България е една от страните в ЕС, които са най-силно заинтересовани от сигурността на енергийните доставки и диверсификацията на източниците. Затова нашето правителство активно работи за реализирането на ключови проекти, които ще позволят на страната ни да има достъп до сигурни доставки на газ, на конкурентни цени. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов при откриването на първата среща на Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Събитието се провежда в София по инициатива на премиера. В приветствието си той отбеляза, че целите на България са в съзвучие с тези на Европейския енергиен съюз.
Наказателната процедура, свързана с проекта "Южен поток" ще бъде замразена, заяви след срещата Марош Шефчович. Той посочи, че държавите от Югоизточна Европа трябва да имат поне по 3 различни източника на газ.
През юни 2014 г. Европейската комисия започна наказателна процедура заради нарушение при избора на изпълнител на българския участък от газопровода "Южен поток". Тогава бе поискано да прекратим изпълнението на проекта. ЕК заплаши тогава всички страни членки на ЕС, които участват в проекта с двустранни споразумения. |
В срещата участват заместник-председателят на Европейската комисия, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович, комисарят за енергетиката и климатични промени Мигел Ариас Канете, представители на страните от Централна и Югоизточна Европа, както и вицепремиерът Томислав Дончев, енергийният министър Теменужка Петкова и заместник-министър Антон Павлов.
„През зимата на 2008 г. България беше страната, която най-силно пострада, когато Русия спря газовите си доставки за Европа през Украйна. Оттогава българската държава е решена да не допуска подобен риск. За българското правителство приоритет е както изграждането на интерконекторни връзки с нашите съседи в Гърция, Румъния, Турция и Сърбия, така и разработването на нашите собствени находища на газ в Черноморския шелф”, допълни министър-председателят.
Той отбеляза, че всеки проект трябва да бъде изграждан в съответствие с европейското законодателство, защото именно то гарантира конкуренцията, ниските цени за крайния потребител и сигурността на доставките.
Необходимата инвестиция за газовия хъб е на стойност 2,2 млрд. евро, стана ясно от презентацията на премиера Бойко Борисов.
Сред предимствата на България за изграждане на газов хъб е географското разположение на страната ни, което я определя като стратегически партньор. Освен това плюс за нас била и добре проектиранaта национална газопреносна мрежа, както и балансираната транзитна национална система с газохранилище. Според презентацията на премиера друго предимство за изграждането на газовия хъб край Варна е, че има добив на нефт и газ в региона.
„Ние разполагаме с добре проектирана национална газопреносна мрежа, газохранилище и собствени залежи на газ и нефт, които се разработват в момента. Това са само някои от предимствата и възможностите, които България предлага”, посочи премиерът.
По думите на министър-председателя именно затова провеждането на днешното заседание, посветено на свързването на газовата инфрастуктура в региона, има ключово значение.
„Искам да ви уверя че българското правителство, в партньорство с нашите съседи и с подкрепата на Европейската комисия, е решено да работи за пълното интегриране на газовия пазар в Централна и Югоизточна Европа и ние го разглеждаме като перспектива за полагане основите на енергийния съюз”, заяви Борисов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА