Планирането на продажбата на ЧЕЗ се осъществява в чешката държава, не в България и ние нямаме никакво право нито по Конституция, нито по нашите закони да се месим в продажбата на едно предприятие, когато тя е между два частни субекта. Това заяви пред БНР депутатът от ДПС Рамадан Аталай, който е член на енергийната комисия, както и на временната комисия за продажбата на ЧЕЗ.
„Продавачът е решил, че не е необходимо да има стратегически инвеститор и нито българската държава, нито народните представители сме в правото си да се намесваме в тези техни взаимоотношения“, подчерта Рамадан Аталай, като се мотивира защо според него подобна комисия е безсмислена.
„По време на продажбата на ЕОН някой да беше вдигнал такъв вой? Да заблуждава избирателите си – случва се нещо скандално и грандиозно, едва ли не ще останем без ток. И то поради една проста причина – яви се едно чисто българско име – Гинка. Ако беше някой Жозеф, едва ли щеше да предизвика такъв скандал“, посочи Рамадан Аталай.
Законът за енергетиката дава възможност чрез регулатора от начало до край – след като приключи сделката да се контролират всички енергийни предприятия, изтъкна още Аталай:
„ГЕРБ и БСП, в стремежа си да излъжат избирателите си, че се занимават с много съществени неща, направиха една комисия, която успя да събере 51 страници факти, които нямат никакво значение за изводите и констатациите, написани в доклада. В доклада няма нищо по-неизвестно от това, което стана на обществото от началото до сега. Нито зад Гинка кой стои стана ясно, нито пред Гинка кой стои е ясно.“
По думите на Аталай, всички служби, дали информация по случая, са дошли и са казали, че "никой не стои зад тази сделка".
В енергетиката решенията се взимат с визия за развитие до 20 години напред. Решения, които се взимат от днес за утре не помагат в енергетиката, каза още Рамадан Аталай:
"Мотаем се за Белене. Спряхме всякакви големи енергийни проекти. Опитваме се по всякакъв начин да оправдаем нашите бездействия, които доведоха до енергийна несигурност на държавата. В момента с опитите да се намесваш и в дейността на регулаторния орган - как и по какъв начин ще определи тези, които ще влязат в микса, за да осигурим бъдещето на нашата енергетика, да осигурим работа на онези предприятия, построени от нас и преди нас, разчитайки само на това, че днес ще спечелим някой лев повече,ползвайки електроенергия, която декапитализира нашите енергийни предприятия - всичко това е политика, която не е в интерес на държавата."
Запитан какво ще бъде становището на ДПС по заявката на премиера за "размразяване" на проекта АЕЦ "Белене" Аталай отбеляза, че ядрената енергетика никога не е била предпочитание и приоритет на партията му.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Баба Къна
12:05 13.05.2018
2 иво
12:28 13.05.2018
3 Bahti
13:08 13.05.2018
4 ВЪЗРАСТЕН
13:09 13.05.2018
5 Луд с кирка
16:06 15.05.2018