. Хората обаче твърдят, че това е национализация на техните средства, каза още той.
Омбудсманът ще сезира Конституционния съд, ако до края на март „надеждите и очакванията на българските граждани за пореден път не бъдат оправдани".
„Аз не само, че нямам обяснение, аз съм удивен, как може политиците след протестите пред Народното събрание през 2013 г., след скандала КТБ, в който се оказа, че n-броя държавни институции са проспали този проблем, как може този какъвто и да е въпрос, да се решава на „тъмно“ и на „тихо“, негодува Пенчев.
Свърши времето, когато потайно могат да се вземат каквито и да е решения, категоричен е Пенчев. Той обясни, че в тази обществена дискусия трябва да участват парламентарно представените сили, а той е предложил да бъде домакин, защото като омбудсман играе ролята на модератор между гражданите и управляващите.
Константин Пенчев коментира и темите за съдебната реформа и свободата на словото. Със съдебната реформа системата трябва да бъде „прочистена". Тук нямаме изход - или затваряме държавата, или правим съдебната реформа. Държавата не работи без работеща съдебна система, каза още той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА