Отменено е бедственото положение за територията на община Долни Чифлик и градовете Стражица и Девин, все още е в сила за пет общини - Дългопол, Аврен, Тополовград, Болярово и Бургас, съобщават от пресцентъра на МВР.
В над 170 спасителни дейности са участвали огнеборци и спасители във вторник, съобщиха от пресцентъра на МВР.
И в сряда пожарникари, спасители и полицаи ще продължат да участват в аварийно-възстановителните работи. Създадена е организация екипи да наблюдават критичните точки по поречието на реките, както и язовирите и хидротехническите съоръжения на територията на пострадалите общини. Униформени служители ще осигуряват охраната и реда в евакуираните селища.
Продължава контролираното изпускане на язовир Одринци с дебит от 5 куб.м в сек. Все още са евакуирани селата в разливната зона на съоръжението. Преливат язовирите Цонево и Тича, съответно със 100 куб.м/с. и 20 куб.м/с. Отчетен е 10-сантиметров спад на нивото на река Камчия в района на село Гроздьово.
Нивото на река Тунджа при гр. Ямбол към 5 часа е 437 см при критично ниво от 560 см, а при Елхово е 414 см при критично ниво от 395 см. Отчетен е спад на нивото на река Марица при Свиленград /с13 см/, Харманли /21 см/ и Димитровград /4 см/.
Продължава издирването на изчезналите трима човека. Няма данни за бедстващи към този момент хора.
През деня десет язовира преливаха, без опасност за населението. Постепенно се нормализира ситуацията в района около язовир Цонево и по поречието на река Камчия, опасността от приливна вълна отмина.
Извънредни мерки, принудителна евакуация и преливащи язовири. Половин България все още се бори с последиците от пороите.
500 души бяха евакуирани от двете добрички села Одринци и Долина. Достъпът до населените места е отцепен от полиция.
Страх от наводнение има и в Елхово. Нивото на река Тунджа се е повишило с близо метър за последните три дни. От екоминистерството предупредиха, че се очаква десетки домове отново да бъдат залети.
Стотици хора са евакуирани. Екипи наблюдават критичните места по поречието на реките и следят за състоянието на язовирите, а полицията, обезпечава сигурността на имуществото им. От БЧК разнасяха продукти от първа необходимост на пострадалите във Варна.
След проливните дъждове започна да прелива и язовир „Ивайловград”. Въпреки огромните количества вода, експерти твърдят, че няма опасност за населението. Все пак хората са предупредени да преместят автомобилите си.
Откъснати семейства и необитаеми домове има след наводненията в Смолянско и Бургаско.
Бургас бавно се възстановява. Продължава описването на щетите. В разчистването на наводнените къщи се включиха и доброволци.
В Смолян се налага да доставят хляб с багери и как се възстановяват многократно наводнявани жилища. Водолази продължават да издирват загиналото семейство в местната река. Втори ден няколко села са блокирани от активирани свлачища.
Заради бедствената обстановка в страната от последните дни БЧК предостави на евакуираните и и пострадалите от областите Добрич, Варна Шумен и Бургас дрехи, легла, одеяла, чаршафи, матраци и минерална вода.
Продължава и благотворителната кампания на БЧК за набиране на средства. Дарения можете да направите на банковата сметка, обявена на интернет страницата на Българския червен кръст или чрез СМС на кратък номер 1466 за всички мобилни оператори.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА