24 Януари, 2012 15:38 1 295 0

Facebook и Google най-предпочитани от българите

  • facebook-
  • google-
  • проучване-
  • предпочитания-
  • интернет-
  • телевизия-
  • вестници

Основните информационни източници за пълнолетното население са телевизиите, вестниците и Интернет. Това става ясно от последното изследване за ситуацията на медийния пазар на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД, предаде БГНЕС.

От години от МБМД сами финансират и провеждат това изследване два пъти годишно, като в началото на тази година в него са участвали 1202 пълнолетни граждани. През януари около 57% от анкетираните признават, че използват Интернет, като тези, които отговарят, че ползват Интернет "всеки ден" и "2-3 пъти в седмицата" общо са 90 % от всички ползващи Интернет. Данните показват, че нараства делът на ползващите Интернет, за да говорят с близки и приятели, увеличават се и хората, които търсят информация по теми, които ги интересуват и тези, които използват електронна поща и влизат в социалните мрежи.

С 3 % намаляват хората, които признават, че използват Интернет, за да четат новини в информационните сайтове и през януари те са вече 27 %. 12 % признават, че четат електронните издания на вестниците. 10 % от хората играят онлайн игри и също толкова използват интернет пространството, за да слушат радио и да гледат телевизия.

На въпросът, зададен в свободна форма кои сайтове посещавате най-често 2% от хората отговорят, че често отварят Zamunda. В сравнение с лятото на 2011 нараства популярността на Facebook и Google, които според изследването на МБМД са най-предпочитани от българите. Увеличават се и хората, които често използват Skype. Сред българското население по-популярният сайт за видео споделяне си остава Vbox7, отколкото Youtube.

Няма никакво съмнение, че живеем във време, в което Интернет печели нови и нови почитатели, коментира директорът на МБМД Мира Радева, която все пак напомни, над 30 % от населението на страната са хора на пенсионна възраст, които по-трудно придобиват уменията и подготовката да използват Интернет пространството.

Като цяло на медийния пазар от лятото на 2011 година до началото на тази година от МБМД наблюдават нарастваща конкуренция, която поставя граници на влиянието и води до парцелиране на аудиторията и всяка медия все по - трудно разширява влиянието си върху по-големи групи от хора.

От изследването става ясно, че около 55 % от хората получават телевизионен сигнал от кабелен оператор. Въпреки че от края на 2007 година се наблюдава нарастване на дела на абонираните за цифрова телевизия и то донякъде за сметка на намаляването на тези, които имат достъп само до ефирна телевизия, но от лятото на миналата година процентът на хората, ползващи цифрова телевизия се стабилизира на 28 %. Запитани кои телевизии гледат редовно, най-често хората отговарят bTV, Нова телевизия и БНТ, но се наблюдава и увеличаване на интереса към профилираните телевизии.

82 % от гражданите, които признават, че четат вестници обясняват, че правят това за развлечение и почивка, а 68 % от тях смятат, че именно печатните медии са най-добрият начин да се информират за събитията. От отговорите на въпроса "До колко вярвате на следните вестници?" става ясно, че вестниците, които са успели да спечелят в най-голяма степен доверието на своите читатели са "Труд" ( с 43 % доверие) , "24 часа" (с 39 % доверие) , "Телеграф" (32%), "Стандарт" (30%), "168 часа" (21%), "Монитор"(19%), "Новинар"(18 %) , "Уикенд" (14 %) и "Капитал"(13%), "Сега" (12%), "България днес" (11%) и "Преса" (11%).
 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА