Индийците и т.нар. NRIss – лица от индийски произход, живеещи в чужбина, са тези, които нямат проблем с покупката на луксозни жилища в азиатската държава. „Чужденците не могат да купуват имоти в страната без определени ограничения и условия, които са различни за отделните щатове. Затова надеждата за поддържане на пазара е съсредоточена върху индийците, които живеят в чужбина", казва генералният директор на India Sotheby's International Realty Амит Гоял.
Въпреки това ситуацията с покупката на имоти от страна на чужденци не е безнадеждна. Доказателство за това е фактът, че за последните 12 месеца се отчита ръст от 31% в този вид вложения. Инвестирани са 2.6 млрд. USD, което нарежда страната на 19 място по ръст на инвестициите в имоти от разгледани 97 държави, сочи проучване на консултантската компания Knight Frank. Разглеждайки данните за по-дълъг период, ръстът на чуждестранните вложения в недвижими имоти се е увеличил със 600% от 2012 г. до края на 2017 г.
Сегментът на луксозните имоти започна да се развива през 2011 г. и към момента е отлична инвестиция, особено на фона на евтината рупия. От 2011 г. досега поскъпването е с до 3% на годишна база. Това определено не е стимул за предприемачите, поради което и строителството на подобни имоти не е активно.
С идването на власт на правителството на Нарендра Моди през 2014 г. настъпи нова ера в развитието на пазара на недвижими имоти. Акцентът в жилищната политика е за достъпност на имоти от страна на средната класа, а също така стимулиране на предприемачи и купувачи.
В стремежа си да реформира сектора, да повиши прозрачността на пазара и да ускори процеса на инвестиции бяха приети редица закони, включително и Закон за недвижимите имоти, който улесни придобиването на недвижимости от чужденци и процедурата за строителство за предприемачите.
Всеки четвърти луксозен апартамент през текущата година е купен от индиец, който живее в чужбина. Търсят се най-вече имоти с добро вътрешно разпределение в сгради с отлична инфраструктура и местоположение.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА