Парламентът подкрепи първото президентско вето на Росен Плевнелиев върху текстове от Закона за съдебната власт, внесен от ГЕРБ. Така законът поема отново по парламентарната процедура за приемане.
Държавният глава оспори текстовете за т.нар. „кариерен бонус“, а именно че след изтичането на мандатите им, членовете на ВСС и инспекторите от Инспектората към ВСС ще бъдат назначавани на позиция, по-висока от тази, която са заемали преди избирането им. Така парламентът отхвърли този текст с 8 гласа „за“, 6 „против“ и 90 депутати, които се „въздържаха“.
Връщането на закона бе предшествано от изказване в аванс на премиера Бойко Борисов, че би подкрепил ветото, тъй като този ВСС не бил направил нищо, за да получи подобен бонус.
Ветото бе подкрепено от ГЕРБ, Синята коалиция и ДПС.
Въпреки че президентът неведнъж през последните седмици изрази несъгласието си настоящият ВСС да номинира и избере следващия главен прокурор, Плевнелиев не наложи вето на този текст от закона. Промяната предвижда процедурата за избор на председатели на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главния прокурор да започва 6 месеца преди изтичането на мандата им.
В тази връзка бе изказването на червения депутати Михаил Миков, според когото ветото не обхваща най-скандалните текстове на закона. Ето защо, според него, то е симулативно и показва ниска институционална култура. Колегата му Любен Корнезов го определи като „срамно вето“, вето – заповед и вето – фарс. Най-важното в закона е, че се дава път на вицепрезидента Попова да се върне в съдебната система след мандата й, изтъкват червените.
Според Плевнелиев, има достатъчно гаранции и механизми, които му дават увереност, че новият главен прокурор ще бъде избран от следващия ВСС.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА