9 Юли, 2022 10:51 2 296 34

Честваме 172 години от рождението на Иван Вазов

  • иван вазов-
  • почит-
  • култура

Поетът е роден 9 юли 1850 г. в Сопот и умира на 22 септември 1921 г. в София,

На 9 юли България чества 172 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. „На теб, Българио свещенна, покланям песни си сега. На твойте рани, кръв безценна, на твойта жалост и тъга, на твойте сълзи и въздишки, на твойте страсти и тегло и на венеца мъченишки, кой грей на твоето чело… Дано таз вяра, туй мечтанье не се разбие в някой брег и твоя зов да не остане като в пустинята без ек”, пише Иван Минчов Вазов в стихотворението си „На България”.

Поетът е роден 9 юли 1850 г. в Сопот и умира на 22 септември 1921 г. в София, като през целия си живот винаги е носил България в сърцето си. Тя му отвръща със същото, а той и неговото творчество са неделима част от българщината и самосъзнанието на българите. Иван Вазов е роден в семейството на заможния сопотски търговец Минчо Вазов. „Борът” е първото му публикувано стихотворение отпечатано през 1870 година в „Периодическо списание”. Макар Събка Вазова - майка му, да подкрепя писателската кариера на сина си, баща му е решен да го направи търговец.

Затова и през 1870 година е изпратен при чичо си в Румъния. Недоволен от решението на баща си, една вечер Вазов бяга в Браила и няколко месеца живее сред хъшовете в кръчмата на Нено Тодоров. Именно в Браила се запознава и с Христо Ботев и създава повестта „Немили-недраги". През 1871 година се завръща в България и се отдава на образователното дело - учител е в Свиленград, за кратко работи и като преводач. През 1876 година Вазов се установява в Румъния като секретар на Българското централно благотворително общество в Букурещ. Там подготвя първите си стихосбирки - „Пряпорец и гусла" и „Тъгите на България".

Следват още значими творби, увековечени в стихосбирките "Избавление" (1878), "Гусла" (1881), "Италия" (1884), "Поля и гори" (1884), "Сливница" (1885). За кратко (от 7 март 1879 до септември 1880 година) е назначен за председател на Окръжния съд в Берковица. От октомври 1880 година Вазов живее в столицата на Източна Румелия - град Пловдив, където развива широка обществена дейност, проявява се като радетел за подобряване положението на българите в Османската империя, активно изразява своята силна гражданска позиция. В Пловдив става главен редактор на списание „Наука", а заедно с Константин Величков основават списание „Зора".

Периодът от 1886 до 1889 година Вазов е заточен в Одеса, Русия, където създава шедьовъра на българската класика - „Под игото". През 1889 година, завърнал се в родината, Патриархът се установява в София, където живее до края на дните си. Националният литературен музей и къща музей „Иван Вазов“ в столицата ще отбележат годишнината с тържество, което ще се проведе на 9 юли от 11:00 часа пред паметника на Иван Вазов в градинката на столичния храм „Света София“.

Думи на признателност и почит към народния поет ще произнесат Атанас Капралов –директор на Националния литературен музей, Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели и Васил Василев – директор на Народен театър „Иван Вазов“. Рецитал по стихове на поета ще изпълни Йоана Николаева, ученичка от Певческа школа „Стефан Кънев – Калинка Згурова“, съобщи БГНЕС.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Истината

    5 10 Отговор
    Патриарха на бг литературата къде беше 1878г по времето на освобождението и Ботев щеше да е патриарх на литературата ако не се беше скатавал в Румъния.

    Коментиран от #32

  • 3 Петко войвода

    9 4 Отговор
    На чорбаджиите децата винаги са в чужбина когато има проблеми в държавата.
  • 4 Веселин

    0 4 Отговор
    Спомени И сълзи останаха след теб Васко Илиев ти братко мили!
  • 5 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    6 0 Отговор
    Ф
    изтр. ком1 заради
    Поклон пред Патриарха‼️
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 фран

    9 0 Отговор
    Какво честваме , , докато ние честваме , ВЛАСТИМАЩИТЕ са пуснали в социални мрежи и форуми цяла банда тролове да опозоряват Иван Вазов , че не му се разбирало какво пише , защото пишел на руски и младите няма нужда да четат “Под игото“ , защото е написана неразбираемо , почти на руски. Този коментар е в една от първите сутрешни статии на Факти за Иван Вазов..
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Поклон

    4 5 Отговор

    До коментар #8 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Според теб дали знам??? Знам цялата му биография и всички роби като него с Папионки. И не пиша кога е писал,а кога е роден. Сега да не ми кажеш, че майка му и баща му са родени в Свободна вече България и затова богати роби. Дай един пример от цял свят освен в България къде другаде има богати роби

    Коментиран от #19, #33

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Жалко

    6 1 Отговор
    Вече нямаме такива писатели, които да четем с интерес
  • 14 !!!?

    11 2 Отговор
    9 юли 2022 - 172 години от рождението на Иван Вазов !!!?

    Коментиран от #25, #34

  • 15 Стършел

    7 1 Отговор
    Интересно-има ли някоя личност в многострадалната ни родина, която баети Ганьо няма да оплюва???!!!

    Коментиран от #16, #26

  • 16 Скършел

    7 0 Отговор

    До коментар #15 от "Стършел":

    Още не се е родил . Даже оплюват Аспарух,защо не е дошъл през 680 ами през 681
  • 17 Винаги

    3 5 Отговор

    До коментар #10 от "ГРАД КОЗЛОДУЙ":

    е бягал от където е замирисвало на барут.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Ум под фес няма

    5 2 Отговор

    До коментар #11 от "Поклон":

    С добро положение роби и с папионки е имало на много места по света, но при тях както и при султана са били без или ограничени правни, живота и зямята са били собцтвеност на султана.

    Коментиран от #21

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Вазов

    1 1 Отговор
    отгледан от властната си майка,го остави без жена до себе си.
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Роза

    6 0 Отговор
    "И аз на своя ред ще си замина,трева и мен ще никне над прахът!Един ще жали, друг ще ме проклина,но мойте песни все ще се четат!"Прав е бил гениалният поет!Четат се и ще се четат винаги докато има българи на тая изстрадала земя!
  • 25 Това

    4 0 Отговор

    До коментар #14 от "!!!?":

    е по повод Първата световна война и битките срещу руснаците в Добруджа.
  • 26 Предполагам

    1 0 Отговор

    До коментар #15 от "Стършел":

    Батемберг
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    5 0 Отговор
    ПОКЛОН
  • 30 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    5 0 Отговор
    ВЕЛИК ПИСАТЕЛ
  • 31 Олят О тялО

    2 0 Отговор
    Само се моля да не стане така , че да честваме годишнините на Бойко Борисов. Падението би било тотално.......
  • 32 Гост

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "Истината":

    Вие, които плюете по великите в историята ни, го правите защото нямате история, нито хора, с които да се гордеете.
  • 33 Гост

    0 0 Отговор

    До коментар #11 от "Поклон":

    Чорбаджийте не са били какви да е роби. Те са били привилегировани роби - най-много са държали на робството. Добре, че на някои от тях синовете им са били родолюбци, та тръгват против волята на бащите си, да ни освобождават.
  • 34 Гост

    1 1 Отговор

    До коментар #14 от "!!!?":

    Това доказва, че и по него време е имало злобни русофоби, които са ни скарвали с братята ни.