4 Февруари, 2022 09:21 1 813 8

Наетите площи от този сегмент в София нараснаха с 43%

  • офиси-
  • софия-
  • пазар-
  • анализ

Близо 17% от офисите в столицата са свободни

Наетите площи от този сегмент в София нараснаха с 43% - 1
Снимка: М. Богданова ©

Обемът на наетите офис площи в София през 2021 г. нараства с 43% на годишна база. Общо 153 991 кв.м са усвоените пространства за периода на фона на 107 382 кв. м в пандемичната 2020 г. Въпреки позитивния тренд, нивата са все още далеч от 2019 г., когато наети в столицата са 175 832 кв.м.

„Само през последното тримесечие на 2021 г. са наети или подновени договорите за 46 328 кв. м, но към момента сме все още далеч от стабилизиране на пазара спрямо нивата отпреди пандемията. Основни двигатели на сделките са консолидирането на площи и релокацията на наематели, а делът на експанзиите остава сравнително малък”, казва Йордан Кръстев, мениджър „Офис площи“ в Cushman & Wakefield Forton.

По думите му, компаниите продължават да търсят оптимизация на работните си пространства и същевременно преоформят офисите си в синхрон с новите модели на работа. Нуждата от нов начин на работа води и до ръст на интереса към гъвкавите работни пространства, като заетостта на тези площи продължава да расте. Много компании наемат места в споделени офиси, като част от хибридния модел на работа, наложил се през последната година.

Продължава и миграцията на компании към по-висок клас. Това поставя под натиск по-старите сгради с по-неблагоприятни локации и рефлектира в пореден ръст на свободните площи, които към края на декември достигат 16.8%.

„Общият обем налични площи към момента е малко над 2 240 000 кв. м, като от тях незаети са близо 377 000 кв.м. В същото време сме свидетели на значителен спад в строителната активност в отговор на свитото търсене от страна на наемателите и сериозния ръст в цените на строителните материали В по-дългосрочен план това е предпоставка за възстановяване на баланса между търсене и предлагане, особено в първокласния сегмент на офис пазара”, коментира Йордан Кръстев.

Общият обем на завършени офис площи през 2021 година достига 155 700 кв.м, като последното тримесечие носи едва 12 900 кв.м. При липса на подписани наемни договори в хода на строителството и увеличени експлоатационни разходи част от инвеститорите решават да отложат финализирането на проектите си за 2022 година. В процес на изграждане към момента са 190 355 кв.м, което е най-ниският обем у нас за последните пет години.

На този фон наемните нива се запазват стабилни през четвъртото тримесечие на 2021 г. Към края на периода те остават 15 евро/кв.м в централните бизнес райони и 12-14 евро/кв.м по протежение на главните булеварди. Под натиск са цените в по-ниския сегмент офис площи, посочват от Cushman&Wakefield Forton. Нивата на възвращаемост при първокласните активи също се запазват стабилни - 7.5%.

Нетното усвояване, което отразява разликата между заети и освободени площи за даден период, остава ниско - 15 976 кв.м през последното тримесечие на 2021 г. Сред по-значимите наемни сделки за периода се открояват тази на Coca Cola за 9 350 кв.м в Garitage Park и подновяването на договора на Huawei в Megapark на 1 650 кв.м.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 напълно очаквано

    5 4 Отговор
    Идва края на онлайн работата. Ще са нужни офис площи, учебни зали, търговски площи и пр.
    Но дори след увеличението, ще останат купища свободни площи - бизнес и жилищни. Последните пък са неизброимо количество. чакаме НСИ да изплюе камъчето колко са, но то това е държавна тайна.

    Коментиран от #4

  • 2 вот вам

    11 3 Отговор
    Нов ден, нова статийка от Милена, която неминуемо прилича на продуктово позициониране в полза на строително-бамкстерската мафия :)
    Купувай народе.
    Един корумпиран районен кмет, няколко корумпирани висши общински чиновници и готово. Копате дупка, пълните с бетон, груб стоеж за 150 евро на квадрат и после пускате на рибите за по 1200 евро, кредитните са ларж, лешоядите събирачи са скрити в храдтите....
    . Няма нужда от качество, от инфраструктура, от въздух от пространство от перспектива. Балъците купуват, щото ще кутийките свръшат :))).

    Яко а?

    Коментиран от #5

  • 3 Спас

    8 2 Отговор
    ЛЪЖИ! На един офис работещ има три празни. Хората си работят масово от вкъщи. Даже повечето си работят по родните места. Идват в София само за банкета на фирмата. София се обезлюди. Поне задръстването е по-малко-сега се прибирам до Младост за 10 минути(преди за 30)
  • 4 Русенец

    4 2 Отговор

    До коментар #1 от "напълно очаквано":

    Като гледам локдауните в ЕС, въпреки 80% и нагоре ваксинирани, май няма скоро да има край на онлайн работата. Май онлайн работата ще става все по-актуална.
  • 5 Гост

    6 1 Отговор

    До коментар #2 от "вот вам":

    Колко апартамента може да понесе един "вложител в имоти", преди да се усети, че плащането на данъците и таксите му излиза по-скъпо, отколкото ако си беше държал парите под дюшега? На един апартамент с ТЕЦ, дори да не стъпваш в него, само за отдадено от тръбите на парното ти вземат 50 лв тоя месец и така е 5, 6 месеца в годината. Сложи и 10 лв за вход, на месец. Сложи и данък 100 лв, на година. Ако съседите решат да ремонтирате покрив, боя на входа или поне крушки или тръби да се сменят....... каквото и да е, все нещо се прави, отиват ти поне 500 лв на година разходи по неизползваемото вложение. Отдадеш ли го под наем влизаш в друг филм - постоянните ремонти, приспадани от наема.
    И това е за един тъп панел в обикновен град. Ако е курорт, данъка е около 5 пъти по-висок. И ако си се награбил с 10 такива имота, докога ще работиш само за да им плащаш разходите?

    Коментиран от #6

  • 6 вот вам

    6 0 Отговор

    До коментар #5 от "Гост":

    Зависи от вложителя.
    Ако говорим за честно спечелил/спестил човек е едно,
    Ако говорим за толуп, на който му изливат милиони в устата и той.тя в паника се чуди къде да ги навре, е друго.

    Коментиран от #7, #8

  • 7 Гост

    2 1 Отговор

    До коментар #6 от "вот вам":

    И що не ги навре в една яхта, с която да обикаля моретата, ами точно в панел, в Перник?
  • 8 Селянин

    0 0 Отговор

    До коментар #6 от "вот вам":

    Да не си дремал на времето да беше взел нещо от приватизацията / сега на теб да наливат в устата / Ние които бяхме в приватизацията с голям зор взехме завод или хотел