Парламентарна анкетна комисия ще провери целия процес - от вземането на решенията за сключване на договора с "Атомстройекспорт", кой ги е подписвал, имал ли е основания, надлежни компетентни решения от страна на надзорни, политически органи.
Това заяви зам.-председателят на икономическата комисия Диан Червенкондев по повод информацията за внесения иск за 1 млрд. евро от "Атомстройекспорт" срещу НЕК.
Предложението за създаването на комисията, може би, ще бъде направено още тази седмица, каза още Червенкондев. Депутатът от управляващата ПГ продължи с въпросите - кои министри са сключили договорите, кои фирми са ги спечелили, къде са отишли средствата, за какво и чрез кого. Комисията ще работи много задълбочено, надявам се да работим и с прокуратурата, тъй като ще изпратим нейните решения там, обяви Червенкондев.
Не подкрепяме такива претенции от руската страна, такива претенции се доказват в съда, категоричен бе Червенкондев. Искът на "Атомстройекспорт" тепърва трябва да бъде доказан в Арбитражния съд - ние считаме, че той е абсолютно необоснован, имаме си своите аргументи, имаме защита - наели сме изключително сериозна адвокатска компания, информира депутатът. Тя е една от най-добрите в света, която има спечелени доста дела, включително и срещу руската страна, така че считаме, че в съда аргументите ще бъдат в наша полза, каза той.
Ние твърдим, че националните интереси не са били защитени при започване на процедурите по строителството на АЕЦ "Белене", защото не могат да се инвестират милиарди левове в дългосрочно оборудване без да има договор за цялостно изграждане на централата, посочи народният представител. А това е било във възможностите на министрите от Тройната коалиция, на премиера тогава Сергей Станишев, добави той.
Сумата за около 1 милиард евро, за която "Атомстройекспорт" е внесъл иск срещу българската Национална електрическа компания, сигурно е такава. Това заяви бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
"Тя сигурно е такава, защото сумата по договора за оборудването с продължителен срок на производство, ако не ме лъже паметта, е за над 800 милиона евро. Като се добавят допълнителните работи по площадката и другите неща, които са свършени сумата ще бъде тази", уточни Овчаров. За нея ще бъде бръкнато от нашия джоб, а не от този на премиера Бойко Борисов.
"Не знам какви точно аргументи ще извади българската страна. От проект, който догодина можеше да работи и да произвежда електроенергия, ние го превърнахме в проект, по който ще плащаме още десетки години сметките на Бойко Борисов", смята Овчаров.
С него се съгласи и лидерът на БСП Сергей Станишев.
"Парите за обезщетенията на "Атомстройекспорт" ще ги плаща всеки един от нас заради безотговорна политика. Преди една година, април 2011, премиерът много убедително отстояваше в телевизионния ефир, колко необходима е "Белене". Това е в края на втората година от неговото управление, т.е. той е знаел какви са икономическите параметри на този проект. Колко е платено досега? Колко предстои? Никой не дава обяснение, защо е тази смяна на позицията", попита риторично социалистическият лидер.
Той смята за грешка "спирането на един очевидно икономически изгоден проект, в който България чрез НЕК е вложила толкова средства".
"Тези средства ще се плащат тепърва, но няма да има възвращаемост, затова е необходимо този проект да бъде довършен", добави Станишев.
Той заяви, че БСП не е против да се обсъжда и да се работи и за "Козлодуй", и за "Белене", защото страната ни има нужда от тези нови мощности.
"А властите какво казват "Не" на "Белене", "Да" на "Козлодуй" с руски реактор. Разбирате ли абсурда. Затова трябва хората в кампания за референдум да бъдат обективно информирани и да направят своя свободен избор. Това е първият референдум в демократичната история на България. Той трябва да се случи", заключи Станишев.
"Атомстройекспорт" увеличи иска към Националната електрическа компания на България по проекта за изграждане на двата енергоблока на АЕЦ "Белене". Общата му сума възлиза на не по-малко от 1 млрд. евро. "В иска е посочена сумата, която трябва да се плати за направените разходи", заяви за БГНЕС говорителят на държавната корпорация "Росатом" Сергей Новиков. Делото ще се гледа в Международния арбитражен съд към Международната търговска палата в Париж.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА