Ако изборите за Народно събрание бяха на 25 април 2013 г., сигурни участници в следващия състав на парламента са ГЕРБ, БСП, ДПС и Атака. Това сочат резултатите от национално представително проучване на НЦИОМ. Движение „България на гражданите" остава най-близо до групата на партиите, които със сигурност попадат в новия парламент, въпреки известния спад в електоралната подкрепа за тази формация, който наблюдаваме през последните месеци.
ГЕРБ получава 23,6%, БСП - 17,7%, ДПС - 6,0 %, Атака - 4,9%, Движение "България на гражданите" - 3,0%. Това сочат данните от изследването на НЦИОМ.
На този етап от кампанията е несериозно да се твърди, че партиите, които са в граничната зона (между 2 и 4%), нямат своите шансове да се борят за място в бъдещия парламент.
Както и при предишното априлско изследване на НЦИОМ, тези партии са КП ДСБ-БДФ, НФСБ, РЗС, ВМРО и Коалиция „Център-Свобода и достойнство". Още повече, че при кампания като настоящата, изпълнена с обрати, е трудно да се прецени коя от по-малките партии може да се окаже в печеливша електорална ситуация.
Освен, че кампанията още не е приключила, изследванията не могат да измерят реалните тенденции в поведението на две важни за крайния резултат от изборите групи от избиратели: тези, които заявяват, че са склонни да продават гласа си и онези, които признават, че ще променят вота си в последния момент, за да гласуват за евентуалния победител.
Голяма част от хората все още не са решили за кого ще гласуват
Въпреки събитията, след доклада на Прокуратурата няма съществена разлика в дяловете на електоралната подкрепа за двете основни политически партии - ГЕРБ и БСП. Това означава, че избирателите на тези партии, независимо от публичните дебати и тълкувания на случващото се, по-скоро стоят зад своите ръководства. Друг е въпросът дали в случая става дума за убеждения или за лоялност.
Няма промяна в подреждането на първите пет формации, не е регистрирана значима промяна в разликата между електоралната тежест на първите две формации - ГЕРБ и БСП. Към 25 април тя възлиза на 5,9%, посочват от НЦИОМ. Данните показват, че както сред гласувалите за ГЕРБ, така и сред избирателите на БСП от 2009 г, намалява готовността да повторят вота си за своята партия. Това означава, че от началото на кампанията не укрепват ядрата от избиратели на тези две партии. ГЕРБ продължава да има по-голям резерв от БСП, когато става дума за привличане на вота на разколебани бивши избиратели.
Данните от настоящото изследване показват, че между една пета и една четвърт от избирателите не са решили още за кого да гласуват и дали да гласуват. Един от ефектите на негативната кампания е ръст в дела на колебаещите се българи. Ако се сравни настоящата ситуация със ситуацията преди парламентарните избори през 2009 година, е видно, че днес колебаещите се са значително по-висок дял (през 2009 г. те са били 15%, днес са 22%). Най-често сред колебаещите се как да гласуват на 12 май българи има млади хора на възраст 18-29 години, високообразовани респонденти, както и жители на областните градове и на столицата.
Избирателна активност
Към настоящия момент декларативна готовност за гласуване заявяват малко над 60% от имащите право на глас. На основата на тези данни може да се допуска, че активността, която ще бъде отчетена след края на изборния ден, ще бъде между 52% и 56%. Това сочат резултатите от националното представително проучване на НЦИОМ. Предстои навлизане в последната фаза на предизборната надпревара, която се характеризира с най-остро политическо противопоставяне. Досега кампанията се развива по начин, който по-скоро отблъсква колебаещия се и политически неизкушен избирател. Регистрират се симптоми на разколебаване дори сред твърдите ядра на големите партии. Най-висока готовност да гласуват към 25 април 2013 г. заявяват хората на възраст над 60 години, образованите и заможните респонденти, както и жителите на малките градове. Налице е известен отлив на желаещи да гласуват в столицата и в градовете-областни центрове.
Междувременно 66% от българите твърдят, че следят предизборната кампания единствено от медиите. Това правят предимно хората на възраст над 50 години, пенсионерите, жителите на малките градове и заможните избиратели. Това сочат резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи на Националния център за изучаване на общественото мнение, съобщиха от НЦИОМ.
27% посочват, че изобщо не следят предизборната кампания
Сред тях преобладават интервюирани на възраст от 18 до 39 години, роми, както и хора, които заявяват, че няма да гласуват. Само 6% от участвалите в настоящото проучване твърдят, че са присъствали на предизборни срещи с политически сили в своето населено място, а едва 1% посочват, че лично са ангажирани в организацията на кампаниите на отделни партии, сочи проучването, цитирано от агенция Фокус.
Оказва се още, че 76% от участвалите в изследване на НЦИОМ разпознават валидния знак, с който ще се гласува на предстоящите избори (х). Сред затрудняващите се да посочат верния знак преобладават млади и нискообразовани респонденти.
5% от интервюираните твърдят, че няма значение с какъв знак ще гласуват. Те допускат, че по какъвто и начин да обозначат своя избор, гласът им ще бъде действителен. Това са предимно хора, които рядко участват в избори и които до момента не са решили дали ще гласуват и сега.
Подобна неинформираност в навечерието на вота е основание да се допуска, че ще има по-висок дял на невалидни бюлетини на тези избори в сравнение с парламентарния вот през 2009 г.
Настоящото изследване на НЦИОМ е регулярно в рамките на изследователската програма на Центъра и няма външен възложител. Изследването е извършено от НЦИОМ и е публикувано на интернет страницата на Народното събрание. Изследването е проведено в периода 19 - 25 април 2013 г. и е представително за пълнолетното население на страната.
По метода на полустандартизираното face-to-face интервю по домовете им са интервюирани 1120 пълнолетни български граждани. Подборът на респондентите в домакинствата е извършен по модифициран метод на Лесли Киш (най-близка рождена дата). Извадката е двустепенна, гнездова, случайна, с вероятности, пропорционални на броя на жителите на населените места, които попадат в извадката, стратифицирана по местоживеене.
Настоящото изследване на НЦИОМ е осъществено по съпоставими методика на регистрацията и методика на извадката на НЦИОМ от 1990 г. досега. Изследването регистрира обществено-политически нагласи към периода на провеждането му и няма характер на прогноза за изборните резултати.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 верадин митков
14:54 28.04.2013
2 Румен Янев
14:55 28.04.2013
3 Симеон Димитров
"КАУЗА БЪЛГАРИЯ" - № 32 - само граждани сме в листите,не като някои само за цвят сложили двама,трима.
Коментиран от #4
14:59 28.04.2013
4 pacoran
До коментар #3 от "Симеон Димитров":
Кви граждани бе като сега си бачкал за 300 лв и като те вкараме в властта и видиш милиардите европари нали се сещаш колко повече ще крадеш щото си беден и нямаш така че съм много против бедни граждани да имат достъп до милиони крайния резултат ще е пагубен за БългарияКоментиран от #5
15:57 28.04.2013
5 ВАСИЛ ДИМЧЕВ
До коментар #4 от "pacoran":
Крадат само герберите и видяхме до къде стигнаха - до дъното. С тези фалшиви стакмистики избори не се печелят.Например НФСБ ще влезе в парламента а никъде не ги виждаме в платените престъпни уж изследвания.
Коментиран от #6, #7, #8
16:54 28.04.2013
6 pacoran
До коментар #5 от "ВАСИЛ ДИМЧЕВ":
Стига с тоя гербери че се изтърка червена подлого БСП и ДПС изобщо не крадяха и не им спряха фондовете нали17:24 28.04.2013
7 веско алексиев
До коментар #5 от "ВАСИЛ ДИМЧЕВ":
Аман от червени като теб ве дядка,въри се скрий някъде че се излагаш19:27 28.04.2013
8 БУМЕР КАМОР
До коментар #5 от "ВАСИЛ ДИМЧЕВ":
izviniavai ama tova koeto ti kazvat da pishesh ot pozitano nali znaesh che e ne samo prestapno no i divashko.ciala BG znae che BSP i DPS sa prestapni grupirovki.Коментиран от #10
07:40 29.04.2013
9 ВАСИЛ ДИМЧЕВ
Преводачки-генерали-министри. Комунисти-мутри-секретари на МВР-генерали-кметове-министър председател-затворник.Калинки-калинки-калинки. ТОВА СА ГЕРБ.
08:24 29.04.2013
10 ВАСИЛ ДИМЧЕВ
До коментар #8 от "БУМЕР КАМОР":
Извинявай ама на ГЕРБ не им трябва вече и позитано за да затънат в собствените си фекалии. Сами си забъркат кашите и сами ще си ги сърбат. Такава простотия няма никъде по света, да се клепат едни други и да искат някой да гласува за тая.На 12 май ще преброим глупаците и платените м....сти.Броя им ще съответства на бюлетините за ГЕРБ.
08:30 29.04.2013
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 йордан иванов
Коментиран от #13, #14
12:44 29.04.2013
13 ВАСИЛ ДИМЧЕВ
До коментар #12 от "йордан иванов":
Тия дето ги изброи всичките бяха подготвени от по рано. ГЕРБ само източи фискалния резерв, закри държавния резерв и съсипа икономиката.Магистрала Тракия ще не е готова благодарение на некадърността и крадливостта на ГЕРБ. Метрото също беше подготвено от по рано и до днес не е завършено.
И всичко което изтъкват мутрите е един голям балон с въздух под налягане.
Самохвалят се с чуждия труд и чуждите успехи. Това може да се очаква от надутия пуяк вожд винету буда.
Коментиран от #15
13:03 29.04.2013
14 Румен Янев
До коментар #12 от "йордан иванов":
За метрото съм съгласен но другите неща от полза ли са ти ? По старата магистрала стигах с един час по-бързо до морето .... хем колата ми беше по - слаба от сегашната А зала Армеец изобщо пък не ме кефи а и на олимпиадата имахме най - слабото си представяне !!! Зала Армеец....дрън дрън - да не е като mexico city arena с 22000 места та толкова се фука ????13:20 29.04.2013
15 йордан иванов
До коментар #13 от "ВАСИЛ ДИМЧЕВ":
Да предишните само обещаваха, почваха начална копка и дотам!!! За 20 години можеха да го направят!На кое викаш чуждия труд, на първата копка на магистрала ЛЮЛИН? Или на труда че окрадоха европарите и им ги спряха???!?
21:42 29.04.2013