Виждат се усилията на България да стане пълноправен член на Шенгенското пространство. Това отбеляза президентът на Германия Йоахим Гаук след срещата си с президента Росен Плевнелиев. По покана на българския президент, президентът Йоахим Гаук е на тридневно държавно посещение в България.
„Европейският съюз очаква и прогрес в структурите на правовата държава, така че да бъдат налице съответните изисквания и предпоставки за едно пълноправно членство на България в Шенген . Не виждаме никакви нерешими проблеми“, отбеляза той.
Германският държавен глава допълни, че проблемите, с които се сблъсква Германия са подобни на тези, пред които е изправена и нашата страна и всяка друга в Европа, затова общото им решаване би било най-удачно. „Моето държавно посещение в България е едно посещение при приятели. Убедени сме, че приятелските отношения, които имаме чрез многобройните човешки мостове от стотиците хиляди туристи, които всяка година идват във вашата страна, стават все по-стабилни. Икономическото сътрудничество и многобройните фирми, които инвестират тук е повод за радост“, коментира президентът Гаук.
Той отбеляза, че и българите и германците следят с особено внимание и загриженост референдума в Обединеното кралство, тъй като и двата народа са убедени европейци. „С голяма радост чух за прогреса, който се забелязва във вашата страна“, каза още Гуак. В отговор на журналистически въпрос и двамата президенти изразиха надежда гражданите на Великобритания да подкрепят оставането на Обединеното кралство в ЕС.
Германия е най-важният търговски партньор и стратегически инвеститор за България. Това заяви от своя страна президентът Росен Плевнелиев. „Германия е наш стратегически партньор, а приятелските връзки на двете страни са с много дълбоки исторически корени", подчерта той.
„Германия е най-важен търговски партньор и стратегически инвеститор в България. Над 5000 са активните немски фирми у нас, а 1200 имат представителство тук. Търговският обмен между двете страни достига до 6,3 милиарда евро, а 2,6 милиарда евро са немските инвестиции в нашата страна", отбеляза президентът.
Плевнелиев припомни, че над 7000 са българските студенти в Германия, а 200 000 българи са избрали Германия за свой дом. „Те създават културен мост между двете страни. Нашето сътрудничеството е специално, всеобхватно и всестранно", заяви още държавният глава.
Въпреки че често ни се налага да вземаме трудни решения, ние никога не сме мислили да жертваме европейската солидарност и твърдо стоим зад европейската идея, заяви Плевнелиев. Той подчерта, че България е незаобиколим фактор на стабилност на Балканите и помага на съседите си по пътя на европейската им интеграция, като в същото време пази външните граници професионално и ефикасно.
България и Германия категорично подкрепят суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна, стана ясно още на пресконференцията.
Росен Плевнелиев и Йоахим Гаук призоваха и за засилване на сътрудничеството между европейските държави в борбата с тероризма. „Категорични сме, че ЕС не трябва да се поддава на страха, а да отстоява своите ценности и начин на живот“, беше позицията на българския държавен глава.
Сътрудничеството на двете държави в НАТО и предстоящата среща на върха през месец юли във Варшава, също бяха обсъдени по време на срещата. „Уверени сме, че във Варшава ще бъде демонстрирано единството и способността на НАТО да гарантира колективната отбрана на всички съюзници, в т.ч. и на държавите от източния и южния фланг“, подчерта президентът Плевнелиев.
Държавният глава припомни, че през юни 2015 г. България се присъедини към водената от Германия група съюзнически държави, в рамките на концепцията на НАТО „Рамкова държава“, и днес усъвършенства способностите си в сферите на военна медицина, съвместното разузнаване и наблюдение, гражданското и военното сътрудничество. Наскоро беше подписано и ново рамково споразумение за сътрудничество между Министерствата на отбраната на двете държави.
И Росен Плевнелиев, и Йоахим Гаук подчертаха необходимостта от общ европейски подход за справяне с миграционния натиск към Европа. „Бежанската вълна не засяга само отделни страни, а има отношение към целия Съюз. Европа трябва да се фокусира върху решаването на проблемите, пораждащи бежанските потоци и да контролира ефективно външните си граници, спазвайки човешките права“, заяви българският държавен глава. Президентът призова за проактивен подход, който да се фокусира върху разрешаването на конфликтите в Близкия Изток и Северна Африка и подчерта, че страната ни е добър пример за стриктно спазване на европейските правила и регистрира всички имигранти, които влизат в страната“, заяви още държавният глава. „В интерес на общата сигурност е България и Румъния да станат пълноправни членове на Шенгенското пространство“, добави още президентът.
По-рано днес президентът Росен Плевнелиев удостои своя германски колега президента Йоахим Гаук с най-високото държавно отличие на Република България орден „Стара планина“ с лента „за неговите изключителни заслуги за укрепване на двустранните отношения и за неговото лидерство и визионерство за изграждане на мирна, демократична и обединена Европа“. Росен Плевнелиев припомни и приноса на Йоахим Гаук като дисидент през периода на тоталитаризма и нееднократно отправяните от него послания да не са забравят уроците, научени от тоталитарните режими през ХХ век.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 666
19:15 22.06.2016