Да се направи единен орган за борба с корупцията, вместо десетки некоординирани помежду си звена. Да се приложат добрите практики от румънския модел. Това би решило проблема, посочен в новия мониторингов доклад на ЕК за правосъдието, изрази мнение народният представител от „Движение България на гражданите“ от РБ Настимир Ананиев в студиото на ТВ7 днес.
Борбата с корупцията е приоритетът на приоритетите за Реформаторския блок, посочи още Ананиев и потвърди, че РБ ще съсредоточи там своите усилия.
Добре е, че докладът на ЕК не обвързва влизането ни в Шенген, каза още Ананиев и определи това като ключов приоритет на правителството и на вицепремиера Кунева като координиращ мерките по правосъдието и вътрешния ред. Трябва да убедим и страните членки, че не бива да се смесват двата процеса, тъй като България стриктно изпълнява техническите изисквания за Шенген и на практика ги прилага, каза още Ананиев.
За съдебната система той коментира, че партиите заедно трябва да я подкрепят. Съдебната стратегия се прие с над 170 гласа, което е на практика конституционно мнозинство. До 2-3 месеца се надявам и първите законопроекти по стратегията да се внесат и БСП да ги подкрепят, както обещаха, добави Ананиев и подчерта, че съдебната реформа е основата за добра икономика, качество на живот на гражданите и доверие на инвеститорите. Той призова съдебният инспектор да се избере по същия начин.
По думите на Ананиев, изборът и на председател на ВКС днес е ключов за доверието на хората в съдебната система. ВСС трябва да изземе лидерската роля в съдебната реформа, да я ръководи и да направи това, което хората очакват – честен избор днес. РБ призова от трибуната вчера вотът да е таен, с урни и бюлетини, за да се гарантира тайната на вота, тъй като има отдавна сигнали, че системата за гласуване е компрометирана, да се гарантира, че няма политически натиск и/или сянка от зависимости, които да предопределят избора, категоричен бе Ананиев.
На въпрос за новите фактури за електроенергия Ананиев каза, че той самият също е получил такава с период на отчитане до 22 януари и 42 % увеличение на сумата. Трябва да има ограничителни мерки за монополите. Конкуренцията би решила проблема. Да се либерализира пазарът е ключово и точно то ще ограничи монополните влияния, добави Ананиев и каза, че се предприемат стъпки, но ефектът не може да е незабавен, защото става дума за реформи, за които са нужни поне 2-3 години.
Надяваме се да няма саботаж на правителството, отговори той на въпрос може ли кабинетът да бъде дестабилизиран заради новите сметки за ток. “За година и половина имахме 3 правителства. Инвеститорите се отдръпнаха, хората губят доверие, затова трябва да се даде шанс на реформаторското правителство да стабилизира държавата”, категоричен бе Настимир Ананиев.
29 Януари, 2015 12:20 1 489 1
Да вземем пример от румънския антикорупционен модел
Единен орган за борба с корупцията, вместо десетки некоординирани помежду си звена, предлага Настимир Ананиев от ДБГ
Настимир Ананиев
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ГОГО
13:27 29.01.2015