Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев проведе втора среща за последните 10 дни с изпълнителния директор на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището Робърт Висер. Двамата дискутираха ситуацията в България и начините, по които ЕСПОУ може да окаже съдействие на страната.
По време на днешната среща, осъществена в рамките на Министерската конференция на Залцбургския форум в Букурещ, министър Йовчев и д-р Висер подписаха Оперативен план за изпращане на екипи на ЕСПОУ за подкрепа в областта на убежището и предоставянето на техническа и оперативна помощ на България.
По изработването на плана, разискван по време на първата среща в рамките на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 8 октомври 2013 г, работиха експерти от двете страни.
Министър Цветлин Йовчев изрази благодарност за подкрепата и информира изпълнителния директор на ЕСПОУ, че на специално заседание в понеделник Министерският съвет ще обсъжда направеното до момента и предстоящите стъпки във връзка с миграционния натиск – резултат от кризата в Сирия. Той се ангажира да бъде осигурена постоянна комуникация с Европейската служба за подкрепа в областта на убежището, в хода на която да се оценяват изпълнението на плана и полезността на предприетите действия.
Д-р Робърт Висер изрази задоволство от съвместната работа по изработване и прилагане на начертаните мерки. „Удовлетворен съм, че за толкова кратко време изработихме цялостен план, благодарение на който България ще получи така необходимата подкрепа в областта на убежището с оглед на създалата се ситуация. След направена оценка възприехме гъвкав подход за предоставянето на съдействие, съобразено с конкретните нужди на страната“.
По думите му , работата на място ще започне незабавно с оглед ефективното прилагане на плана. Той поясни, че България е петата държава-членка, на която ЕСПОУ ще осигури подобен тип оперативна помощ.
В контекста на предизвикателствата, пред които е изправена в момента системата за предоставяне на убежище на страната, оперативният план на ЕСПОУ за България очертава стъпките за съдействие на институциите, ангажирани с проблема - Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет, ГД „Гранична полиция” и дирекция „Миграция” към Министерството на вътрешните работи и Националния институт за правосъдието (предимно по отношение на ангажимента на института за осигуряване на професионална подготовка на магистратите).
Мерките са разделени в три основни категории – оперативна, институционална и хоризонтална подкрепа. Те ще бъдат реализирани за период от една година – до септември 2014 г.
За периода на осъществяване на оперативния план ЕСПОУ ще изпрати в България екипи от общо 100 души за оказване на техническа и оперативна подкрепа в областта на убежището. Дейностите ще бъдат изцяло финансирани от европейската служба.
В края на 2014 г. ще бъде направена съвместна оценка на реализираните в рамките на оперативния план дейности. Специално внимание ще бъде отделено на идентифицирането на евентуалните пропуски, ключовите изводи и практическите препоръки за последващи действия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 по темата
22:10 17.10.2013