Парламентът прие спорните текстове в Закона за МВР в частта за избор на главен секретар на вътрешното министерство. Промените предвиждат висшата професионална длъжност в министерството - главният секретар - да се назначава от Министерски съвет по предложение на министъра на вътрешните работи. Досега това ставаше с указ на президента. Вносител на промените в закона е Министерският съвет, припомня радио „Дарик“.
Народните представители гласуваха оспорваните от опозицията текстове за избора и назначаването на главния секретар. Висшата длъжност ще се избира вече не от президента, а от Министерския съвет по предложение на ресорния министър.
При осъществяване на своите правомощия главният секретар може да има и заместник, който се назначава от министъра на вътрешните работи. За главен секретар и заместник главен секретар на МВР могат да бъдат назначавани лица, които отговарят на изискванията за постъпване на държавна служба в МВР и притежават не по-малко от 7-годишен професионален стаж в службите за сигурност или в службите за обществен ред, от които поне една трета на ръководна длъжност.
Тези текстове за пореден път скараха опозицията и социалистите.
Според опозицията промените в изискванията за назначаване на главен секретар са отстъпление от постигнатото досега. Депутатът от ГЕРБ и бивш зам.-министър на вътрешните работи Веселин Вучков посочи, че измененията са непрофесионални и вредни.
„Залагате изключително нисък праг на професионални изисквания, не може човек със 7 години професионален стаж да управлява такава система”, каза Веселин Вучков, цитиран от бТВ. Той добави, че предлагат минималния стаж да е поне 12 години. ГЕРБ настояват и да остане сега действащото правило главният секретар да се предлага от правителството и да се назначава с указ на президента.
Вучков предложи да се предвиди възможност главният секретар да бъде освобождаван предсрочно от длъжност при системно неизпълнение наслужебните си задължения. Предложенията на ГЕРБ обаче бяха отхвърлени.
Втори ден депутатите разискват проекта на второ четене, внесен в края на миналата година. Днес те удължиха работното си време до 20 ч.
Извънщатни сътрудници ще подпомагат дейността на полицейските органи по противодействие на престъпността и опазване на обществения ред, решиха още народните представители при приемането на второ четене на текстове от Закона за МВР. Извънщатните сътрудници няма да имат правомощия на полицейски органи. Изискванията към тях се определят с наредба на министъра на вътрешните работи.
На извънщатния сътрудник няма да се плаща за дейностите, които е извършил. Главните и областните дирекции на МВР ще са задължени да водят списък на извънщатните сътрудници. Веселин Вучков от ГЕРБ посочи, че тези хора няма да имат реално никакви задължения, а ще се ползват само като вид информатори, но "ще размахват карти пред контролните органи". Според него по този начин ще се стимулира корупцията.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА