24 Май, 2023 04:38 4 753 27

"Времеубежище" на Георги Господинов спечели наградата "Букър"

  • георги господинов-
  • времеубежище-
  • писател-
  • роман-
  • награда-
  • букър-
  • лондон

Победителят беше обявен от председателя на журито Лейла Слимани на церемония в "Скай гардън“ в Лондон

Романът "Времеубежище" на писателя и поета Георги Господинов, преведен от български от Анджела Родел, спечели тазгодишната международна награда "Букър", съобщи организационният комитет. Премията от 50 000 паунда се поделя между Георги Господинов и Анджела Родел, като по този начин авторът и преводачката получават еднакво признание. Победителят беше обявен от председателя на журито Лейла Слимани тази вечер на церемония в "Скай гардън“ в Лондон.

В центъра на "Времеубежище" е първата "клиника за миналото" за болни от Алцхаймер, в която всеки етаж възпроизвежда в най-малки подробности едно минало десетилетие, позволявайки на пациентите да се върнат назад във времето, за да отключат това, което е останало от избледняващите им спомени. Клиниката започва да добива известност и все повече здрави хора търсят та убежище с надежда да избягат от ужасите на съвременния живот. Това създава неочаквана главоблъсканица, в която миналото започва да нахлува в настоящето, а разказвачът се оказва въвлечен в заговор за спиране на самото време.

"Господинов е един от най-завладяващите и незаменими европейски романисти, а това е неговата най-обширна, одухотворена и завладяваща книга, заяви американският писател Дейв Егърс.

"Писателите не само от моята страна, но и от Балканите често се чувстват извън сферата на англоезичното внимание", каза Господинов. "Обикновено се приема, че "големите теми" са запазени за "големите литератури" или за литературите, написани на големи езици, докато малките езици, някак по подразбиране, остават с местното и екзотичното. Награди като Международната награда "Букър" променят това статукво и това е много важно. Мисля, че всеки език има способността да разкаже историята на света и историята на отделния човек“, допълни българският писател.

Благодаря на фондацията "Букър“, че поддържа тази награда за художествена литература и превод. Във времена като нашите, това е от решаващо значение. Благодаря на журито за това, че оцени книга за паметта, времето и превръщането на носталгията в оръжие, коментира Георги Господинов в благодарствената си реч.

Той изрази благодарността си към останалите писатели, които бяха номинирани за наградата. "Вашите книги са чудесни, имам всички от тях. За мен беше чест да бъдем заедно, надявам се всички да ги прочетат. Благодаря на моя преводач Анджела Родел, която изгради тази клиника на миналото на английски език", каза Господинов.

Писателят посочи, че "Времеубежище" е първата българска книга, номинирана за наградата и благодари за смелостта на журито да връчи приза на нея.

Георги Господинов разказа още, че получава отличието в навечерието на 24 май, когато България отбелязва Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Това е любимият ми национален празник, коментира Господинов. На церемонията в Лондон писателят каза на български език: "Честит празник, честито чудо на езика!“

Георги Господинов говори за критичния дефицит на значение и фондацията „Букър“ и тази награда се борят точно с този дефицит, коментира Анджел Родел. Благодаря ти, Георги, че ми се довери с работата си и ти благодаря за приятелството, каза още тя.

“Времеубежище" е сред шестте избрани книги, между които ще се определи новият носител на приза "Букър". Председател на журито на тазгодишното издание на отличието е носителката на "Гонкур" Лейла Слимани.

Отличието "Букър" се връчва от 1969 г., а през 2005 г. започва да се присъжда и за книги в превод. Наградата е в размер на 50 000 британски лири и се разделя между автора и преводача на книгата победител. Сред носителите ѝ са Салман Рушди, Маргарет Атууд, Казуо Ишигуро, Джулиан Барнс и др. През 2005 г. започва да се присъжда и международният „Букър“, който е за книги в превод. Първият носител е Исмаил Кадаре.

Георги Господинов е роден на 7 януари 1968 г. в Ямбол. Завършва българска филология в Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Доктор е по Нова българска литература в Института за литература при БАН.

Автор е на книги с поезия и проза, сред които "Лапидариум" (1992), "Черешата на един народ" (1996, 1998), "Писма до Гаустин" (2003), "Естествен роман" (1999, 2000, на френски - 2002), "И други истории" (2001, на френски - 2003), “Физика на тъгата“ (2011) и “Времеубежище“ (2020). Негови тесктове са превеждани и печатани в САЩ, Унгария, Германия, Финландия, Австрия.

През 2021 година популярният български автор се превърна в един от най-награждаваните ни писатели, след като само в рамките на няколко месеца бе отличен с редица национални и международни награди. През пролетта Господинов бе удостоен с Узедомската литературна награда, връчена му от Олга Токарчук. Сред мотивите си журито посочва българския автор като значим и уникален глас в европейската литература. През май "Времеубежище" бе обявена за роман на годината в конкурса на Националния дарителски фонд "13 века България". През август писателят бе отличен за разказите си с "Цинклар" от Асоциацията на датските писатели, а през октомври той стана първият българин и първият писател от Източна Европа, получил италианска награда за литература "Премио Стрега Еуропео". Същата година книгата "Естествен роман" спечели голямата наградата за литература на Атина. Господинов е първият българин, получил това признание.

През 2023 г. романът "Времеубежище" е в краткия списък и на номинациите за литературната награда на Европейската банка за възстановяване и развитие, според информация на сайта на институцията. Победителите автор и преводач, както и две двойки подгласници, ще бъдат обявени на 15 юни в централата на банката в Лондон.

Източник: БТА


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 47 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 изсякоха гората без време !

    14 6 Отговор
    В гората трябва да има разнообразие от птици. Как и с кого едно отфледано под стрехата врабче сутрин ще чуролика и за какво...? Никога домашното вребче не може да бъде горска птица, колкото и да се пъне да чуролика... Почти не остана гора ! Сега " НОВИТЕ " горски на ротационен принцип съвсем ще я довършат...
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Рико

    15 30 Отговор
    След 1989 се очакваше литературата в И.Европа да избухне. Били са потискани толкова десетилетия ,сега ще поемат въздух. Не се случи. Не че е съвсем без хич, но вълна нямаше. Всичко така е било смачкано ... Греховете на комунизма са безпределни!

    Коментиран от #7, #24

  • 7 Хюлирмет Софийски

    33 3 Отговор

    До коментар #6 от "Рико":

    Какви грехове? Какви 5лв? Толкова си могат...
  • 8 Българска азбука

    26 24 Отговор
    Точно за 24 май български автор спечели най-високото отличие в литературата в света. Днес е щастлив ден за българската култура и просвета.

    Коментиран от #13

  • 9 Гатю

    24 19 Отговор
    Един бегъл поглед на коментарите под тази добра за нас, като българи новина, разкрива колко е зле положението.
  • 10 фАНТОМасс

    15 9 Отговор
    Сега остава бат Бойко да прочете този роман и да му направи рецензия и смислов анализ и ще се вцепеним ! Ще е трудно , щото той си има сега грижи с Гешев и ликвидирането му.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Българин 681

    24 18 Отговор
    Браво Георги, честита награда!
    Здраве, щастие и професионални успехи пожелавам......
  • 13 пери

    12 15 Отговор

    До коментар #8 от "Българска азбука":

    Това не е най-високото отличие за литература в света, но все пак е признание за Господинов и България. И то на 24 май, така че си е повод за радост.
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Времегубилище?

    23 5 Отговор
    Благодаря, друг път...
  • 17 456

    27 4 Отговор
    Страх ме е да отворя буркан с лютеница - ще изсакочи тоя Господинов.
  • 18 яяя

    25 7 Отговор
    Либерасстки роман, затова е и награден. Задължително няма да се чете.
  • 19 човека с мръсния език и шкембето

    24 4 Отговор
    Издава го Манол Пейков, има ли нужда от повече коментари!
  • 20 Либерастите днес

    17 4 Отговор
    политкоректно менкат тази и всичките си други награди на квоти: черен, жълт, ЛГБТ, източноевропеец и т. н. Тъжно е, не е за гордост, че си част от ротационния принцип 69 на либерастите
  • 21 Епигон

    20 5 Отговор
    Бездарно плагиатстване на Underground
  • 22 Читател

    16 4 Отговор
    Всъщност някой от коментиращите тук чел ли е романа за да даде някаква макар и кратка рецензия неповлияна от политкоректността?

    Коментиран от #23

  • 23 фактите

    12 4 Отговор

    До коментар #22 от "Читател":

    Просто развален превод на Underground.
  • 24 Дико

    8 2 Отговор

    До коментар #6 от "Рико":

    На посредствения водолаз му пречат водораслите, а на посредствения "творец" - комунизЪма.

    Коментиран от #25

  • 25 правилно

    3 1 Отговор

    До коментар #24 от "Дико":

    Сте му отговорили.
  • 26 ганев

    3 0 Отговор
    ИСТИНСКИ БЪЛГАРСКИ ТВОРЕЦ ПИШЕ НА БЪЛГАРСКИ А ПОДЛИЗУРКО РОДООСТЪПНИК ПРОДАЖНИК ЗА ПАРИ ПИШЕ ...НА КАКЪВ МУ ЗАПОВЯДАТ
  • 27 ИВАН ХАДЖИЕВ

    1 0 Отговор
    ПРОЧЕТЕНО ОТНОВО
    ИЛИ ЕДНО МНЕНИЕ

    Анита Коларова за „ФИЗИКА НА ТЪГАТА” от Георги Господинов
    Националният дарителски фонд "13 века България" стои зад тази награда, както и журито начело с проф. Боян Биолчев. Книгата има вече три издания. Отличието предполага, че текстът е еманация на съвършенството в областта на жанра. Подозирам, че добрият PR си казва думата, но читателите едва ли дочитат "романа". Освен ония, които Г.Г. нарича "нашите". За мен остава съмнението, че има някой, който повече заслужава това отличие.
    Скрупульозното заглавие
    в което ключовите думи са физика и тъга, би трябвало да подскаже, че ни предстои почти ф и з и ч е с к а среща (потокът от фини частици, за който говори Г.Г., забелязващ се в тъмнината на киносалоните пред прожекционния апарат) с възвишеното и поетично състояние на човека, присъщо на чувствителните души и на големите поети, превръщащо се често в стимул за творчество - тъгата. Основателно читателят се насочва към текста в очакване на поне бегла прилика с творби от типа на "Страданията на младия Вертер" на Йохан Волфганг Гьоте, автобиографично четиво от направлението "Бурни устреми" (Sturm und Drang), разплаквало читатели от не едно поколение по целия свят. Или "Роден съм да живея в самота" на Франц Кафка.
    Но, уви! Остава излъган. Тъгата не е основното състояние на главния персонаж. Тя се оказва недостижимо чувство, което той бърка с омразата и страха. Графическото изписване на думата няма нищо общо с реалн