Софийският университет отново е окупиран. Няма да се допускат дори служители на администрацията на територията на висшето училище.
Окупацията е извършена от група, която е различна от Ранобудните студенти. Почти никой от главните действащи лица тази вечер не е сред познатите окупатори от октомври.
Окупацията е била обявена малко преди полунощ. Студентите, които са я извършили, са се скрили в Ректората по-рано през деня. Късно вечерта те успели да заключат сградата отвътре.
Исканията обаче са същите - оставка на правителството, разпускане на парламента и избори 2 в 1 през май. Освен това те настояват и за освобождаването на проф. Димитър Токушев. Малко по-късно към исканията им бе добавено и това за оставката на ректора проф. Иван Илчев.
В същото време, малко преди 2,00 часа след полунощ, охраната заключи вратите. По този начин студентите, които са вътре, не могат да напуснат сградата, дори и да свалят веригите, с които са заключили вратите на Ректората.
Алма матер се блокира два дни преди началото на сесията. Затова участниците очакват натискът срещу тях да е още по-голям отколкото този през октомври.
На призивите за помощ във Фейсбук, "окупаторите" отговарят, че имат нужда от подкрепа, а също така и от хора с лаптопи.
„Исканията на студентите са нелепи и голяма част от тях не са обърнати към правителството или парламента“. Така лидерът на БСП коментира в Бургас поредната окупация на Софийския университет. Според него това е „окупация срещу знанието“ и младите хора трябва да протестират пред институциите, от които са недоволни.
Ректорът на Алма матер проф. Иван Илчев отказа да даде оставка.
Ректорът на Софийския университет професор Иван Илчев се срещна със студентите, окупирали висшето учебно заведение. След срещата той заяви за БНР:
Искам да ви кажа, че вътре в Университета има не повече от 10 души, от които не всички са студенти в Софийския университет. Един от тези трима, с които се видяхме, единият е завършил университета преди две години, тоест не е студент, другият е учил в Англия и само един, всъщност, се оказа, че в момента е магистър в Университета.
Илчев заяви пред БНР, че няма намерение да подава оставка заради окупацията:
Тези десет души ли. Недейте така, моля ви. Имаме общо събрание през март. В правомощията на общото събрание, това е по правилника на университета, е това да стане на общото събрание. Освен това, те поискаха моята оставка като резултат от интервюто ми в "Труд" преди два дни, в което, между другото аз два месеца и половина не съм казал и дума против акцията на студентите, бях много внимателен, накрая казах, че е направена изключително непрофесионално. Това е.
В момента това, което се прави, е реално шантаж, който си играе със съдбата на хиляди студенти, тъй като в момента започва сесията. От понеделник започват очните занятия на студентите - задочници. Има занятия усилени за студенти по "Еразъм", тоест за чужденци. Във вторник и сряда трябва да бъдат предавани документите по акредитацията на две професионални направления, от които зависи съдбата на тези професионални направления, а документацията е в Университета.
Заради новата окупация на ректората е пред провал насроченият за утре писмен изпит на кандидатите за съдии по вписванията, научи Хоризонт. Изпитът е с предварителна заповед и трябва да се проведе в 272 аудитория от 10.00 часа. 234-ма са кандидатите за съдии от цялата страна. Част от тях са пристигнали в София, но няма яснота дали утре изпитът ще се проведе.
Ето и текстът на обръщението:
В края на октомври 2013, след месеци обществено недоволство, пренебрегвано от властите, част от студентите започнаха окупация на Университета. Поради собствената ни липса на опит с безчестните начини на действие на престъпниците, разпореждащи се
с държавната власт, тази окупация беше неутрализирана, смекчена и свалена. Осъзнаваме, че това не бива да се повтаря.
Наша отговорност пред България е да подновим истинските протестни студентски действия, които от 1990 насам винаги са минавали през солидарност с обществения интерес срещу най-корумпираните посткомунистически правителства на страната. Дължим много на общественото доверие, създадено през първата половина на ноември 2013 и молим всички будни граждани да извинят грешката ни.
Длъжни сме заедно да свалим XLII-то "Народно" събрание – и то без симпатии към никоя от силите там. Ние сме част от всички български граждани, които протестират срещу мафиотското управление на страната.
В студентска декларация от 16 ноември 2013 беше заявено, че окупацията ще бъде подновена, ако има провокации към протестиращите студенти. Такива провокации имаше и има, при това многобройни. На първо място, Ректорът на нашия Университет
проф. Иван Илчев, който за съжаление не успява дори да прикрие личната си зависимост от престъпната БСП, не защити академичната автономия, когато полиция незаконно влизаше на университетска територия. На фона на предишни Ректори, както и на фона на събитията в Украйна, когато академичните ръководства заявяват истинска съпричастност със справедливия протест на студентите си, ние бяхме оставени сами и дори притискани да изоставим действията си. Дори сега охраната ни отказва съдействие по заповед на Ректора, което не ни спира да гарантираме сигурността на окупираната сграда. Обвинението, че пречим на колегите си и на сесията отхвърляме с аргумента на професор Кьосев, че просто повече така не може. Нашият отговор е, че проф. Илчев повече не може да бъде наш Ректор.
Ние искаме оставката му от поста, за който той се оказа негоден. Разбира се, ако проф. Илчев желае да доведе външни сили в Ректората, това би било поредно доказателство за неспособността му да бъде на висотата на поста си. Също така искаме оставката на проф. Токушев, който опорочи Конституцията на страната.
Мониторинговият доклад на Европейската комисия потвърждава, че България не може да продължава да пренебрегва елементарен
морал и законност. Съдебната система, политическата легитимност и доверието към институциите на практика са съсипани. Ние отказваме да търпим това.
Правителството продължава да взима трайно обвързващи страната заеми с нищожен социален ефект. Прокуратурата прикрива прането на пари от страна на Христо Бисеров и го представя пред обществото само като свидетел по други дела. "Народен" представител, скандалният Волен Сидеров си позволява грубиянски прояви спрямо френски дипломати и български журналисти. Отново "народен" представител, Страхил Ангелов извърши недопустимо действие, изразявайки подкрепа за Башар Асад в Сирия, с което злепостави страната ни. Абсолютно неприемливият Делян Пеевски незаконно заседава в Парламента докато подготвя информационния монопол над разпространението на печата.
Подготвя се и поредното разхищение на природен ресурс с незаконни строежи в Странджа.
Същевременно няма и никакво държавно решение в интерес на тютюноработниците или бежанската криза. Всичко това показва парализата на управлението, заинтересувано само от прокарването на руски интереси у нас.
Всичко това ни кара да подновим окупацията на Ректората на Софийския университет като знак на отхвърляне на сегашната власт.
Заявяваме, че повече няма да се поддадем на никакви опити за подмяна на протестната необходимост. България, както и Украйна, има защо да се бои за бъдещето си на цивилизована страна в европейското семейство. Затова отказваме да приемаме разпорежданията и решенията на това управление.
Както на 1 ноември 2014, призоваваме всички български граждани към гражданско неподчинение, бойкот на властта и ефективен протест.
Съзнаваме, че всеки следващ път събирането на гражданската енергия става по-трудно, но вече не можем да приемем нищо по-малко от оставка на кабинета, разпускане на "Народното" събрание и отговорност на лицата, участващи в проваленото управление на Родината ни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА