За историята на Българската Православна Църква времето на Патриарх Максим беше и ще остане епоха. Тепърва предстои богослови и историци да оценяват неговото дело и всички негови действия, насочени към съхраняване присъствието на Църквата в нашето общество, в повече от четирите десетилетия на патриаршеското му служение.
Това заяви патриарх Неофит в словото си по повод една година от кончината на блаженопочиналия Български патриарх и Софийски митрополит МАКСИМ (1914-2012).
Синодални архиереи, епископи на БПЦ, свещенослужители и миряни от различни епархии поднесоха цветя и венци в Троянската Св. обител, където е гробът на приснопаметния патриарх, съобщават от Светия синод.
И още от словото на патриарха:
„Каквито и да бъдат обаче тези оценки, в историята на родната ни Църква завинаги ще остане образа на Патриарха-обединител, на пастира, съумял да опази не само „вярата, веднъж завинаги предадена на светиите” (Иуда 3), но и единството на поверената му от Господа Църква, за да я предаде на нас, следващите поколения, като съкровено и безценно наследство от вековете, „славна църква, която няма петно или порок”, Църква „света и непорочна” (Еф. 5:27), в която да живеят и да се спасяват всички онези, които се боят от Господа и търсят Неговата вечна правда.
От нас пък зависи да продължим и да опазим това наследство, да събираме, а не да разпиляваме (Мат. 12:30), пребъдвайки неизменно в единомислие, събрани заедно около Божия престол, изпълнявайки завета на о Бозе почившия наш Патриарх Максим, който – също като апостола – можеше да свидетелства: „С добрия подвиг се подвизах, пътя свърших, вярата опазих” (2 Тим. 4:7)”.
В съборния манастирски храм “Успение Богородично” беше отслужена Заупокойна св. Литургия от Ловчански митрополит Гавриил и епископи на БПЦ.
В края на литургията бе извършена панихида в памет на блаженопочиналия Български патриарх, възглавена от Българския патриарх Неофит.
В съслужение със Светейшия патриарх служиха митрополити и епископи от БПЦ: Великотърновски митрополит Григорий, Ловчански митрополит Гавриил, Доростолски митрополит Амвросий, епископи- Стобийски Наум, Браницки Григорий, Агатоникийски Борис, както и архим. Дионисий, архим. Виктор, архим. Емилиян, архим. Викентий и др.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА