Аз по-скоро бих перифразирал въпроса „за“ или „против“ махане на валутния борд така: да могат ли Корнелия Нинова и Бойко Борисов да печатат пари толкова, колкото намерят за добре и да вземат неограничени количества заеми? Имаме ли доверие в политиците, че те могат да провеждат монетарна политика, да печатат пари и да вземат безобразно евтини пари така, както ги взема Германия?
Това коментира Антони Тренчев в дебата по БНР, кандидат за народен представител от коалиция „Реформаторски блок - Глас народен“, втори в листата за 23 МИР – София, на въпрос за отпадането на валутния борд.
По темата за влизане в „чакалнята“ на еврозоната Тренчев коментира, че има и плюсове, и минуси, които трябва внимателно да бъдат претеглени. Добре е да сме там, защото ще сме наблюдавани от ЕЦБ. Кражбата на века КТБ нямаше да е възможна, ако ние бяхме наблюдавани от ЕЦБ. Но преждевременно въвеждане на еврото в България също носи риск, предупреди той. Тренчев добави, че е категорично против да се премахне валутният борд, особено ако няма да се въвежда еврото, и определи тези предложения като пълен абсурд.
Когато в рамките на 43-ото Народно събрание имаше широк дебат дали да влезем в Шенген, ние от РБ бяхме „за“, а нашите коалиционни партньори и конкретно г-н Борисов, тогавашният премиер, и тогавашният министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, бяха категорично против. Сега изведнъж всички са големи евроатлантици и радетели за повече интеграция, подчерта Антони Тренчев и каза, че Европа от доста време е на няколко скорости и то не е защото така е наложено от ЕС, а от липсата на желание на България да бъде в „първа класа“.
По думите му, трябва дебат за възможните пет сценария за развитието на ЕС. Не можем да си позволим тенденцията на забавяне на държавата да продължава, каза още Реформаторът.
За ГЕРБ и РБ Тренчев отговори, че двете политически сили винаги са били много различни. Да, били сме коалиционен партньор на ГЕРБ, но сме били и техен коректив и опонент по редица теми. Много пъти сме имали остри конфронтации. Ако беше много лесно да се правят реформи, Борисов нямаше да ги прехвърли на РБ в ключовите сектори, а сам щеше да ги прави, категоричен беше Тренчев.
Според него, когато правителството има кръгозор от четири години, а по един каприз бива прекъснат живот му на втората година, естествено е да остава недовършена работа. В програмата на РБ сега няма да прочетете за 700 лева пенсия и 1500 лева заплата. И се съмнявам, че Борисов иска 700 лева пенсия, освен, ако не реши да загроби държавата, каза той.
За коалирането с „Глас народен“ Тренчев обясни, че РБ винаги е бил платформа, която иска да обединява десните, център-дясно хората и тези, които вярват, че трябва обединение, а не роене. „Глас народен“ активно се включиха в писането на програмата, посочи той и добави, че в нея акценти са намаляването на ДДС от 20 на 18 процента, което оставя 1 милиард в ръцете на гражданите бизнеса, увеличаване на прага на регистрация по ДДС от 50 000 до 200 000 лева, което би облекчило гражданите и бизнеса. Ще вървим към балансирам бюджет и ще харчим толкова, колкото изкарваме, а не без мярка, както искат БСП, категоричен беше Тренчев.
На въпрос за евентуално съвместно управление на ГЕРБ и БСП Антони Тренчев посочи, че това е вероятен сценарий, който се подготвя с обясненията на Борисов и Нинова за немския модел.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ото
21:16 10.03.2017
2 Поп Грую
А какво му е хубавото на валутния борд? Ами това, че българското правителство не може само да си определи колко ще харчи за образование или здравеопазване, да речем, а трябва да пита чичковците от Световната банка, чети САЩ. С валутния борд всяко увеличение на бюджетните разходи изисква ВЪНШЕН ЗАЕМ!
Радост голяма.
Коментиран от #3, #8
21:25 10.03.2017
3 Ото
До коментар #2 от "Поп Грую":
Правилно, така е както казваш... И двата варианта в наши условия са смърт за нас. Безконтролното опериране със средства от местните политици досега на власт водеше към пропастта. От противната страна пък ограниченията от МВФ и Световната Банка по чужди преценки също води до закъсване. Ето затова няма еднозначен отговор на въпроса - Кое е за предпочитане? Всичко опира до разбирания и проявления! Ако имахме военни да покажат на политиците че техните игри няма да останат ненаказани, а ще бъдат заплатени с живота им, едва ли тарикатите като Пасси и останалите биха ни цакали десетки години и повече? тук обаче нещата са тотално объркани. послушанието към вредните за нас политици води до самоубийството ни и като хора и като народ и държава. Затова и няма еднозначен отговор. Не н питаха нито за ЕС, ни за НАТО ни за нищо. И най-чудното не е, че иам такива тарикати дето ни мумифицират, а че нито един Рамбо не им поиска сметка? А колок Рамбовци има само?21:33 10.03.2017
4 к нинова
10:06 11.03.2017
5 Варна
Този симпатичен младеж изглежда умен, ама да вземе да не се занимава с Икономика! -Професията му е юрист, не икономист. Гледахме две години един друг юрист да се занимава с икономика и цъфнахме (Лукарски). Хайде всеки да си знае мястото!
Вероятно не му е известно че можеш да се регистрираш по ДДС доброволно. Прагът по регистрация по ДДС не е от съществено значение по отношение на структурата на приходите поне за нашата страна.
Вече ми омръзна Пожарникар, Физкултурник и Юристи да ми говорят за икономически показатели. Счетоводител да ми говори за Енергетика, а социоложка да управлява МВР...
11:17 11.03.2017
6 Бай Тен
15:47 11.03.2017
7 Бай Тен
Дмитрий Медведев
Руският премиер се обръща към пенсионери по време на посещение в Крим:
Пари няма, но вие се дръжте, всичко хубаво и добро настроение!"
15:51 11.03.2017
8 Крилья Советов
До коментар #2 от "Поп Грую":
Не си прав за валутния борд по отношение на това, че е само ограничение на количеството пари в обращение. Изписвам "обращение", за да е ясно, че говорим за пари в движение. "ОбрЪщам" е начин, по който нещо се поставя по нов начин спрямо друго, без да се променя разстоянието между двете.Валутният борд е набор от правила, основното от които е да се осигури финансова дисциплина чрез привързването на местната държавна валута към друга стабилна валута или кошница от валути. Идеята е да се постигне стабилизация на финансите по единен критерий и тази стабилизация да се запази устойчива във времето.
Няма да споря дали е дошло времето да се отмени валутният борд изцяло или да се смени курсът спрямо еврото, а защо не и да се прикрепи бордът към американския долар. Доказа се във времето, че бордът помогна веднага след въвеждането си. Спекулантите с нашата валута изчезнаха, защото е невъзможно да се търси обезценяване на сегашния курс при условия, че е предварително ясно в какви граници се търгува съответната валута. Съществува огромен риск от срутване на цялата ни финансова система ако бордът бъде отменен. Ще поемете ли риска от гласуване на референдум с настояването бордът да бъде отменен? Искате ли отново заплатки от по 5-10 долара? Разбира се, няма да се стигне дотам, но само защото работещите ще избягат в ЕС.
18:03 11.03.2017
9 Крилья Советов
Доста други лица обаче нямат подходяща квалификация и дори при това положение никому не пречи. От съвест и срам са оперирани, а щом хората ги викат, значи са нужни и разбират. Хората преценяват, бе! Да бъде народната воля :-). Разбира се, бившите комунисти имат също доста опит в събирането на гласове и там се гласуваше със смазващи вотове - 98% от гласувалите.
18:15 11.03.2017