12 Август, 2015 12:00 570 0

Деца-свидетели да бъдат изслушвани в специална среда от обучен съдия

  • деца-свидетели-
  • специална-
  • среда-
  • обучен съдия

Заместник-министър Вергиния Мичева-Русева за промените в НПК

Промените в Наказателно процесуалния кодекс (НПК) в частта за непълнолетните правонарушители, които Министерството на правосъдието предстои да внесе в Министерския съвет, предвиждат кратки срокове за разглеждане на делата с участие на деца.
Това заяви днес заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева– Русева в интервю за БНР.
Тя уточни, че в проекта за промени в НПК е намален максимално допустимият срок на мярка за неотклонение задържане под стража, спрямо непълнолетни, каквито са и международните стандарти.  Регламентирани са и оценки на риска, който да подпомагат съдията при постановяване на конкретната мярката за неотклонение за всеки непълнолетен.

С тези промени се въвежда и институтът на сините стаи. Това са специални помещения, разделени с венецианско стъкло. От едната страна, в подходящо обзаведена среда, ще бъде настанявано детето – свидетел, което трябва да дава показания пред експерт по конкретно дело.  Разпитът ще се наблюдава и слуша, чрез специална аудио техника, от съдия прокурор , адвокат, намиращи се от другата страна на стъклото. Те от своя страна, ще могат да задават въпроси към детето, чрез експерта,  разясни заместник-министър Мичева – Русева.

„Съдът задължително изслушва децата в досег със закона, които са над 10- годишна възраст. Това са не само свидетелите на престъпления, но и деца, обект на осиновяване, на спор за родителски права и т.н. Идеята е да се провеждат възможно най-малък брой разпити на деца в специална среда и пред обучен съдия“, каза Мичева–Русева.

По думите й сега често се случва непълнолетните да бъдат разпитвани няколко пъти в продължение на години. Това безспорно дава негативно отражение върху психиката на детето.

Благодарение на Българо-швейцарската програма за сътрудничество и проекта „Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на младежкото правосъдие”, по който Министерството на правосъдието работи, се провежда обучение на общо 30 съдии, прокурори, полицейски служители и социални работници за работа с деца-подсъдими и деца-свидетели.

Те са подбрани от петте пилотни съдилища в страната – районните съдилища в Козлодуй, Варна, Пловдив и окръжните съдилища във Варна и в Пловдив, които се очаква да заработят през септември.
„Има заявки и от други съдилища, които искат също да се включат“, уточни заместник-министър Мичева-Русева.

Министерството на правосъдието подготвя и проект на закон за младежко правосъдие, който ще регламентира процеса, свързан с младежите правонарушители.
„Децата до18-годишна възраст са в трудна възраст, в която често емоциите властват на разума. С тези деца трябва специално да се работи, а не обезателно да бъдат пращани в корекционни центрове и да бъдат наказвани“ , подчерта Мичева–Русева.  Тя уточни, че при разработване на бъдещите разпоредби се ползва международният опит в тази област.

„България е една от малкото страни в ЕС, която няма специален закон за детското правосъдие.
Проблемът с децата не бива да се подценява. Те са нашето бъдеще и ако не обърнем внимание сега, утре ще бъде късно“, подчерта заместник – министър Вергиния Мичева–Русева.

На въпрос за отпадане на тайната на осиновяването, Мичева-Русева заяви, че трябва да се даде възможност на хората, които търсят своя корен, да го намерят, като едновременно с това се спазват правата на биологичните родители, които желаят да запазят тайната и своята самоличност.
Новосформираната работна група в Министерството на правосъдието, занимаваща се с проекта за промени в Семейният кодекс, проучва международните практики в областта на осиновяването, за да се реши кой модел да бъде приложен у нас.


 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове