Всички партии саботираха мажоритарната система, която ГЕРБ предлага да се въведе още на идващите напролет избори. Това се случи на извънредното заседание на парламентарната правна комисия, която трябваше да разгледа новите изборни правила и мажоритарния вот, предложени в кодекса на ГЕРБ и в проекта на Мая Манолова, вкаран от Георги Кадиев.
Членовете й гласуваха с 10 на 6 гласа "против" дневния ред.
Председателят на комисията Данаил Кирилов поиска прегласуване. "Явно променяте тактиката. Не е достойно парламентарно поведение да си тръгнете мълчаливо и с едно вдигане на ръка", кипна той.
"Да не се крием зад процедурни хватки. Саботирате вота на повече от 2 милиона избиратели, като деца в детска градина", възмути се и Кадиев.
Прегласуването обаче не обърна нещата - гласовете "за" се увеличиха с един, но отново недостатъчно. При повторното гласуване депутатите отново отхвърлиха дневния ред на правната комисия със 7 гласа „за“, 9 „против“ и 2 „въздържали се“.
„Нека напомня, че до края на работата на 43-то Народно събрание остават 4-5 пленарни дни. Ако ГЕРБ толкова искаха да се приемат промени в Изборния кодекс, да бяха организирали достатъчно дълъг публичен дебат, вместо да го внасят вчера. Защо подадоха оставка? Щеше да каже премиерът, че вотът на гражданите му е мил и да следвате процедурата, а не да пропилявате мандата“, коментира по време на заседанието на правната комисия Димитър Делчев, член на комисията от Реформаторския блок.
„Не се правете на защитници на народа, обърна се той към представителите на ГЕРБ. Какво стана с антикорупционния закон? Внесохте ли го за второ четене, както направихте с изборните правила? Това са двойни стандарти. Една година преди избори не се променят правилата и вие го знаете“, категоричен бе Делчев.
„Неприемането на дневния ред на правна комисия е процедурен прецедент“ – коментира Кирилов след провалената комисия. Той добави, че ще обсъди с администрацията на парламента дали има възможност да бъде внесен законопроект в пленарна зала, без да е обсъждан на правна комисия. Според него съгласно процедурата и правилника би следвало всеки законопроект, който е редовно внесен и е насрочено обсъждането, да има възможността да бъде обсъден и по същество в комисия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 haho
18:17 13.01.2017
2 Garrincha
18:18 13.01.2017
3 БАБА ГЕНА
19:37 13.01.2017
4 пешо от мала фуча
маГарешки,тази година е ред на драго "чая", веско "потния" и на "кУмНиците" да се пробат за "рИферендум" за изборите,нЕма
да останат назад,нали всички като слаФчо и бИнзаджията
са патерици на ОПГ герППППППППППППП......
....ПФУ!
19:47 13.01.2017
5 Разстрел
В момента ГЕРБ го играе доброто ченге , а останалите боклуци - лошото . Но накрая в крайна сметка народа го отнася и така го отнася че трябва да впишат българина в червената книга . По тежък геноцид и обезлюдяване едва ли е имало по тези ширини .
03:08 14.01.2017
6 Васичка Атанасова
09:36 18.01.2017