Министърът на транспорта Данаил Папазов, който участва в спасителната операция в първите часове след бедствието във варненския квартал "Аспарухово", направи анализ в предаването на БНР "Неделя 150" на свършената работа по спасяването на пострадалите хора и преодоляване на щетите от наводнението.
“Още веднага след като се разбра, че има много тежки поражения в кв. "Аспарухово", от всички министри аз бях най-близо - в Русе. Веднага тръгнах и около 9 часа вечерта бях на място в Областната управа. Запознах се с обстановката, след което с командващия флота адмирал Румен Николов отидохме на най-пострадалата улица "Горна Студена", където съществуваше все още голяма опасност. Имаше натрупани много автомобили, които на една тясна улица бяха образували нещо като бент”, обясни министър Папазов.
Военноморските сили заедно с "Гражданска защита" извикали войници от Военноморската база и почти на ръка изчистили натрупания материал, тъй като водата започнала да си пробива път под този бент.
“Оставихме дежурни на място, които да следят нивото на водата в дерето. Нямаше пряка опасност през нощта да възникне, тъй като електричеството беше спряно. При нас имахме само локално осветление от агрегати от военните и от "Гражданска защита". /.../ Благодарение на работниците от пристанище "Варна", които се включиха и цялата техника на пристанището, а също така и затворници около 50 човека помогнаха на доста граждани. /…/ На другия ден след 16 часа започна поетапно пускане на тока и водата в кв. "Аспарухово", разказа още Данаил Папазов.
На въпрос дали човешка грешка или природното бедствие са станали причина за многото жертви във Варна, министър Папазов отговори:
“При строителството в това дере до улица "Горна Студена" има допуснати сериозни слабости. Не може да има къщи в самото дере. Освен това е допуснато строителство на високи сгради с високи огради, които са оградили от двете страни улица "Горна Студена", която има над десет преки улици, които са с много голям наклон. И при силен дъжд цялата вода се излива в една улица, която е около три метра широка, асфалтирана е и от двете страни има бетонни огради. Нали разбирате, че тази вода няма къде да отиде и тя тръгва по тази улица като в канал”, обясни министър Папазов.
Видео, което се разпространява в мрежата, заснето в деня на бедствието във Варна на ул. "Моряшка", пък показва, че вероятно не само дъждът е виновен за трагедията. От някъде сякаш приижда изпусната изведнъж вода, която образува приливна вълна.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА