Собственичката на фирма “Инерком” Гинка Върбакова не се появи на заседанието на временната парламентарна комисия за продажбата на ЧЕЗ на фирмата й и изпрати трима консултанти.
Депутатите са обявили, че това е последното заседание на комисията, но не е изключено времетраенето й да бъде удължено, съобщи "Епицентър".
Премиерът Бойко Борисов е уведомил комисията, че правителството не е водило разговори за покупката на ЧЕЗ, а ЕБВР отрича да е давала съгласие за финансиране на сделката.
Антимонополната комисия все още не е одобрила продажбата на активите на ЧЕЗ в България. Това стана ясно от обясненията на представители на „Инерком” пред депутатите от специалната комисия.
Заявлението беше подадено в средата на март, но сроковете все още не са изтекли. От „Инерком” отново се позоваха на търговската тайна и не дадоха конкретни отговори на депутатските въпроси за финансирането на сделката. По темата обясниха лаконично, че процедурата върви „сравнително организирано”.
Отрекоха обаче да са участвали в заявленията на ЧЕЗ за новите цени на тока от 1 юли. Според заявката на енергото в Западна България дневната тарифа за бита трябва да се вдигне с 5%, а нощната с 51%.
Не са провеждани неофициални разговори, в които се е предлагало на българската държава да изкупи активите на ЧЕЗ. Това каза министърът на енергетика Теменужка Петкова пред журналисти след участието ѝ в Младежкия икономически форум в УНСС.
На въпрос дали ще подаде ръка на Гинка Върбакова по време на предстоящата Комисия в Парламента, тя отговори: „Никога не съм крила, че познавам г-жа Върбакова от 20 г. и не смятам, че някой трябва да се отрича от хората, които познава. А и доброто възпитание изисква, когато двама души се видят, да си подадат ръка, независимо дали лицето отсреща се казва Гинка Върбакова или по някакъв друг начин“, каза още министър Петкова и уточни, че не са провеждани неофициални разговори, в които се е предлагало на българската държава да изкупи активите на ЧЕЗ.
„Българската държава много отдавна е взела решение да напусне електроразпределителните предприятия. Още през 2003 г. на базата на стратегията, която е приета от тогавашното правителство и е одобрена и от тогавашния парламент, и в която е заложен като основен приоритет държавата да излезе от този бизнес. В момента са в ход и арбитражи, които текат с трите електроразпределителни предприятия, и българската държава трябва да бъде изключително прецизна и внимателна, когато се обсъждат и приемат такива решения“, заяви министър Петкова. По думите й държавата има достатъчно лостове, чрез които да контролира дейността на тези ЕРП-та и тази гаранция, че държавата е на мястото си, се казва Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
„Регулаторът работи изключително професионално и компетентно и съм сигурна, че интересите на българския бизнес са защитени в максимална степен. Отделно от това законодателят е предвидил, ако някое от енергийните предприятия не изпълнява своите задължения по лиценз, тогава да има възможност съответните собственици да бъдат отстранени и на тяхно място да бъде въведена фигурата на т.нар. условен управител. Така че държавата и законодателят са помислили за това как в максимална степен да бъдат защитени интересите на българските потребители. И другото, което е, никога не трябва да забравяме, че не ЕРП-тата определят цената на електрическата енергия.
Битовите потребители трябва да бъдат спокойни и българските граждани трябва да не допускат манипулации на тази тема. Цената на електрическата енергия се определя от електрическия регулатор –КЕВР“, припомни Петкова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Снайпериста
17:18 17.04.2018
2 Суйо
17:37 17.04.2018
3 Апикуро-от Перник
18:12 17.04.2018
4 Бацо
18:12 17.04.2018
5 Абдул бей
18:14 17.04.2018
6 анонимен
22:03 17.04.2018
7 Глупак
Идиоти говорят за комунисти и анти….
Прост народ ……
23:50 17.04.2018
8 гост
09:30 18.04.2018
9 ток
11:29 20.04.2018